Czarter katamaranu na Balearach – słonecznym archipelagu Hiszpanii

Archipelag Balearów, położony na zachodzie Morza Śródziemnego, tworzą przede wszystkim Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera. Wyspy otaczają oszałamiająco turkusowe wody, a wybrzeże kryje liczne piaszczyste plaże i bajeczne zatoki. Największą zaletą Balearów jest ich różnorodność. Linia brzegowa archipelagu liczy blisko 1000 km, a każda wyspa ma niepowtarzalny charakter.

Baleary - czartery jachtów

Majorka – największa wyspa Balearów zachwyca zróżnicowanymi krajobrazami. Na północnym zachodzie dominują klify i skaliste szczyty górskiego pasma Serra de Tramuntana. Charakterystycznymi miejscami na północno-wschodnim wybrzeżu są dwie rozległe zatoki: Badia de Pollença z uroczą zatoczką Coll Baix oraz Badia d'Alcudia z widowiskową zatoką Cova es Vellsmarina położoną wśród wysokich klifów. Południowo-wschodnia część wyspy jest terenem wyżynnym, kryje się tu mnóstwo zatoczek, jaskiń i malowniczych miasteczek. Na południowym wybrzeżu znajdują się z kolei piękne, długie, piaszczyste plaże.


Na Majorce warto zobaczyć

 • Port Andratx - malowniczy porcik z łódkami rybackimi cumującymi w małym kanałku
 • Sant Elm - piękna zatoka z piaszczystą plażą i niewielką osadą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża.
 • Cala en Basset - zatoka z kamienistą plażą z możliwością zrobienia spaceru ścieżką na wybrzeżu
 • otoczoną górami i sosnami Cala Tuent.
 • Valldemossa - Fryderyk Chopin wraz z George Sand spędzieli tu ponad miesiąc mieszkając w klasztorze. Sama miejscówka jest niezwykle malownicza.
 • Port Soller i Soller - Miasto słynie z tego, że łączy je z Palmą linia kolejowa, po której kursuje zabytkowy pociąg oraz że posiada ono zabytkowy, wciąż czynny tramwaj jeżdżący na trasie Soller - Port Soller
 • Sa Calobra z imponującymi klifami, plażą wciśniętą między pionowe
  ściany, które otwierają się na wnętrze wyspy ukazująć olbrzymi,
  zapierający dech kanion.
 • Świetnym kotwicowiskiem jest także La Foradada – o zachodzie słońca widok na Serra de Tramontana jest stąd oszałamiający.
 • Spektakularnym miejscem jest też Cala Pi – wąska, głęboka zatoka zakończona szeroką plażą.
 • Cala Figuera - malowniczy, uroczy porcik położonyna jednym z brzegów wąskiej zatoki utworzonej w miejscui ujścia rzeki Torrent Dets Oms
 • W stolicy wyspy – Palmie, warto zwiedzić katedrę, pospacerować po ocienionych palmami ulicach i zajrzeć do sklepów z perłami, z których słynie Majorka.

Ibiza Majorka Minorka

[fot: pl.dreamstime.com, travelandleisure.com, tripadvisor.co.uk]

Wyślij zapytanie o czarter na Balearach

Minorka – druga największa wyspa archipelagu jest łagodnie pofałdowana. Północna część wyspy, zwana „tramontana”, jest górzysta, fascynuje poszarpaną linią brzegową i surowością krajobrazu. Południowa natomiast, nazywana „migjorn”, tworzy płaskowyż kończący się klifowymi brzegami. Są tu piękne wapienne wąwozy, jaskinie, zatoczki i plaże z białym piaskiem otoczone połaciami zielonych pinii. Wybrzeże Minorki to 216 km raju dla wszystkich, którzy szukają spokojnych i dzikich plaż. Do wielu z nich, ukrytych w odosobnionych zatokach, można dotrzeć jedynie od strony morza. Jedne z najpiękniejszych zatoczek to Platja de son Saura, Cala Turqeta, Cala Macarella, Cala Santa Galdana, Cala Mitjana. Widowiskowa jest także Bahia de Fornells.
Na zachód, za przylądkiem Favaritx, wybrzeże coraz bardziej surowe i skaliste, zatoki mają tu bardziej fiordowy charakter. Atrakcyjnymi miejscami są zatoki Cala Pregonda z okolicznymi wysepkami oraz Cala Fontanellas o surowej scenerii.

