Gdzie żeglować zimą?

Kto nie marzy o słońcu, palmach i ciepłej wodzie, gdy za oknem szaro, buro i zimno? No właśnie...

Utarło się takie powiedzenie, że każdy żeglarz to narciarz. Po co więc jechać zimą na żagle, skoro mamy narty...?

Utarło się takie powiedzenie, że każdy żeglarz to narciarz. Po co więc jechać zimą na żagle, skoro mamy narty...? Hm, może dlatego, że to tylko powiedzenie? W końcu nie każdy lubi narty i nie każdy może szusować, a na żeglowanie chęć jest... zawsze!

Żeby ułatwić poszukiwania akwenu idealnego na zimowe (ale nie zimne!) żeglowanie, zebraliśmy wszystkie akweny w jednym miejscu. Wystarczy przeczytać, dopasować możliwości załogi do akwenu lub akwen do możliwości załogi i... w drogę!

Na zimowe żeglowanie wzięliśmy pod lupę 5 najpopularniejszych kierunków: Karaiby – Martynika, Karaiby – Gwadelupa, Karaiby – Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Seszele, Tajlandię i Wyspy Kanaryjskie. Do mniej popularnych, głównie ze względu na loty, należą Belize, Grenada, Kuba i Puerto Rico.

Czarter jachtu - gdzie żeglować zimą?

KARAIBY

 

Martynika, Gwadelupa, Brystyjskie Wyspy Dziewicze. Żeglować można od listopada do maja. W sierpniu i wrześniu zdarzają się huragany. Karaiby to bardzo stabilny rejon pod względem pogody: są tu stałe wiatry (wieją passaty), przyjemna temperatura powietrza (cały czas ok. 28-30 stopni) i wody (ok. 26 stopni) oraz ciśnienie (ok. 1020 hPa).

Karaiby – Martynika

Jest to departament zamorski Francji, obowiązuje euro, a połączenia telefoniczne traktowane są jak w Europie! Rejon zdecydowanie na dłuższe pływanie niż 7 dni. Minimum to 10 dni. Po drodze na południe mamy St. Lucię, St. Vincent i Grenadyny oraz Grenadę. Kwintesencją tego, jak wyobrażamy sobie ten region są Grenadyny rozpościerające się na przestrzeni 120 km. Na archipelag składa się ok. 42 wysp, więc jest gdzie pływać! Trzeba pamiętać, że St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny oraz Grenada są osobnymi państwami, dlatego bardzo wskazane jest pilnowanie odpraw wejściowych i wyjściowych, aby móc swobodnie żeglować i stawać przy wyspach. Rejon nie jest szczególnie wymagający, ale polecany dla załóg, które żeglowały już po morzu.

Informacje o żeglowaniu w rejonie Martyniki znajdziesz TUTAJ.

Martynika - czarter jachtu - gdzie żeglować zimą?

Karaiby – Gwadelupa

To również jest departament zamorski Francji. Mając do dyspozycji 7 dni, możemy wybrać się zimą na Gwadelupę i archipelag o tej samej nazwie. Tam pożeglujemy między główną wyspą a mniejszymi Marie-Galante, Les Saintes czy Petite Terre.  Dysponując dłuższym urlopem, można popłynąć na południe na Dominikę, lub na północ na Antiguę lub nawet na St. Martin. Rejon w sam raz dla mniej doświadczonej załogi.


Informacje o żeglowaniu w rejonie Gwadelupy znajdziesz TUTAJ.

Gwadelupa - czarter jachtu - gdzie żeglować zimą?

Karaiby – Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Dla odmiany jest to brytyjskie terytorium zamorskie. Obejmuje ok. 36 większych i mniejszych wysp. Do największych wysp należą Tortola, Virgin Gorga, Jost Van Dyke, Norman Island czy zupełnie odmienna od pozostałych Anegada. Rejon jest zwarty, wyspy są zlokalizowane blisko siebie, więc tydzień urlopu daje możliwość niespiesznego pływania. Można się też wybrać na dłuższy czarter i bardziej dokładnie eksplorować okolice. Akwen jest stworzony do żeglowania z dziećmi i osobami, które są pierwszy raz na jachcie.


Informacje o żeglowaniu w rejonie Brytyjskich Wysp Dziewiczych znajdziesz TUTAJ.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze - gdzie żeglować zimą?

SESZELE

Archipelag na Oceanie Indyjskim. Można tu żeglować od lutego do listopada (nie odwrotnie!). Nie ma tu pory huraganów, są za to zmiany monsunów, kiedy to występują ulewne deszcze.  Akwen jest niewielki, składa się ze 115 wysp. Największe z nich to: Mahe, Praslin, La Digue, St. Anne i Curieuse. Tydzień wystarczy, aby pożeglować między wysepkami. Akwen idealny na pływanie z dziećmi i na pierwszy czarter morski.


Informacje o żeglowaniu w rejonie Seszeli znajdziesz TUTAJ.

Seszele - czarter jachtu - gdzie żeglować zimą?

TAJLANDIA

Południowo-wschodnia Azja, wyspa Phuket. Nie sposób opisać kilkoma słowami bogactwa kulinarnego, kulturalnego i naturalnego tego regionu. Rejon jest spokojny, ale dość rozległy. Idealnie byłoby wybrać się tu między grudniem a kwietniem. Nadaje się na tygodniowy czarter, ale zdecydowanie lepiej spędzić tu 10 dni lub więcej. Bardzo dobre miejsce na czarter z dziećmi czy żeglarskimi nowicjuszami.


Informacje o żeglowaniu w Tajlandii znajdziesz TUTAJ.

Tajlandia - czarter jachtu - gdzie żeglować zimą?

WYSPY KANARYJSKIE

Jeżeli latanie na Karaiby czy do Tajlandii to wciąż za daleko, można wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. Pływać na Kanarach można przez cały rok, choć żeglarze najczęściej wybierają się tam od listopada do kwietnia. Rejon jest rozległy i wietrzny. Największe wyspy to: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera. Odległości między nimi są duże, a archipelag jest otwarty na ocean Atlantycki. Jest to region dla doświadczonych żeglarzy i raczej na dłużej niż 7 dni. Zdecydowanie bardziej na 14.


Informacje o żeglowaniu na Wyspach Kanaryjskich znajdziesz TUTAJ.

Wyspy Kanaryjskie - czarter jachtu - gdzie żeglować zimą?