CZARTER JACHTU NA MORZU JOŃSKIM – ZIELONA GRECJA

Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu

Morze Jońskie to akwen między Sycylią, „podeszwą” włoskiego buta a zachodnim wybrzeżem Grecji. Nazwa morza powstała na cześć boginki Io. Interesujący nas akwen to Wyspy Jońskie. Do głównych wysp należą: Korfu, Kefalonia, Zakinthos, Lefkada, Itaka i Paxos oraz wiele mniejszych, jak Kalamos, Kastos, Skorpios, Antipaxos czy Meganisi. Wyspy Jońskie, w odróżnieniu od Cyklad, są zielone. To rejon gdzie w sezonie nie wieje Meltemi znane z Morza Egejskiego, dlatego jest tu spokojniej.

Obszar ten można podzielić na dwie części. Jedna obejmuje rejon wyspy Korfu, druga wyspy Lefkas i wyspy połozone na południu.

KORFU czarter jachtu na Morzu Jońskim

Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu

 

Wyspa jest położona na pólnocy Wysp Jońskich. Ma bardzo różnorodne ukształtowanie. Są tu i klify, i piękne plaże, i zielone wzgórza, urocze zatoki ze szmaragdową wodą oraz malownicze miastaczka. Rejs zaczynamy z mariny Gouvia, oddalonej o 15 minut od miasta Korfu. Na trasie rejsu warto odwiedzić:

 • Miasto Korfu. Malowniczo położone na cyplu na wschodnim wybrzeżu wyspy. Przechodziło z rąk Wenecjan, Francuzów i Anglików. Zabudowa i klimat są najbliższe Wenecji lub Neapolu. Miasto jest wpisane na listę UNESCO. Można zwiedzic bizantyjski zamek Palaio Frourio, z którego roztacza się przepiękny widok. Na południowym krańcu wyspy można zatrzymać się np. w uroczej wiosce rybackiej Boukari na smaczną rybkę w tawernie.
 • Paxos. To atrakcyjna mała wyspa na południe od Korfu, pokryta subtropikalną roślinnością, z pięknymi plażami kąpielowymi i dobrymi miejscami do nurkowania. Na południowym wybrzeżu warto odwiedzić morską jaskinię Ypapanti (foki). Głównym portem wyspy jest Gaios, gdzie na wprost miasteczka, na małej wysepce góruje fort z czasów panowania Wenecjan. Na południu wyspy znajduje się zatoka Lakka ze złocistą plażą, bananowcami i możliwością uprawiania windsurfingu. Warto tu odwiedzić malowniczą latarnię morską.

 

Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu Korfu, Morze Jońskie - czarter jachtu

 

 • Anti-Paxos jest dalej na południe i oferuje piękne, zaciszne kotwicowiska oraz plaże. Około 100 mieszkańców żyje z hodowli owiec lub rybołówstwa. Na południowo-zachodnim wybrzeżu znajdują się gaje oliwne. Na wschodnim wybrzeżu zkolei rozciągają się piaszczyste plaże w Voutourni i Vrikei z licznymi tawernami.
 • Parga. Miasteczko na stałym lądzie. Kolorowe, pełne barów muzycznych, tawern, ulicznych artystów i łodzi w porcie. Parga jest otoczona pięknymi plażami. Nad miastem góruje olbrzymia twierdza, którą oczywiście warto zwiedzić.
 • Sivota Mourtas. Miasto schowane za trzema wyspami: Megalo, Agios Nikolaos i Syvota. Ciche i spokojne. Popularność zdobyło w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy zaczęli się tu osiedlać celebryci.

