FAQ (często zadawane pytania)

Co zabrać na jacht?

BAGAŻ. Należy unikać dużych i sztywnych walizek. Bagaż należy spakować w miękki worek lub torbę, (który łatwo potem schować w dowolnym miejscu).

OCHRONA. Okulary słoneczne, czapka z daszkiem, kremy z filtrem.

UBRANIE. Najlepiej zabrać luźne bawełniane
koszulki i spodenki. W  okresie kwiecień-maj oraz wrzesień-październik wieczory mogą być chłodne, dlatego warto zabrać coś cieplejszego w tym kurtkę.

SZTORMIAK. Deszcz w okresie lipiec - sierpień zdarza się sporadycznynie, ale pomimo tego warto zabrać lekką wiatrówkę. Jadąc przed i poza ścisłym sezonem warto zabrać kurtę przeciwdesczową (np. sztormiak), spodnie przeciwdeszczowe oraz cieplejszą czapkę.

BUTY. Lekkie sportowe buty na gumowej
podeszwie (najlepej jasnej) na jacht.

SPRZĘT SPORTOWY. Warto zabrać ze sobą sprzęt
ABC do nurkowania (maska, rurka, płetwy). Greckie przepisy zabraniają nurkować z butlą.
W Chorwacji należy wykupić specjalne zezwolenie. Dla chętnych istnieją
szkoły nurkowe, gdzie można wykupić kurs, wypożyczyć sprzęt lub
wykupić nurkowanie ze sprzętem.

RĘCZNIKI. Większość armatorów na M, Śródziemnym nie oferuje ręczników dlatego warto wziąć swoje - kąpielowy i plażowy. Na wodach tropikalnych (np. Karaiby, Seszele) ręczniki są standardem.

 

Czy jest możliwość zostawienia samochodu na parkingu w marinie i ile to kosztuje?

W Chorwacji zazwyczaj nie ma z tym problemu. W niektórych przypadkach trzeba takie miejsce parę dni wcześniej zarezerwować. Koszt postoju samochodu na terenie mariny waha się od 5 do 10 EUR za samochód za dzień.

Jak wygląda przejęcie jachtu?

Z uwagi na to, że jest to bardzo ważna procedura, trzeba wykonać ją bardzo dokładnie. Na miejscu dostaną Państwo listę inwentarzową według, której będzie sprawdzane wyposażenie i mechanizmy na jachcie. Część można sprawdzić samemu (wyposażenie kuchni, kamizelki ratunkowe, drobny osprzęt itp.), a część pod okiem przedstawiciela armatora (działanie silnika, GPS, tablica rozdzielcza, żagle). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy pytać, a gdy zauważone zostaną jakiekolwiek uszkodzenia (rysy, pęknięcia) czy braki trzeba wpisać to w protokół i przekazać armatorowi. Dokładność przy przejmowaniu jachtu może nas uchronić przed utratą kaucji lub jej części (patrz "Co to jest kaucja?")

Jakie są formalności przy rezerwacji jachtu w Państwa firmie?

Formalności są nastepujące:
- po decyzji z Państwa strony odnośnie jachtu, robimy na ten jacht rezerwację
- wstępna rezerwacja ważna jest parę dni (najczęściej 7 dni), w tym czasie wysyłam Państwu umowę (mailem lub/i pocztą wedle życzenia)
- po jej otrzymaniu dokonują Państwo pierwszej wpłaty. W większości przypadków jest to 50% wartości czarteru
- po zaksiegowaniu pieniędzy na koncie lub przysłaniu do nas faksem potwierdzenia wpłaty, potwierdzamy rezerwację u armatora.
- wysyłamy do Państwa rozliczenie wpłat i paragon fiskalny
- 5 tygodni przed rozpoczęciem czarteru należy wpłacić drugą ratę
- po otrzymaniu pieniędzy wysyłamy rozliczenie i paragon oraz wszelkie niezbędne dokumenty upoważniajace Państwa do przejęcia jachtu.

Czy na jacht można zabrać małe dziecko?

Jak najbardziej! Trzeba się tylko do takiego wyjazdu dobrze przygotować. Trzeba mieć kamizelkę asekuracyjną, pasy bezpieczeństwa. Można zamówić za naszym pośrednictwem siatkę na relingi tzw. "children net". Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule "Żeglowanie z dziećmi" na naszej stronie www.

Co to jest kaucja?

Kaucja równa się wysokości wkładu własnego w ubezpieczenie jachtu (tak jak w przypadku wynajmu samochodu). Jest różna u różnych armatorów. Kwota ta pokrywa koszty naprawy usterek lub zniszczeń powstałych z winy czarterującego i w przypadku bezszkodowego rejsu jest całości zwracana.  Dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzić sprawność urządzeń na jachcie zanim podpisze się jego odbiór. Dla przezornych coraz więcej firm wprowadza możliwość ubezpieczenia kaucji. jest to połata bezzwrotna w przeciwieństwie do kaucji.

Ile kosztuje wynajęcie skippera?

W zależności od rejonu świata ceny są bardzo różne. Można wynająć skippera miejscowego lub polskiego. Ceny lokalnych skipperów zaczynają się od ok. 150 EUR za dzień + wyżywienie (skipper musi mieć zagwarantowaną kabinę). Wynajęcie skippera polskiego jest tańsze, zaczyna się od 80 EUR za dzień + wyżywienie + przejazdy/przeloty. Zachęcamy do wyszukania skippera w naszej bazie skipperów.

Czy nie mając żadnego doświadczenia żeglarskiego i uprawnień można wynająć jacht?

Wynająć jacht może każdy, ale nie każdy może go poprowadzić. Gdy osoba czarterująca jacht nie ma żadnego doświadczenia i uprawnień żeglarskich zobligowana jest do wynającia skippera, który poprowadzi jacht.

Jakie trzeba mieć uprawnienia żeby wynająć jacht na "ciepłych morzach"?

W większości krajów nadmorskich przepisy są dużo bardziej przyjazne niż w Polsce, czyli że wystarczy patent sternika jachtowego. W Chorwacji wymagaja dodatkowo ograniczonego świadectwa radiooperatora SRC. W pozostałych krajach wystarczy sternik jachtowy i czasem dodatkowo udokumentowane doświadczenie. Zgodnie z umową armator może poprosić czarterującego o zademonstrowanie swoich umiejętności.