Czarter katamaranu na Wyspach Bahama – miejscu niekończących się plaż

Mapa Wysp Bahama

Wyspy Bahama to – w wielkim skrócie – tysiąc odcieni turkusu.

Odwiedziliśmy ten niezwykły region na przełomie marca i kwietnia. Pod kątem temperatury idealnie byłoby polecieć tam pod koniec kwietnia, kiedy są one wyższe, woda jest cieplejsza (choć teraz też można było się kąpać) i wieją słabsze wiatry.

Najbardziej urzekły nas kilometry odosobnionych plaż, spokojne przystanie, klimatyczne miasteczka i wioski, bogate życie podwodne oraz przyjaźni ludzie – to wszystko złożyło się na bardzo przyjemny odbiór Wysp Bahama.

Zobacz nasze zdjęcia

Archiplelag Wysp Bahama znajduje się na Oceanie Atlantyckim na wschód od Florydy i Kuby. Żeglowanie tutaj to zupełnie nowe doznania. Żeglując, można dopłynąć do miejsc ukrytych przed masową turystyką. Jachtów jest niewiele, więc pływa się, rozpoznając poszczególne jachty po trasie :) Tym, co jest w tym rejonie charakterystyczne, są niewielkie głębokości. Trzeba się przyzwyczaić, że pod kilem możemy mieć metr czy dwa wody i to jest OK. Poza tym są pływy ok. 1 metra, które trzeba uwzględniać przy planowaniu postojów i trasy.

 

CZARTER KATAMARANU NA WYSPACH BAHAMA – TYSIĄCE WYSP I WYSEPEK

Na odkrycie czekają wyspy i wysepki Bahamów, na których kryje się fascynujący świat fauny i flory oraz możliwość spędzenia wakacji w rajskim otoczeniu.

Archipelag wysp Abaco – 120 mil wybrzeża, rafy koralowe i kilometry piaszczystych plaż. Fantastyczne warunki żeglarskie i niepowtarzalna atmosfera co roku przyciągają tu wielu żeglarzy, zwłaszcza że można wziąć udział w regatach lub kibicować tym, którzy w nich startują.

W rejonie Abaco „must see” to z pewnością:

 • Man-O-War Cay. Wpływa się tu niewielką przecinką między dwoma wysepkami. Emocje są, zwłaszcza że w samej „bramce” jest wąsko i płytko! Miasteczko słynie z wielu lokalnych, małych stoczni. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tutaj w 1820 roku i dość szybko porzucili uprawianie ziemi na rzecz szkutniczego fachu. Miejsce jest urocze. Można wynająć meleksy, zwane na tu „club car”, i udać się na przejażdzkę lokalnymi żwirowymi dróżkami. Jedna z tych dróg nazywa się Sea Road i wiedzie do domków letniskowych, a druga, szumnie nazwana Queen's Highway, prowadzi na przewężenie wyspy, gdzie z jednej strony jest Atlantyk, a z drugiej wewnętrzne wody archipelagu. Szerokość to plaża i droga, więc wrażenie fajne, zwłaszacza że podczas przypływu plaża znika.
 • Great Guana Cay. Piekna plaża z barem i małym basenem. Po drugiej, atlantyckiej stronie, umiejscowił się słynny na całe Wyspy Bahama Nippers Beach Bar and Grill. Jest świetnie usytuyowany, bajecznie kolorowy, z basenem i schodkami prowadzącymi na plażę.
 • Treasure Cay. Wpływa się tu wąskim kanałem i trzeba trzymać się szlaku. Marina i przyległy resort zostały wzniesione w latach 50. XX wieku. To było pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Abacos. Po stronie atlantyckiej znajdziemy piękne plaże, na których można pograć w siatkówkę i inne gry zręcznościowe, a na koniec odpocząć w Coco's Beach Barand Grill z widokiem na ocean.
 • Hope Town, Elbow Cay. Miasteczko – perełka. Feeria pastelowych barw i kwiatów. Przewodniki mówią prawdę – jest piękne. I po stronie portu, i od strony Atlantyku, i wzdłuż uliczek. Można nieustannie spacerować i co chwilę zachwycać się widokiem, który ukazał się za zakrętem. Pieczę nad miastem sprawuje latarnia morska, którą można zwiedzać i podziwiać archipelag z wyższego miejsca niż pokład jachtu.
 • Tillo Bank. To łacha piasku, która przy odpływie jest niewiele pod wodą (tak do kolan), a póżniej poziom wody podnosi się do około metra. Niesamowitą frajdą jest pluskać się w wodzie z dala od brzegu, a jednak na płyciźnie.
 • Little Harbour. Port na południe od Marsh Harbour. Sielski, klimatyczny, z barem przypominającym słynny Foxy's na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, galerią z metaloplastyką i oczywiście przeuroczą plażą.
 • Tahiti Beach. Piaszczysta mierzeja, która w przypływie niewiele wystaje ponad wodę, a w czasie odpływu jest olbrzymią plażą z niewielkimi oczkami wodnymi. Jest tam też pływający bar, więc można ugasić pragnienie.
Bahamy mapa

Exuma – archipelag pełny niewielkich wysepek i uroczych zatok. W Sea Park można zobaczyć mnóstwo egzotycznych gatunków zwierząt i roślin, w zatoce Exuma Sound nurkować w otoczeniu tajemniczych wraków, a na lokalnym targu spróbować aromatycznych owoców.

