Toskania - to również wyspy!

Toskania to region administracyjnie należący do środkowych Włoch. Ale co to znaczy dla nas, żeglarzy? Toskania usytuowana jest po zachodniej stronie włoskiego „buta”. Na wprost francuskiej Korsyki. Linia brzegowa należy do Morza Tyrreńskiego i do Morza Liguryjskiego. A co najważniejsze Toskania, to również wyspy!

Archipelag Wysp Toskańskich obejmuje kilkadziesiąt wysp, w tym 7 większych: Elbę, Giglio, Capraię, Montecristo, Pianosę, Giannutri i Gorgonę. Cztery z nich są zamieszkane przez osoby nie będące pracownikami parków narodowych lub bazy wojskowej.

Toskania - czarter jachtu Toskania - czarter jachtu Toskania - czarter jachtu

Zacznijmy więc w kolejności od największej z wysp:

ELBA
Piękna wyspa o ciekawej linii brzegowej. Znana jest głównie dzięki Napoleonowi Bonaparte. Który został tutaj zesłany w 1814 roku.

  • Portoferraio – największe miasto i port wyspy. To tutaj przebywał Napoleon w Villa dei Mulini. 13 komnatowwym budynku zachowanym tak jakim zostawił go cesarz. Samo miasto ma układ amfiteatru okalającego port. Admirał Nelson nazwał Portoferraio najdoskonalszym portem na świecie ze względu na położenie. W związku z ukształtowaniem w mieście jest dużo schodów, ale to tylko przydaje mu uroku.
  • Campo nell'Elba – poza sezonem miejscowość z niewielką liczbą mieszkańców. W sezonie tętniący życiem kurort. Głównie za sprawą długiej piaszczystej plaży z licznymi atrakcjami.
  • Marciana Marina – to najmniejsze miasteczko na Elbie. Słynie z wina eksportowanego do Ligurii i Toskanii już od XVIIw. Aktualnie jest to niewielka, ale luksusowa miejscówka z zapierającymi dech w piersiach widokami z okalających ją wzgórz Monte Giove i Monte Perone. Z wiosek Marciana i Poggio usytuowanych na zboczu Monte Capanne niedaleko od mariny rozciąga się piękny widok na zatokę.
  • Porto Azurro – jedna z największych  miejscowości wypoczynkowych Elby. Dla miłośników architektury sakralnej do zobaczenia jest sanktuarium Matki Boskiej z 1606r. w dolinie Monserrato w okolicach miasteczka. Z kolei dla wielbicieli leniuchowania, na północ od miasteczka są dwie piękne plaże Barbarossa i Reale.
  • Scoglio Ogliera – skałki przy ślicznej miejscowości Pomonte, przy których na głębokości 10m leży wrak statku handlowego.
Toskania - czarter jachtu Toskania - czarter jachtu Toskania - czarter jachtu


GIGLIO
Górzysta wyspa, w większości będąca rezerwatem przyrody. Nazywana jest perłą Morza Tyrreńskiego. To tutaj, na skałach blisko wejścia do portu Giglio zatonął statek wycieczkowy. Jego wrak do połowy wystający z wody ok. 3 lat szpecił wyspę. Aktualnie nie ma po nim śladu i można do woli cieszyć się pięknymi widokami.

  • Port Giglio, to aktualnie mała, kolorowa wioska z 2 latarniami i wieżą Saracenów (Torro del Saraceno).  Najlepsze plaże na wyspie, to Canelle, Caldane i Arenella.


CAPRAIA
Znajduje się tutaj jedyne jezioro na Wyspach! Wyspa jest w głównej mierze skalista. W czasach starożytnych uprawiane były tu winorośla a z nich wino dostarczane na stoły patrycjuszy. Następnie, ze względu na niedostępne skaliste brzegi była siedzibą piratów z najsłynniejszym Drogut'em Rais'em na czele. Od II wojny światowej do końca lat 90-tych była tu kolonia karna.

