Czarter jachtu na Gwadelupie - wyspie o dwóch obliczach


GWADELUPA – JEDNA WYSPA DWA OBLICZA

Gwadelupę niektórzy porównują do... motyla. Wszystko dlatego, że geograficznie podzielona jest na dwie części połączone wąskim, 200 metrowym pasem ziemi.  Jakkolwiek byśmy na Gwadelupę nie patrzyli, to obie części wyspy różnią się od siebie i to bardzo. Dlatego mówi się o Gwadelupie, że jest to jedna wyspa o dwóch obliczach.

Czarter jachtu na Gwadelupie Czarter jachtu na Gwadelupie Czarter jachtu na Gwadelupie


CZARTER NA GWADELUPIE – GARŚĆ CIEKAWOSTEK

Tak naprawdę mówimy o zespole wysp o nazwie Gwadelupa. Oprócz głównej wyspy należy do niego kilka mniejszych: Marie-Galante, Desirade, Petite Terre oraz Les Saintes.  Żeglując w tym rejonie można zobaczyć wulkan Soufriere na Gwadelupie, zakosztować najlepszego rumu na świecie na Marie-Galante lub totalnego spokoju na Petite Terre czy Les Saintes, gdzie tylko dwie wyspy z dziewięciu są zamieszkałe.

Na mapce zaznaczyliśmy żółtymi "pinezkami" miejsca, które warto odwiedzić w czasie tygodniowego rejsu.
Mapa Gwadelupy

 CZARTER NA GWADELUPIE – MUST SEE:

  • Gwadelupa, wyspa kontrastów, zwana była przez Karaibów Wyspą Pięknych Wód. Grande-Terre, część wyspy od strony Atlantyku jest prawie płaska oprócz wschodniego końca zwanego „Zamkowym Krańcem” gdzie znajdziemy iście filmową scenerię z groźnie sterczącymi z morza skałami. Pozostała część jest lekko pagórkowata, a na wybrzeżu znajdziemy olśniewająco białe plaże. Basse-Terre, to część wyspy od strony Morza Karaibskiego. Jest bardzo górzysta, co sprzyja bujnej, dzikiej roślinności. Wśród gór najważniejszy jest wciąż aktywny wulkan La Soufriere. Na Basse-Terre mnóstwo jest strumieni, z których część ma gorącą wodę oraz wodospady o wysokości nawet 100 m! Ze względu na podłoże wulkaniczne plaże mają kolor czarny lub pomarańczowy. Można się wybrać na rafę blisko plaży Malendure na mikro wyspie Pigeon w sercu morskiego rezerwatu morskiego im. Jacques'a Cousteau. Uznawana jest za jedną z 10 najpiękniejszych na świecie.

    Do zobaczenia są: muzea w dawnych destylarniach i dworach arystokratów. Do wyboru: Saint-John Perse, Schoelcher i Edgar Clerc, Park Narodowy Gwadelupy (największy na Karaibach) dobry na piesze wycieczki (250km tras!) w górzystej Basse-Terre, plantację kawy Plantation Grand Cafe, na której uprawia się mnóstwo odmian ... bananów!, wulkan La Soufriere oraz urocze miasteczko Dashaies na zachodnim brzegu.

  • Marie-Galante, to ostoja spokoju. Jest płaską wyspą z nielicznymi mieszkańcami, którzy bardzo dbają, aby wyspa nie zatraciła swojego pierwotnego, autentycznego karaibskiego charakteru. W gąszczu trzciny cukrowej sterczą sylwetki wiatraków.

    Do atrakcji należą: 3 destylarnie najlepszego rumu na świecie: Bielle, Poisson i Domaine de Bellevue, wiatraki mielące trzcinę cukrową na cukier. Wciąż działające! a także festiwal muzyczny „Terre de Blues”.

Czarter jachtu na Gwadelupie Czarter jachtu na Gwadelupie Czarter jachtu na Gwadelupie
  • Les Saintes (Wyspy Wszystkich Świętych) 9 wysp z czego tylko 2 są zamieszkałe. Na zamieszkanych wyspach wszystko jest miniaturowe: lotnisko, port i kolorowe domki, ale kwieciste ogrody są olbrzymie! Atrakcją jest: ponoć najpiękniejsza zatoka na świecie między wyspami Terre-de-Haut a Cabrit a także fort Napoleona. Można wynająć skutery i pojechać na plażę u podnóża Pain de Sucre (Głowy Cukru) gdzie zamiast turystów wylegują się ... legwany!
  • Petite Terre, to 2 wysepki będące rezerwatem przyrody, całkowicie niezamieszkałe i dzikie. Właściwie, to są tu mieszkańcy: 2 strażników i legwany :)

CZARTER NA GWADELUPIE – POGODA, KIEDY I ILE ŻEGLOWAĆ?

Pogoda jest … stała. Temperatura powietrza ok. 30 stopni,  temperatura wody ok. 25 stopni, wiatry stałe z kierunków wschodnich (passaty) i okazjonalne deszcze przynoszące bardziej wytchnienie niż kilkudniową szarugę. Statystycznie więcej dni deszczowych jest w grudniu.
Sezon na Karaibach zaczyna się w listopadzie, a kończy w maju. Poza tymi miesiącami też można żeglować, ale niesie to za sobą ryzyko spotkania huraganów, których szczyt wylęgania ma miejsce pod koniec sierpnia i we wrześniu.
Na czarter na Gwadelupie można przeznaczyć 7 dni, ale jeśli mamy więcej wolnego, to warto pokusić się o dopłynięcie do Dominiki, na której wręcz obowiązkowo należy zostać ze 2 dni i udać się w głąb wyspy na wycieczki.

Czarter jachtu na Gwadelupie czarter jachtu na Gwadelupie Czarter jachtu na Gwadelupie


CZARTER NA GWADELUPIE – KONKRETNE TRIO: CZYM, JAK, KIEDY?

Dostaniemy się tu tak samo łatwo jak na Martynikę. Z wielu polskich miast znajdziemy loty do Paryża, a w sezonie (listopad-maj) z Paryża polecimy na Gwadelupę rejsowym samolotem Air France.

Na Gwadelupie w czarterach dostępnych jest mniej jachtów niż na Martynice, ale narzekać nie należy. Wybierać można wśród katamaranów od 38 do 50 stóp.

NIE MASZ EKIPY NA CAŁY JACHT, A MARZYSZ O REJSIE NA Gwadelupie? ZAREZERWUJ JEDNĄ KABINĘ.