 • Highborne Cay. Miejsce niemal bajkowe na nurkowanie z maską i rurką. Nieopodal warto zobaczyć rafkę o wdzięcznej nazwie „Garden Octopus”. Można tu stanąć na noc. Na szczycie wzgórza jest restauracja z widokiem 360 stopni! 
 • Norman Cay. Wspaniałe miejsce zarówno na spacer i zbieranie muszelek, jak i nurkowanie, zwłaszcza dla osób o stalowych nerwach. Nieopodal, pod wodą, znajduje się wrak samolotu, będący aktualnie siedliskiem wielu stworzeń morskich.
 • Great Guana Cay. Można tu zakotwiczyć i udać się na brzeg. A na brzegu mieszkańcy niewielkiego osiedla Black Point Settlement sprawią, że poczujesz się jak w domu. Możesz nawet zamówić domowy chleb, jeśli masz oczywiście czas czekać do następnego dnia. Możesz też zakupić kosze wyplatane ręcznie przez miejscowe kobiety.
 • Lee Stockings Island. Ta niewielka wysepka warta jest odwiedzenia chociażby dlatego, że znajduje się na niej najwyższe na Exumas wzniesienie. Najwyższe, czyli... 30 m n.p.m.!
 • Staniel Cay. Ta niepozorna wysepka była tłem dla dwóch filmów o Jamesie Bondzie! Poza tym warto ponurkować przy Thunderball Grotto. Zobaczymy żywe koralowce oraz bogatą florę i faunę.
 • Warderick Wells Cay. To podmorski Park Narodowy należący do „Exuma Cays Land and Sea Park”. Ma 17 km kwadratowych powierzchni i jest największy na Karaibach. Na lądzie jest tu wytyczonych 20 zapierających dech w piersiach szlaków przyrodniczych.
 • Shround Cay. Istny raj dla pasjonatów przyrody. Osłonięte namorzynami zatoki stanowią schronienie dla ślimaka concha, żółwi morskich i homarów. Jest to też część Parku Narodowego „Exuma Cays Land and Sea Park”.

Wyspy Bahama Restauracja / Staniel Cay Wyspy Bahama

 

CZARTER NA WYSPACH BAHAMA – ATRAKCJE POZA GŁÓWNYM SZLAKIEM

Na Bahamach można przeżyć także dreszczyk emocji – na przykład pływając z rekinami wąsatymi w Tucker’s lub odwiedzając jaskinię nietoperzy na Compass Cay. Niezapomniane wrażenia zapewni również możliwość kąpieli z uroczymi świnkami, które zamieszkały na jednej z wysepek – Big Major Cay, nazywanej Pig Island. Świnki spędzają czas, pływając w krystalicznie czystej wodzie lub wylegując się na piaszczystej plaży. Chętnie pływają razem z turystami i dają sobie robić zdjęcia z bliska.
Na wyspie Wielka Bahama warto odwiedzić Lucayan National Park, żeby zobaczyć flamingi, karaibskie drozdy i papugi. W stolicy Bahamów z kolei koniecznie trzeba odwiedzić Straw Market, gdzie można kupić tradycyjne wyroby z liści palmowych i świeże ryby.

Wyspy Bahama Wyspy Bahama Pink Sand Beach

 

CZARTER JACHTU NA WYSPACH BAHAMA – POGDA

Średnie temperatury w kwietniu przekraczają 25 stopni. W Polsce o takich temperaturach w tym czasie możemy tylko pomarzyć. Zwłaszcza wtedy, gdy doskwiera niebo zasnute szarością. Wiatry wieją tu głównie z kierunków wschodnich, są łagodne i przyjemne, a ich siła przeważnie nie przekracza 15-20 węzłów.

Exumas

 

JAK DOLECIEĆ NA WYSPY BAHAMA?

Na Bahamy można się dostać samolotem z jedną lub dwiema przesiadkami w Europie i Ameryce Północnej. Lecąc na Bahamy z przesiadką w USA (Atlanta lub Miami), trzeba mieć wizę. Jeśli leci się z przesiadką w Europie, a samolot ląduje na Bahamach, polski
paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu. Najwięcej lotów odbywa się do stolicy Bahamów, czyli do Nassau, oraz do Marsh Harbour na wyspie Great Abaco.

Pigs Island Treasure Cay Elbow Cay

[fot z: sailblogs.com, sailmagazine.com, bahamas.fr, soy502.com]

CZARTER NA WYSPACH BAHAMA

Czarterujemy głównie z Marsh Harbour, gdzie jest największy wybór jachtów.

Do czarteru na Bahamach są głównie katamarany (Lagoon 400, 450 i 52), ale można wybierać także spośród kilku jachtów jednokadłubowych. Dla tych, którzy szukają obsługi na najwyższym poziomie, do czarteru jest dostępny katamaran Lagoon 450 i jednokadłubowiec Oceanis 54. Na obu znajduje się stała załoga (skipper i kucharz).

 

Wyślij zapytanie o czarter na Bahamach