Warunki pogodowe

WARUNKI POGODOWE

Warto zapoznać się z opisami paru wiatrów charakterystycznych dla poszczególnych rejonów.

CHORWACJA

Z uwagi na bliskość występowania wybrzeża i bardzo wysokich gór pogoda w Chorwacji wykazuje się dużą zmiennością.

Mistral– jest dominującym wiatrem w sezonie letnim. Wieje z północnego zachodu. Zaczyna wiać ok. 10 rano i cichnie o zachodzie słońca. Jego brak może informować o zbliżającym się pogorszeniu pogody.

Bora jest porywistym wiatrem spadowym. Pojawia się przy wysokim ciśnieniu i pięknej słonecznej pogodzie. Jej nadejście zwiastują charakterystyczne czapy z chmur kształtujące się nad szczytami gór. Najczęściej jednak pojawia się nagle. Latem może trwać 1-3 dni lub parę godzin.

Jugo jest wiatrem ciepłym, wieje z południa. Jego siła to ok. 7B. W okresie lata występuje bardzo rzadko. O jego nadejściu 2-3 dni przed informują cirrusy (chmury pierzaste) na pięknym niebieskim niebie, a na parę godzin przed (6-12) pojawiają się Altocumulus, czyli średnie chmury kłębiaste. Robi się duszno, temperatura wzrasta i towarzyszą temu zamglenia.

Garbin (Lebić) – jest wiatrem gwałtownym. Wieje z kierunku południowo-zachodniego. Osiąga siłę 8B, ale potrafi też osiągnąć siłę 11B i więcej. Trwa tylko godzinę do dwóch. Jego nadejście poprzedzają wyraźne znaki: gwałtowny spadek ciśnienia z lekko wiejącym wschodnim wiatrem oraz ściana chmur wyraźnie ograniczona od dołu pojawiająca się nad zachodnim horyzontem. Wiatr ten najczęściej występuje w sezonie.

GRECJA

W Grecji można wydzielić trzy regiony żeglarskie różniące się dość znacznie pogodą.

Morze Jońskie – przeważają tam umiarkowane wiatry. Z tych silniejszych mogą występować te znane z Chorwacji, ale bez Bory. Poza sezonem ten rejon jest dość deszczowy.

Cyklady, Dodekanez – w tym rejonie, w sezonie (czerwiec, lipiec, sierpień) wieje meltemi. Jest to wiatr wiejący z północnego-wschodu i jest stały. Osiąga siłę 8B. Ten rejon stanowi więc żeglarskie wyzwanie.

Zat.Sarońska, Zat. Argolicka – Meltemi może tu zawitać ale jest dużo spokojniej niż na Cykladach. Rejon jest osłonięty od dużej fali. Szczególnie polecamy go rodzinom z dziećmi i osobom nie mającym zbyt dużego doświadczenia żeglarskiego.

TURCJA

Żeglarsko atrakcyjny jest rejon południowo-zachodniej Turcji. Panują tam takie warunki pogodowe jakie zostały opisane przy rejonie Cyklad i Dodekanezu w Grecji.

KARAIBY

Na Karaibach sezon żeglarski trwa od listopada do końca maja, czyli naszą zimą i wiosną. Wieje tam wtedy północno-wschodni passat. Może osiągnąć siłę do 8B. Ciśnienie jest stałe, temperatura również. Występują opady konwekcyjne. Przeważnie przy St.Lucia i St.Vincent, a na Grenadynach już nie. Wiąże się to z wypiętrzeniem wysp nad poziom morza.

NEWSLETTER

Copyright © 2024 Blue Sails