LEFKAS czarter jachtu na Morzu Jońskim

Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu

 

Wyspa Lefkas (Lefkada) jest bardzo zieloną, górzystą wyspą. Port Lefkas znajduje się w miejscu, w którym wyspa niemal styka się z lądem. Z mariny można wypłynąć na północ (trzeba pamiętać, że na końcu kanału jest most otwarty w określonych godzinach). Na południe również wypływa się kanałem, tyle że przez płyciutką lagunę. Przy wypływaniu na szersze wody żegna nas mały port na wysepce. Większość tras z Lefkas wiedzie na południe, gdzie czeka mnogość róznorodnych wysp.
 • Nidri/zatoka Vliho. Można zatrzymać się w miasteczku Nidri, które jest dość turystyczne i gwarne, lub popłynąć w głąb dużo spokojniejszej zatoki Vliho i zakotwiczyć w otoczeniu cyprysów oraz drzew oliwnych. Płynąc tutaj, mija się prywatną wyspę Scorpios, która należący do rodziny potentata Onassisa.
 • Meganisi. Warto zajrzeć do zatoczki z portem Spartochori. Góruje nad nim Sparto Village, do którego wiedzie kręta droga. Bardzo kameralne i urokliwe miejsce, rozciąga się stąd piękny widok na sąsiednie wyspy.
 • Itaka. Mityczna wyspa, która składa się z dwóch masywów górskich połączonych ze sobą wąskim przesmykiem. Znana jako ojczyzna Odyseusza, bohatera Illiady Homera. Warto odwiedzić Vathi  uroczy porcik w długiej zatoce, w pobliżu którego znajdują się żródła Aretuzy i Grota Nimf. Innym uroczym miejscem jest Frikes z krystaliczną wodą i plażą, którą przed zachodnimi wiatrami chronią liczne wzniesienia. Z Frikes wije się droga prowadząca do miasteczka Stavros, które jest uznawane za miejsce, gdzie żył Homer z żoną Penelopą.

 

Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu

 

 • Kefalonia. Górzysta wyspa z niesamowitymi formacjami skalnymi na granicy wody. Jest tu kilka miejsc wartych uwagi. Assos  wioska ulokowana w malowniczej zatoce, nad którą góruje twierdza. Sami  znane z filmu „Kapitan Corelli Mandolino” z Nicolasem Cage'em i Penelope Cruz w rolach głównych. Ok. 2-3 km od miasteczka znajduje się jaskinia Dragarati, którą cenili Maria Callas i Luciano Pavarotti ze względu na wspaniałą akustykę, oraz jaskinia Melisani z podziemnym jeziorem. Na południu warto odwiedzić Turtle Beach, gdzie swoje gniazda lęgowe mają żółwie morskie Caretta caretta.
 • Zakinthos. Chyba najsłynniejsza wyspa, ze względu na Zatokę Wraku z wrakiem statku na plaży, która we wszystkich biurach podróży obrazuje Morze Jońskie. Jest to górzysta wyspa, której wody stanowią Narodowy Park Wodny. Główne miasto ma tę samą nazwę co wyspa. Zabudowania: domy, pałace i kościoły pamiętają jeszcze czasy panowania Wenecjan. Na północy wyspy, na przylądku Skinari, warto zajrzeć do Błękitnych Grot.
 • Kastos. Płynąc do miasteczka o tej samej nazwie, mija się śnieżnobiałe klify i zapierające dech w piersiach rumowiska.

 

Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu Lefkas, Morze Jońskie - czarter jachtu

 

Rejon jest odpowiedni na żeglugę z dziećmi oraz z osobami, które żeglują pierwszy raz. Obfituje w wyspy, zatoki i klimatyczne miasteczka, dlatego trasę można planować bardzo elastycznie.

Czarter jachtu na Morzu Jońskim CZYM, JAK, KIEDY

Na Morzu Jońskim można wynająć jachty i katamarany różnej wielkości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest ich dużo mniej niż w Atenach w Zatoce Sarońskiej.
Na wyspy Morza Jońskiego można dolecieć samolotem (tanimi liniami bezpośrednio do Korfu) lub na Lefkas (lotnisko Preveza) przez Ateny lub miasta w Niemczech. Można również dolecieć do Aten, wynająć samochód i dojechać do Lefkas.
Na Morzu Jońskim nie wieje Meltemi, dlatego żegluga w sezonie letnim jest bardzo przyjemna.
Sezon zaczyna się w kwietniu i trwa do października.