  • W miasteczku Capraia, jedynym na wyspie, położonym na skalistym (a jakże!) cyplu możemy podziwiać fortecę di San Giorgio z XI-XII w oraz kościół Assunta z tego samego okresu. Miasteczko podzielone jest na 2 części. Górną z fortecą i dolną z portem. Pomiędzy kursują bezpłatne busiki, ale można też zdecydować się na spacer.

Można okrążyć tę nieprzystępną wyspę, by podziwiać to co przyroda stworzyła. Na północy grupkę skałek ledwo wystających z wody przy prawie zerowym zafalowaniu będących Morską Strefą Archeologiczną. Spływając na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża można stanąć w zatoce pod ruinami baszty na Punta dello Zenobito. Następnie skierować się do zatoki Cala Rossa by dać się oczarować kolorom skał. Od białych, przez czerwone do brązowych i porośniętych zieloniutką trawą.

MONTECRISTO
lub jak kto woli Monte Christo. Tytułowa wyspa powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”. W XVI wieku wyspa była ulubioną bazą pirata Red Beard i jego następcy Droguta. Pod koniec XIX wieku właścicielem wyspy był lord George Watson-Taylor, kolekcjoner sztuki. Aktualnie wyspa jest niezamieszkana i w całości jest rezerwatem przyrody. Dziennie może ją odwiedzić tylko 50 osób i to przez pół dnia.

Toskania - czarter jachtu Toskania - czarter jachtu Toskania - czarter jachtu

PIANOSA
To kolejna wyspa, która pojawiła się na kartach powieści, tym razem sensacyjnej, Paragraf 22 Josepha Hellera. Umiejscowił on na wyspie bazę lotnictwa bombowego Stanów Zjednoczonych. W latach 1856-1998 była tu kolonia karna.  Dzisiaj wyspa jest bezleśna (wszystkie drzewa wycięto) ze skalistym, klifowym wybrzeżem i jest zamknięta dla odwiedzających, gdyż siedzibę ma tutaj baza marynarki wojennej.

GIANNUTRI
To najbardziej na południe położona wyspa Archipelagu Toskańskiego. Jednocześnie jest to również ścisły rezerwat przyrody. Na wyspie, o kształcie półksiężyca,  znajdują się ruiny rzymskiej willi z II w p.n.e.! Otaczające wyspę wody to z kolei raj dla nurków, gdyż znajduje się tu wiele wraków rzymskich i etruskich. W wielu miejscach jednak obowiązuje zakaz kąpieli i co za tym idzie nurkowania ze względu na rezerwat. Co i gdzie jest zabronione czy dozwolone można sprawdzić na stronie internetowej Parku Narodowego Arcipelago Toscano.

GORGONA
Najmniejsza wyspa archipelagu. Jedynym miejscem na wyspę, do którego można dopłynąć i zacumować jest Cala dello Scalo, która w czasach starożytnych była osadą rybacką. Na wyspie znaleźć można kilka klasztorów benedyktynów i cystersów wznoszonych na zmianę w różnych okresach średniowiecza. Są też 2 fortece. Jedna Medyceuszy, a druga Pizeńczyków. Od 1869 roku kiedy to wyspa została częścią królestwa Włoch pełni funkcję koloni karnej. Pobyt na wyspie wymaga zgody Ministerstwa sprawiedliwości (dozwolone są odwiedziny 3 wycieczek dziennie po 25 osób każda.) i minimalna odległość na jaką można zbliżyć się do wyspy to 2Mm.

W Toskanii panuje klimat Śródziemnomorski. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, ale pogoda dobra do żeglowania zaczyna się w czerwcu i trwa do końca września.

Jachty, które są tutaj dostępne to jednokadłubowe 3, 4 i 5 kabinowe od 37 do 52 stóp oraz katamarany od 40 do 45 stóp.

Do Toskanii można dojechać samochodem, choć to długa podróż lub dolecieć do Pizy (bliżej) lub Rzymu (dalej) i dojechać do mariny transportem miejskim lub prywatnym (ok.1,5 – 2h).