Jak wyglądało życie na morzu offline? A było takie!?

No było, było.

Ja co prawda nie używałam sekstantu, ale prognozy pogody słuchałam w radio, a trasę rejsu wyznaczałam na papierowej (!) mapie. Takie cuda…

Teraz mamy smartfony, a w smartfonach zatrzęsienie aplikacji. Wśród nich są też takie, które pomagają żeglarzom dotyczące:

Prognozy pogody: prognoza pogody na najbliższe godziny (lub dni).
Nawigacji: planowanie trasy rejsu.
Bezpiecznego kotwiczenia: ustawianie alarmu kotwicznego na czas postoju na kotwicowisku.
Rezerwacji marin (dotyczy Chorwacji, Grecji i Turcji): rezerwacja miejsca w wybranej marinie na dany dzień i info o atrakcjach turystycznych

4 aplikacje żeglarskie, które lubimy działają na obu głównych systemach operacyjnych: IOS i Android.

★ APLIKACJA WINDY

prognoza wiatru i pogoda morska
Jest to bez przesady najlepsza aplikacja prognozy pogody. Mamy na to 3 dowody:

 • Jest niezwykle przyjazna dla użytkownika i bierze pod uwagę różne składowe pogody: wiatr, wiatry burzowe, fale, temperaturę, opady itp. Pozwala wybrać model prognozy: NEMS lub ICON lub ECMWF lub GFS!
 • Windy jest bezpłatne.
 • Dziesięciodniowe prognozy (animowane) i żadnych reklam, nawet jeśli używasz aplikacji bez zakładania konta.

aplikacja żeglarska prognoza pogody windy

★ APLIKACJA NAVIONICS

nawigacja morska

Wielokrotnie nagradzana aplikacja (autorstwa Yachting World), która pokazuje aktualną pozycję na mapach morskich, oferując jednocześnie wiele innych narzędzi nawigacyjnych.

Myślisz, że jeżeli wszystkie jachty mają chart plottery i GPS, to posiadanie takiej aplikacji w telefonie jest zbędne?

Nie jest.

Mając nawigację w telefonie nie ma potrzeby tkwić non stop przy sterze, gdzie jest cała elektronika. Możesz siedzieć na dziobie z włączonym autopilotem i stąd śledzić trasę.

Poza tym telefon może służyć za nawigację awaryjną. Kiedyś mieliśmy taki przypadek na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, że główny plotter przestał świecić i cały rejs żeglowaliśmy w oparciu o Navionicsa w telefonie. Szkoda nam było czasu na czekanie na naprawę.

Podsumowując, Navionics prezentuje mapy morskie z:

 • szczegółowe informacje o głębinach i rafach
 • latarnie morskie i plany portów
 • informacje pogodowe (temperatura, prądy, pływy itp.)Oznacza to, że dzięki tej aplikacji masz informacje potrzebne do bezpiecznego poruszania się w czasie rzeczywistym.

To, co naprawdę polubisz w Navionics, to możliwość ustawienia trasy poprzez umieszczanie znaczników na mapie (way point), przy jednoczesnym śledzeniu całkowitej odległości, którą musisz pokonać.

Dodatkowo można monitorować:

 • przebytą odległość
 • aktualna prędkość jachtu
 • szacowanie czasu przybycia
 • znane (i popularne) kotwicowiska

Kolejną całkiem fajna funkcja to zapisywanie i wyświetlanie trasy jaką się przepłynęło. Aplikacja jest płatna ok. 180 zł/rok (stan na 2020r.). Navionics jest również dostępny za darmo, ale z ograniczonymi funkcjami.

aplikacja żeglarska nawigacja Navionics

★ APLIKACJA ANCHOR ALARM

Bezpieczne zakotwiczenie

Podczas wakacji żeglarskich często stajemy na kotwicy, aby cieszyć się kąpielą, zjeść obiad, albo spędzić noc. Spędzanie nocy w zatoce z pewnością wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Gdy planujesz taki postój musisz wcześniej sprawdzić czy nie szykuje się zmiana pogody, czy wiatr nie będzie się wzmagał (kłania się aplikacja WINDY).

Kotwicząc weź pod uwagę:

 • głębokość i długość łańcucha. Nie popełniaj podstawowego błędu wydając łańcucha nieznacznie więcej metrów niż jest głębokości! Wydaj go 3 razy tyle lub więcej w zależności od prognoz i miejsca.
 • bezpieczną odległość od innych, już zakotwiczonych łodzi
 • prognoza pogody obiecująca korzystne warunki meteorologiczne.

Jacht oczywiście nie stoi na kotwicy jak zaparkowany samochód! Myszkuje sobie w zależności od prądów i wiatru, nie może jednak wyraźnie przesuwać się względem rzuconej kotwicy. Powinien raczej wokół niej krążyć.

Jedynym rozwiązaniem by nie osiwieć lub nie wypaść za burtę z przemęczenia obserwując non stop otoczenie jest skorzystanie z aplikacji, która będzie na bieżąco monitorować naszą pozycję.

aplikacja żeglarska alarm kotwiczny Anchor Alarm

★ APLIKACJA MYSEA

Rezerwacja marin

mySea to interaktywny przewodnik po Grecji, Chorwacji i Turcji (wybrzeże Morza Śródziemnego), a także internetowy system rezerwacji miejsc do cumowania. Żeglarze mogą znaleźć informacje na temat prawie wszystkich marin, przystani, kotwicowisk, pomostów i boi.

mySea zawiera informacje nie tylko o miejscach w marinach, ale także o stacjach paliw, dźwigach, pochylniach, warsztatach żeglarskich, supermarketach, restauracjach, plażach, lekarzach, szpitalach, atrakcjach turystycznych i nie tylko. Krótko mówiąc wszystko, co może zainteresować żeglarzy.

Zawiera również dużą liczbę szczegółowych opisów punktów POI (Point Of Interests), przydatne wskazówki i tysiące zdjęć.

mySea jest bezpłatne, ponieważ celem aplikacji jest motywowanie użytkowników, miłośników sportów wodnych do tworzenia treści.

Wybrane funkcje aplikacji mySea:
• łatwy przegląd cen miejsc postojowych w marinach lub pomostach restauracyjnych
rezerwowanie miejsc do cumowania online kilkoma kliknięciami i możliwość płącenia kartą kredytową.
szukanie miejsc postojowych, supermarketów, restauracji, stacji paliw i innych miejsc tam gdzie jesteś lub w określonej lokalizacji
informacje o POI w okolicy
tysiące komentarzy i recenzji o konkretnych POI i możliwość dodawania własnych komentarzy
tysiące danych kontaktowych, takich jak numery telefonów lub adresy e-mail i możliwość dzwonienia bezpośrednio z aplikacji
twórz własnej listy ulubionych miejsc
możliwość zobaczenia list innych użytkowników

aplikacja żeglarska rezerwacje marin mySea

Może już masz te wszystkie aplikacje, zamierzasz wybrać się na wakacje pod żaglami,
ale jeszcze nie wiesz jaki wybrać katamaran. To w sumie dobrze się składa.
Pobierz nasze „5 kluczowych pytań…”, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
↓↓↓

Pobierz 5 kluczowych pytań
które pozwolą Ci wybrać idealny katamaran na wakacje
5pytan

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje
z pokładu Blue-Sails. Piszemy bo ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.
Przewiń do góry