Z katamaranami jest jak z samochodami – mamy samochody rodzinne, SUV-y i luksusowe kampery. Albo – jeśli ktoś woli porównanie do nieruchomości – małe apartamenty, średniej wielkości studia i penthouse’y.

Dzisiaj wezmę pod lupę małe (ale wcale nie najmniejsze!) katamarany, idealne dla 2 rodzin z dziećmi i z wystarczającą ilością miejsca dla wszystkich. Cechą tych katamaranów jest to, że tylne kabiny są większe niż przednie. W sytuacji, gdy żeglują dwie rodziny, ten fakt nie ma znaczenia, ale kiedy żeglują cztery pary – już tak. Wybrałam 5 katamaranów: Lagoon 380, Lucia 40, Lagoon 40, Bali 4.1 oraz Bali Catspace.

Jeżeli nie wiesz, dlaczego warto wybrać katamaran, koniecznie zajrzyj TUTAJ, a następnie wróć i dokończ czytanie.

 

LAGOON 380

Ten katamaran jest produkowany już chyba ze 20 lat! Najdłużej ze wszystkich znanych mi katamaranów. Najpopularniejszy model EVER! Choć w międzyczasie przechodził różne zmiany, główna koncepcja jest cały czas taka sama. Jest tak powszechny na morzu, jak niegdyś Maluch był na polskich drogach.

Ma dwie kabiny w każdym pływaku, a pomiędzy nimi łazienkę. Wspólny jest malutki salon z niewielką kuchnią i cały pokład. Na dziobie Lagoon 380 znajdują się siatki i pokład do siedzenia, na rufie zaś jest kokpit ze stołem i z kanapą ułożoną w literę C. Idealne miejsce na wspólne posiłki i wieczorne biesiadowanie.

 

LUCIA 40

Przez nas jest pieszczotliwie zwana Luśką. Luśka jest po prostu ładna. Pochodzi z nowej linii konstrukcyjnej, więc ma szerokie tyły, wygodne zejście do wody i duży kokpit.

W każdym pływaku są 2 kabiny (jedna mniejsza, druga większa). W środku mogą dwie dwie duże lub cztery mniejsze łazienki. Taki luksus! Salon i kuchnia są większe niż na Lagoon 380. Miejsca na dziobie też jest więcej (są siatki i czasem materace). W kokpicie mamy kanapy, stół, leżankę i ławeczkę do siedzenia.

 

LAGOON 40

Bryka na rodzinne żeglowanie. Lagoon 40 jest następcą starszego modelu Lagoon 39. Ma nową linię, a co za tym idzie – szerokie zejścia do wody z tyłu i duży kokpit, w którym stoi stół z wygodną kanapą wokół, leżanką i ławeczką.

Salon z kuchnią są już naprawdę spore. Kabiny dziobowe i rufowe są niesymetryczne pod względem wielkości – duże z tyłu, mniejsze (wyraźnie) z przodu. Lagoon 40 może mieć dwie duże łazienki (po jednej w pływaku) lub cztery mniejsze. Na pokładzie jest sporo miejsca do leżenia.

 

BALI 4.1

Rodzynek wśród zgromadzonego tu towarzystwa. Ma zupełnie inną koncepcję zabudowy niż reszta. Salon, kuchnia i kokpit są połączone w jedną, dużą przestrzeń dzienną. Nie ma oddzielnych kanap i stołów wewnątrz i na zewnątrz. Stół mamy tu jeden, a kuchnię sporą i z dużą liczbą szafek.

Kabiny są prawie równe, jeżeli chodzi o wielkość. I znów – mogą być 2 duże łazienki lub 4 mniejsze. Na zewnątrz Bali 4.1 też różni się od innych katamaranów. Na dziobie nie ma siatek, jest za to strefa materacy! Bali 4.1, jako jeden z dwóch tej wielkości katamaranów, ma górny pokład z miejscem dla skippera i materacami do leżenia.

 

BALI CATSPACE

Prawie to samo co Bali 4.1, ale jednak z małą różnicą. Kabiny dziobowe są większe i oprócz standardowego podwójnego łóżka, mają jeszcze jedno pojedyncze łóżko dodatkowe. Ten model to dobre rozwiązanie dla rodzin, które mają więcej niż dwójkę dzieci lub jedno z dzieci jest małe i woli spać w kabinie z rodzicami (ale na osobnym łóżku). Dodatkowo Bali Catspace ma całkiem spory górny pokład (jako drugi, po Bali 4.1) z miejscem dla skippera i kanapą do siedzenia. Pozostałe elementy są takie same jak na Bali 4.1.

 

Pierwszy kontakt z Blue-Sails i od samego początku do końca – nie ma się do czego przyczepić. Merytoryczna rozmowa, szybki wybór jachtu, bezproblemowe załatwienie formalności, przypomnienie kiedy trzeba, wsparcie na miejscu – dla mnie idealnie. Co możecie robić lepiej? Załatwcie więcej urlopu i będzie jeszcze lepiejJacek Holewa, czarter katamaranu Bali 4.0

 

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje
z pokładu Blue-Sails. Piszemy bo ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.
Przewiń do góry