Porównanie katamaranów 40-stopowych dostępnych w czarterach

Czym różnią się katamarany 40-stopowe?

Lucia 40

Najpopularniejsze modele z racji wielkości i ceny to katamarany około 40-stopowe. Jest to już „kawałek jachtu”, na którym da się pływać, łatwo nim manewrować, a i cena jest akceptowalna. Sprawdzają się super przy pływaniu z dziećmi, jak i w całkiem dorosłym towarzystwie. Wybraliśmy do poniższego porównania katamarany nowe i troszkę starsze, które są dostępne w czarterach na całym świecie:

1. Lagoon 400 (Lagoon)
2. Lagoon 40 (Lagoon)
3. Lucia 40 (Fountain Pajot)
4. Lipari 41 (Fountain Pajot)
5. Leopard 40 New (Leopard)
6. Nautitech 40 Open (Bavaria-Nautitech)
7. Bali 4.0 (Catana)
8. Bali 4.1 (Catana)

 

Lagoon 400

Zacznijmy od najpopularniejszego modelu, jakim jest Lagoon 400. Jest to najbardziej kompaktowy i komfortowy katamaran w tym zestawieniu. Nie ma sobie równych jeśli chodzi o rozplanowanie wnętrza i ilość miejsca wewnątrz i na zewnątrz. Lagoon 400 występuje w czarterach głównie w wersji 4 kabiny dwuosobowe z 2 lub 4 łazienkami. Ma też 2 kabiny skipperskie. Cztery łazienki w tym rozmiarze katamaranów pojawiły się po raz pierwszy właśnie na Lagoon 400. Wszystkie kabiny są równorzędne, podobne wielkością. Stanowisko skippera jest powyżej kokpitu. Jest to idealny wybór jeśli szukamy katamaranu pojemnego, komfortowego i w dobrej cenie.

PLUSY: ergonomiczne wnętrze, wszystkie kabiny 2-osobowe są równorzędne, wygodne łazienki
MINUSY: w porównaniu z nowymi modelami mniej wygodne wejście do wody

STRONA STOCZNI: https://www.cata-lagoon.com/en

 

Lagoon 40

Nie jest to, jakby się mogło zdawać, następca Lagoon 400. Lagoon 40 zastąpił Lagoon 39. A to robi różnicę i bywa mylące. Kabiny są ciaśniejsze niż na Lagoon 400. To co jest super, to kokpit. Nawuiązuje stylistyką do wypuszczonego wcześniej modelu Lagoon 42. Jest więc duży, przestronny (w sumie większość czasu spędzamy na zewnątrz), wokół ma wygodne do siedzenia ławeczki a zejście do wody to tylko dwa, bardzo szerokie stopnie. Lagoon 40 w czarterach występuje głównie w wersji 4 kabiny dwuosobowe z 4 łazienkami. Ma też 2 kabiny skipperskie.

PLUSY: bardzo duży, wygodny kokpit, bardzo wygodne szerokie i zejście do wody
MINUSY: dość małe kabiny, niesymetryczne kabiny rufowe i dziobowe

STRONA STOCZNI: https://www.cata-lagoon.com/en

 

Lagoon 40 from Lagoon catamarans video on Vimeo.

Lucia 40

Ten model stoczni Fountain Pajot bardzo nam się podoba. Salon może nie jest duży, ale kabiny są wygodne, duże. Lucia 40 w czarterach dostępna jest głównie w wersji 4 kabiny dwuosobowe z 2 lub 4 łazienkami. Ma 2 kabiny skipperskie. Łazienki są jednak dość małe. Lucia ma rasowy, lekko sportowy wygląd co jest w sumie charakterystyczne dla wszystkich modeli tej stoczni. Kokpit jest duży wygodny, z szerokim zejściem do wody. Stanowisko skippera osłonięte jest jedynie bimini z płótna, a nie z tworzywa. Na  przodzie jest sporo miejsca do siedzenia na pokładzie.

