Istnieje wiele mitów związanych z czarterem jachtu, ale jest kilka, które chcemy obalić 🙂

Pewnie znasz kilka, wpadły Ci w ucho nie raz podczas spotkań ze znajomymi.

Każda ocena rzeczy czy zdarzenia jest mocno subiektywna i dla każdego co innego znaczy „super!” i co innego może znaczyć „było niefajnie”.

Najlepiej sprawdzić samemu jak jest, mieć swoje zdanie i opinię. Żeby nie było jak z kontrowersyjnymi filmami, których krytykanci nie oglądali, ale każdy z nich miał dużo do powiedzenia.

Zaczynamy!

MIT 1: ŻEGLUJĄ TYLKO BOGACI

Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że jachty czarterują również studenci, albo osoby niezbyt zamożne?

Tu nie chodzi przecież o posiadanie jachtu tylko o wypożyczenie go na tydzień lub dwa. To kluczowa różnica.

Wynajem jachtu może kosztować np. 6000 € / tydzień, a może kosztować 25 000 EUR/tydzień i więcej, Ty decydujesz znając swoje możliwości. Jak zabierzesz ze sobą pięć znajomych osób na jacht za 6000 EUR, to okazuje się, że kosztuje on ok. 1000€ / tydzień na osobę (koszt dzielimy na 6 osób, Ty + 5 znajomych)! Plus oczywiście postoje w portach czy wyżywienie. Ale i tak koszty okazują się dość niskie porównując do np. hotelu!

MIT 2: CZARTER JACHTU JEST DROGI

Mit 2 jest mocno związany z z mitem 1.

Bądźmy szczerzy. Dla każdego co innego znaczy drogi. Zależy do czego porównasz czarter jachtu. Do wyjazdu na działkę czy do pobytu w luksusowym hotelu…

Poza tym, zazwyczaj, na czarter jachtu składa się więcej osób niż jedna. To jak wynajęcie domku na wakacje w dwie lub trzy rodziny.

Jeżeli posłużymy się przykładem
z Mitu 1, to będziemy mieli jacht za 6000 EUR. Przypuśćmy, że jest to duża kwota do zapłacenia na raz, ale może być też tak, że kwota 25 000 EUR nie robi na Tobie żadnego wrażenia, a pojęcie drogi zaczyna się gdzieś przy 90 000 EUR/tydzień. I bardzo dobrze!

Nie skupiaj się na pojęciu “drogi” tylko co dzięki temu otrzymasz. Niezapomniane wakacje, wspomnienia zdecydowanie inne niż dziesiąty pobyt w hotelu, dużo prywatności i  urlop na własnych zasadach.

Kusząca opcja, prawda!

MIT 3: CZARTER JACHTU JEST DLA MŁODYCH

Ten mit niejako wykluczałby dwa poprzednie. Rozważamy go niezależnie.

Mamy więc mit, że żeglowanie jest tylko dla młodych. OK, to co powiesz na te wszystkie żeglujące rodziny. Czasem nawet trzypokoleniowe!

Może śmiganie na Optymistach jest dla małych dzieci (chociażby ze względu na wielkość tego jachtu), ale żeglowanie tak naprawdę jest dla wszystkich! Bez wyjątku 🙂

Nie ma znaczenia, że ubezpieczyciele traktują żeglarstwo jako sport ekstremalny. Co jest tak na marginesie dowcipem wszech czasów! Żeglarstwo turystyczne, z ang. jachting, jest dla wszystkich.

Dużych, małych, chudych, grubych, młodych, starych, zdrowych i tych z niepełnosprawnościami.

Wiesz, że od wielu lat kapitan Janusz Zbierajewski z Fundacji Zobaczyć Morze organizuje rejsy na żaglowcu Kapitan Borchardt dla osób niewidomych?

Dobierzemy Ci jacht lub katamaran tak żebyś czuł się na nim komfortowo i bezpiecznie.

MIT 4: CZARTER JACHTU TYLKO W LATO

Skąd!

Na Morzu Śródziemnym żegluje się wiosną, latem i jesienią, a sezon trwa właściwie od kwietnia do października. Są oczywiście i tacy, którzy Sylwestra spędzają na pokładzie jachtu w Grecji lub w Chorwacji. Ale to są naprawdę wyjątki 🙂

Można też szampański rejs zafundować sobie w cieplejszych miejscach na świecie. Idealne do żeglowania zimą są Karaiby, Tajlandia czy Seszele.

