Grecja - zatoka Sarońska

Zatoka Sarońska - Grecja w pigułce

Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu

Jest to akwen od wschodu graniczący z Morzem Egejskim, od południa z Peloponezem, a na zachodzie z Przesmykiem Korynckim. Jest to często wybierany kierunek przez z tych co jadą pożeglować do Grecji pierszy raz. W sezonie, mimo wiejącego na Morzu Egejskim Meltemi, w zatoce jest w miarę spokojnie i nie ma dużego zafalowania. Można więc na zatoce Sarońskiej żeglować latem z dziećmi i osobami, które są nowicjuszami. Akwen urozmaicają liczne wyspy Sarońskie: Angistiri, Dokos, Egina, Hydra, Methana, Poros, Salamis i Spetses. Z czego żeglarzom najbardziej znane są 4 z nich. Tak jak Karaibach wszędzie przeplatają się wątki pirackie, tak w Grecji na każdym kroku pełno jest odniesień do Mitologii.

Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu

 

 

Zatoka Sarońska - czarter jachtu z Aten - na co rzucić okiem

  • Ateny. Centrum oddalone jest od portu, ale mając chwilę warto udać się na Plakę, czyli Stare Miasto i obejrzeć ruiny w różnym stopniu zachowane, o których tyle się człowiek uczył w szkole z Akropolem na pierwszym miejscu. Nie jest to jednak miasto, które zachwyca, no chyba, że się jest wręcz maniakalnym wielbicielem starożytności.
  • Egina. Nazwa pochodzi od boginii Ajginy, uwiedzionej przez samego Zeusa. Aktualnie wyspa tętni życiem turystycznym i kulturalnm. Słynie z pysznych orzeszków pistacjowych, migdałów i fig oraz przepięknych wyrobów ceramicznych. Na Eginie powstało znane wszem i wobec dzieło - Grek Zorba. Znajduje się tu również najstarsze w Grecji Muzeum Archeologiczne. Niedaleko miasta Egina jest wioska rybacka Perdika. Warto tu zajrzeć ze względu na tawerny, w których można zjeść smaczny posiłek i spokój tego miejsca.

 

  • Poros. Nietypowo zielona, z wiekowym lasem sosnowym znajdującym się w samym centrum wyspy. Oddzielona jest od lądu jedyne 200-metrowym kanałem. Większe miasto to również Poros. Sympatyczne miejsce do spacerów i kosztowania lokalnej kuchni w licznych knajpkach. Dla miłośników plaż są dwie wyjątkowe Mikro i Megalo Neorio, na których drzewa sosnowe rosną nad samym brzegiem.
  • Hydra. Wyspa - symbol. Nie da się pływać po zatoce i nie zajrzeć do portu o tej samej co wyspa nazwie. Hydra leży na "wylocie" z zat. Sarońskiej w kierunku zat. Argolidzkiej. Wyspa budzi wiele pozytywnych emocji gdyż obowiązuje na niej zakaz używania pojazdów mechanicznych (wyjątkiem są służby komunalne i medyczne), więc transport odbywa się za pomocą osiołków, które mają swoje tablice rejestracyjne! A to wszystko w w świetnie zachowanej scenerii XIX-wiecznych i wcześniejszych zabudowań.
  • Spetses. Najdalej wysunięta wyspa w kierunku zat. Argolidzkiej. Największym miastem wyspy jest - tak! miasto o tej samej nazwie - Spetses. Tu równiez ograniczono możliwość używania samochodów, więc podstawę transportu stanowią konie i wodne taksówki. Polecamy spacer wzdłuż brzegu w kierunku budynków lokalnej władzy. W centrum miasta znajduje się też kompleks... nie, nie handlowy! Kompleks plaż!

 

Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu Zatoka Sarońska, Ateny - czarter jachtu

 

  • Ermioni. Piękna miejscowość położona w małej zatoce otoczona piniowym lasem, którego zapach odurza. Można pokusić się o przejście na drugą stronę małego półwyspu, na którym zlokalizowane jest Ermioni. Tam też jest bardzo klimatycznie, sporo knajpek i piękny widok na wiekszą zatoke i morze.
  • Epidavros. Oddalone co prawda od wybrzeża, ale taksówką można tam dojechać w ok. 30 min. Na własnej skórze, a właściwie uszach mozna poczuć na czym polega fenomen antycznego amfiteatru. Ten w Epidavros przewidziany był na... 14 tys. widzów! i jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem w Grecji.

 

 

Zatoka Sarońska - czarter jachtu z Aten - jak, co, gdzie, kiedy

Po zatoce można żeglować od kwietnia do października. Wiejące w sezonie (lipiec, sierpień) Meltemi nie jest tutaj tak dokuczliwe jak na Cykladach. Od zafalowania zatokę osłania półwysep, na którym umiejscowione są Ateny. Wyczarterować możemy z Aten właściwie każdy rodzaj jachtu żaglowego i katamaranu o wielkości od 38 stóp do 52 stóp, a także jachty luksusowe ze stałą załogą.
Do Aten można bezpośrednio dostać się z Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Z lotniska w Atenach można zamówić transfer do mariny lub udać się na przystanek autobusu miejskiego, który zawiezie nas do mariny (bardzo tania opcja). Przy marinie jest market, w którym możemy zrobić zakupy.

Referencje