PLUSY: duże kabiny, duży kokpit, wygodne zejście do wody
MINUSY: dość małe łazienki, nieduży salon

STRONA STOCZNI: http://www.fountaine-pajot.com/en/

 

 

Lipari 41

Poprzednik katamaranu Lucia 40. Troszkę mniejszy wewnątrz i na zewnątrz, ale wciąż o rasowej sylwetce. Bardzo dzielny i wygodny. W czarterach Lipari 41 dostępny jest w wersji 4 kabiny dwuosobowe z 2-4 łazienkami. Ma 2 kabiny skipperskie. Z uwagi na to, że łazienki są dwie, to są większe i wygodniejsze do korzystania. W kokpicie i na przodzie jest mniej miejsca niż na Luci 40. Nie mniej jednak katamaran bardzo „poręczny” do prowadzenia.

PLUSY: wygodne łazienki
MINUSY: kokpit mniejszy niż na Luci 40 i miejsca z przodu też mniej niż na Luci 40

STRONA STOCZNI: http://www.fountaine-pajot.com/en/

 

Leopard 40 New

Stocznia Leopard we wszystkich swoich katamaranach zastosowała bardzo fajne rozwiązanie. Mianowicie z salonu można wyjść zarówno do kokpitu jak i na przód katamaranu. W większych modelach na froncie jest tzw. kokpit przedni z kanapami i stolikiem. Tak też jest w przypadku Leoparda 40. Ma wygodny kokpit z wygodnymi siedzeniami. Kabiny są w sam raz. Leopard 40 New w czarterach dostępny jest głównie w wersji 4 kabiny dwuosobowe z 2 łazienkami. Ma z 2 kabiny skipperskie. Jedna z kabin skipperskich jest dostępna z kabiny dziobowej.

PLUSY: duży salon z wyjściem na przednią część katamaranu, duży, wygodny kokpit, duże kabiny, w porównaniu z Nautitech 40 Open ma więcej miejsca w salonie
MINUSY: 1 łazienka na dwie kabiny, dostęp do 1 skipperskiej kabiny jest z kabiny dziobowej (może to też być zaleta przy pływaniu z dziećmi)

STRONA STOCZNI: https://www.leopardcatamarans.com/

Nautitech 40 Open

Po przejęciu stoczni Nautitech przez Bavaria Yachtbau katamarany zyskały na wyglądzie i funkcjonalności. Wcześniej były to szybkie jednostki o rasowym wyglądzie, ale proste do bólu w środku i niezbyt funkcjonalne. Po reficie Nautitech 40 Open naprawdę cieszy oczy. Nie zrezygnowano jednak z rzeczy bardzo charakterystycznej dla tych katamaranów, a mianowicie z 2 kół sterowych. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, gdyż po przekątnej nic nie widać. Nautitech 40 Open mimo że właściwie nie ma salonu, to rekompensuje ten stan rzeczy bardzo duża część dzienna (Open space – stąd nazwa). Standardowy układ w czarterowej wersji Nautitech 40 Open, to 4 kabiny dwuosobowe z 2 łazienkami. Ma 2 kabinami skipperskie.

PLUSY: bardzo duży kokpit, stanowiący poniekąd zewnętrzny salon, kabiny dziobowe i rufowe w podobnym rozmiarze
MINUSY: 1 łazienka na 2 kabiny, praktycznie brak salonu (kanapa z małym stolikiem), 2 koła sterowe