Nic nie równa się pełnym słońca i radości dniom, gdy w Polsce zimno, buro i ponuro!

Żeglować można cały rok, tylko trzeba wiedzieć gdzie w danym momencie najlepiej pojechać, ale od tego jesteśmy my 😉

MIT 5: MUSISZ WYNAJĄĆ SKIPPERA

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w żeglarstwie lub wracasz na morze po długim czasie nieobecności, to tak, warto zatrudnić skippera, który poprowadzi twój jacht lub katamaran. Skupisz się na wypoczynku, a nie na martwieniu się o jacht, załogę i cały przebieg rejsu.

Jeżeli natomiast masz uprawnienia żeglarskie, żeglujesz raz, dwa razy w roku i lubisz to, chcesz zdobywać nowe doświadczenia, to zdecydowanie możesz wyczarterować jacht samodzielnie.

Na wynajęcie skippera decydują się też osoby z dużym doświadczeniem i po wielu latach żeglowania. Chcą sobie po prostu zapewnić spokój i komfort niepodejmowania decyzji podczas urlopu 🙂

MIT 6: WYMAGANE JEST DOŚWIADCZENIE ZAŁOGI

Absolutnie nie!

Chociaż skipper powinien mieć doświadczenie i znać się na prowadzeniu jachtu, to załoga nie musi mieć żadnego doświadczenia.

Członkowie załogi po krótkim przeszkoleniu są w stanie pomóc skipperowi w manewrach i obsłudze jachtu. Jeśli jesteś jedyną osobą na pokładzie, która umie żeglować i masz doświadczenie, nie naciskaj nowicjuszy na długie przebiegi i żeglowanie w trudnych warunkach. Zrazisz ich tylko.

Ostatecznie chodzi o to żeby wszyscy świetnie się bawili i mieli wspaniałe wspomnienia, ucząc się żeglować razem z Tobą.

MIT 7: PALIWO BĘDZIE DUŻO KOSZTOWAŁO

Nie będzie 🙂

Jachty żaglowe (jednokadłubowe i katamarany) mają bardzo ekonomiczne silniki. Poza tym są to silniki pomocnicze, ponieważ założenie jest takie, że pływa się na żaglach :) Silników używa się przy manewrach portowych lub przy rzucaniu kotwicy.

Jeżeli pogoda jest bezwietrzna i rejs jest głównie na silniku (my to nazywamy żeglowaniem na diesel grocie), to i tak nie wydasz dużo na paliwo.

Jachty mają silniki 40-75 KM, które palą od 4-6 litrów na godzinę, a koszt paliwa, to ok. 1,2 – 1,5 EUR/litr.

Po tygodniu żeglowania głównie na silniku zapłacisz między 100 a 200 EUR za paliwo do jachtu. W zależności oczywiście czy żeglujesz małym jachtem jednokadłubowym czy dużym katamaranem.

Jeżeli zdecydujesz się na wynajem jachtu motorowego z mocnym silnikiem, to rzeczywiście musisz się nastawić na duży wydatek na koniec rejsu. A jeżeli dodatkowo masz ciężką stopę (a w zasadzie rękę 😉 ) i lubisz wyciskać z maszyny ile fabryka dała, to i w trakcie rejsu zatankujesz 2-3 razy. I wtedy tak, paliwo będzie dużo kosztowało 😉

Mitów jest oczywiście o wiele więcej. Może znasz jakieś, których tu nie wymieniłam? Może są takie, które udało Ci się obalić w głowie swojej lub znajomych czy rodziny? Dawaj śmiało 🙂

Jeżeli chcesz spędzić wakacje na katamaranie, ale nie wiesz jak wybrać najlepszy dla siebie, to
pobierz nasze “5 kluczowych pytań…”.
Dzięki nim określisz czego potrzebujesz i będzie Ci łatwiej wybrać jacht dla siebie.
↓↓↓

Pobierz 5 kluczowych pytań
które pozwolą Ci wybrać idealny katamaran na wakacje
5pytan

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje
z pokładu Blue-Sails. Piszemy bo ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.
Przewiń do góry