Czartery jachtów - mapa Chorwacji

CHORWACJA

Akwen idealny na pierwsze, morskie wyprawy i na rodzinne żeglowanie. Ponad tysiąc wysp daje osłonę od otwartego morza. Trasy można planować spokojne z małymi przebiegami jak również ambitne dla wytrawnych żeglarzy. W szczycie sezonu (lipiec, sierpień) wieje przeważnie słabo, ale poza potrafi wiać mocno.


WARUNKI POGODOWE:
Mistral to dominujący wiatr w sezonie letnim. Wieje z północnego zachodu. Zaczyna wiać ok. 10 rano i cichnie o zachodzie słońca. Jego brak może informować o zbliżającym się pogorszeniu pogody.

Bora jest porywistym wiatrem spadowym. Pojawia się przy wysokim ciśnieniu i pięknej słonecznej pogodzie. Jej nadejście zwiastują charakterystyczne czapy z chmur kształtujące się nad szczytami gór. Najczęściej jednak pojawia się nagle. Latem może trwać 1-3 dni lub parę godzin.

Jugo wieje z południa i jest wiatrem ciepłym. Jego siła to ok. 7B. W okresie lata występuje bardzo rzadko. O jego nadejściu 2-3 dni przed informują cirrusy (chmury pierzaste) na pięknym niebieskim niebie, a na parę godzin przed (6-12) pojawiają się Altocumulus, czyli średnie chmury kłębiaste. Robi się duszno, temperatura wzrasta i towarzyszą temu zamglenia.

Garbin (Lebić) to gwałtowny wiatr. Wieje z kierunku południowo-zachodniego. Osiąga siłę 8B, ale potrafi też osiągnąć siłę 11B i więcej. Trwa tylko godzinę do dwóch. Jego nadejście poprzedzają wyraźne znaki: gwałtowny spadek ciśnienia z lekko wiejącym wschodnim wiatrem oraz ściana chmur wyraźnie ograniczona od dołu pojawiająca się nad zachodnim horyzontem. Wiatr ten najczęściej występuje w sezonie.

POLECAMY:

Sibenik, Kornaty, Żakan, Murter
http://www.blue-sails.com/relacja-rejs-maly-podroznik-pod-bandera-blue-sails-2012
http://www.blue-sails.com/rejs-rodzinny-chorwacja-2010-maly-podroznik
Krvavica, Sucuraj, Korcula, Lastovo
http://www.blue-sails.com/zeglowanie-z-dziecmi-Chorwacja-2007
Trogir, Hvar, Vis, Primosten
http://www.blue-sails.com/relacja-rejs-majowka-chorwacja-2002
Sukosan, Kornaty, Murter, Split, Brac, Hvar
http://www.blue-sails.com/relacja-rejs-chorwacja-2000

ZOBACZ ZDJĘCIA Z NASZYCH REJSÓW W CHORWACJI:

http://www.blue-sails.com/zdjecia-chorwacja