STRONA STOCZNI: https://www.bavariayachts.com/en-uk/

Bali 4.0

Stocznia Catana znana jest z katamaranów Catana, które są szybkie i mają miecze boczne (!). Wypuściła natomiast na runek zupełnie odmienne od produkowanych wcześniej - katamarany Bali. Model Bali 4.0 jak na moment, w którym pojawił się na rynku, był bardzo innowacyjny. W jedną przestrzeń połączona została część salonowo-kuchenna z kokpitem. Bez żadnych podziałów. Całą tę przestrzeń zamyka się garażowymi drzwiamy chowającymi się pod sufitem. Gdy chłodniej mona przestrzeń zamknąć i otworzyć jedynie mniejsze drzwi wydzielone z tej bramy garażowej. W części kuchennej (frontowa szyba) znajduje się opuszczane w dół okno z  co bardzo poprawia wentylację wnętrza. Minusem są małe okienka w kabinach co utrudnia z kolei wentylację wewnątrz jachtu. Zejścia do wody są szerokie i wygodne. Coś co jest nietypowe, to brak siatek między dziobami – są za to olbrzymie materace. Katamaran Bali 4.0 występuje głównie w wersji 4 kabiny dwuosobowe z 2 lub 4 łazienkami. Ma 2 kabiny skipperskie.

 

Bali 4.1

czyli Bali 4.0 po tuningu.

Wywarł na nas bardzo korzystne wrażenie. Względem poprzednika ma kilka różnic. Największą z nich jest kanapa na rufie i platformo-żurawik do pontonu zamocowany niżej, więc nie zasłania widoku,kiedy jest w górze. Gdy zrzuci się ponton na wodę, między pływakami powstaje wąska półka. Po tej półce można się przemieszczać między jedną a drugą rufą, bez konieczności wchodzenia po schodkach i wchodzenia do kokpitu. Bardzo wygodne rozwiązanie. Układ wewnątrz też się troszkę zmienił. Pozostał open space z garażowymi Drzwiami, zmieniły się za to kanapy – jedna z prostej przybrała kształt litery L i swoim krótszym ramieniem oddziela jadalnię od kuchni. Pojawiło się też więcej półek wiszących w kuchni. Z uwagi na to, że w wersji 4-kabinowej żadna łazienka nie ma wejścia z korytarza, jeden z chorwackich armatorów zamówił wersję, w której w jednym pływaku układ łazienek jest bez zmian, a w drugim znajduje się jedna wspólna łazienka na 2 kabiny, do której prowadzi wejście z korytarza. Dlaczego tak? Bo przy czarterach z wynajętym skipperem taki układ jest mniej krępujący dla wszystkich. 

PLUSY: olbrzymia część dzienna (połączenie salonu z kokpitem w jedną przestrzeń), wygodne szerokie zejścia do wody, brak siatek w części dziobowej (więcej miejsca na plażowanie)
MINUSY: brak siatek w części dziobowej (przy dużej fali woda rozbija się o twardą podłogę, a nie ucieka przez siatki), małe okienka w kabinach (słaba wentylacja)

STRONA STOCZNI: http://www.bali-catamarans.com/en/

 

 

JACHTY/WYBRANE ELEMENTY


LAGOON 400


LAGOON 40


LUCIA 40


LIPARI 41


LEOPARD 40 New


NAUTITECH 40 Open


BALI 4.0/4.1

LICZBA WC

2-4

2-4

2-4

2-4

2

2

2-4

OSŁONA STANOWISKA SKIPPERA

płótno

płótno

płótno

płótno

laminat

-

płótno

DUŻY KOKPIT

standard

duży

duży

standard

duży

duży

bardzo duży

WYGODNE ZEJŚCIE DO WODY

-

tak

tak

-

tak

tak

tak

LICZBA KÓŁ STEROWYCH

1

1

1

1

1

2

1

 

Wyślij zapytanie o czarter katamaranu

 

Masz chrapkę na większe, to rzuć okiem: http://www.blue-sails.com/porownanie-czarter-katamaranow-42-43-stopowych. A może wolisz jeszcze większe, to spójrz: http://www.blue-sails.com/porownanie-czarter-katamaranow-44-48-stopowych, a jeżeli chcesz żeglować na największych, to koniecznie zobacz je tutaj: http://www.blue-sails.com/porownanie-czarter-katamaranow-50-54-stopowych.

Referencje