Ibiza – wyspa o dwóch kontrastowych obliczach. Z jednej strony słynie z najmodniejszych dyskotek i klubów nocnych, a z drugiej urzeka swoim bogactwem kulturowym i pięknem krajobrazów. 210 km linii brzegowej kryje małe zatoczki o krystalicznie czystej wodzie, szerokie piaszczyste plaże i wydmy, gdzie biel piasku kontrastuje z zielenią sosen.
Piękne kotwicowiska znajdują się pomiędzy Punta Rama i Cabo Falcó, oraz w Puerto de Porroig. Warto zatrzymać się w zatoce Cala de Benirras, z której można podziwiać piękny zachód słońca, i w Cala Portixol, uroczej zatoce otoczonej klifami.

Formentera – nazywana wyspą karaibskich plaż w Europie, a przez mieszkańców określana mianem la Isla Luminosa, czyli lśniącą i promienną. Formentera jest płaską wyspą, jej szerokość w najszerszym miejscu wynosi 20 km, a w najwęższym zaledwie 2 km. Oprócz przepięknych rajskich plaż krajobraz wyspy zdobią dwa słone jeziora. Na północ od Formentery znajduje się malutka niezamieszkała wysepka Espalmador. Tę błękitną lagunę oddziela od niej niewielka płycizna, a jej lazurowe wody można łatwo pomylić z tymi na Karaibach. Espalmador jest rezerwatem przyrody, w którym można śmiało korzystać z kąpieli w morzu i wypróbować kąpieli… w błocie.

Ibiza Stare Miasto Cova Blava Cap de Formentor 

[fot: ibiza-spotlight.com, ccma.cat, tripadvisor.ca]

Wyślij zapytanie o czarter na Balearach

Cabrera – wysepkę, która jest parkiem narodowym, dzieli od południowego wybrzeża Majorki tylko godzina spokojnej żeglugi. Cabrerę warto odwiedzić dla jej walorów przyrodniczych i widokowych. Można tu obserwować sokoły skalne, żółwie wodne, kormorany czubate, kozice i rybołowy. Pod wodą czekają z kolei kolorowe ryby i koralowce. Na Cabrerze znajduje się jaskinia Cova Blava, czyli Błękitna Grota, do której można dotrzeć jedynie od strony morza. Ma aż 160 m długości i 50 m szerokości, a woda mieni się w niej błękitno-srebrnymi refleksami odbijanymi przez piaszczyste podłoże.

CZARTER JACHTU NA BALEARACH – POGODA I WARUNKI ŻEGLUGI

Lato na Balearach jest suche i gorące, deszcz pada rzadko, a niebo jest najczęściej bezchmurne. Średnia letnia temperatura na Balearach wynosi 30° C. W zachodniej części Majorki, na Ibizie i Formenterze latem dominuje wiatr o sile 2 – 3 B, a na wschodniej Majorce i Minorce – o sile 3 – 4 B.

Cala Pi Espalmador Puerto de Porroig

[fot: yelp.com, tripadvisor.com, ibizaglobalradio.com]

CZARTER JACHTU NA BALEARACH – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Czartery na Balearach najczęściej zaczynają się i kończą w Palmie na Majorce. Drugą bazą czarterową jest Ibiza. Na Balearach można wyczarterować zarówno katamarany, jak również jachty jednokadłubowe czy motorowe.

Dla ambitnych żeglarzy możliwy jest one-way na Wyspy Kanaryjskie. Co roku jesienią wielu armatorów przestawia część jachtów na Kanary, a wiosną z Kanarów na Baleary. To dobra okazja aby skorzystać z czarterów one-way w świetnych cenach.

CZARTER JACHTU NA BALEARACH – RELACJA Z REJSU I ZDJĘCIA

http://www.blue-sails.com/relacja-rejs-Majorka-katamaran-Lagoon380-2011

http://www.blue-sails.com/zdjecia-hiszpania