Jak dojechać do Chorwacji?

Branża żeglarska szykuje się do sezonu. Jak kania dżdżu wypatrujemy kolejnych newsów dotyczących zasad przemieszczania się po Europie. Na szczęście docierające do nas wiadomości napawają optymizmem i zanosi się na dobry sezon żeglarski. W poprzednim wpisie pisałam Gdzie można dojechać samochodem na czarter, więc rzuć okiem w chwili wolnej 🙂

A poza tym: Głowy do góry!

Zacznijmy od początku. Jak dojechać do Chorwacji?

Droga do Chorwacji nie uległa zmianie, zmieniły się natomiast wymogi dotyczące podróżujących. Wszystkie kraje, przez które przejeżdża się w drodze z Polski do Chorwacji, zezwalają na ruch tranzytowy. Dotyczy to Czechy i Austrii, a także Słowenii,  Słowacji, Węgier i Niemiec. Wjechać do Chorwacji możesz wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży, czyli paszportu lub dowodu osobistego.

Według rządowej strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/chorwacja/nowe-zasady-wjazdu-do-chorwacji) trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Masz obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 48 godzin (ważność obu testów  liczy się od momentu pobrania materiału do badania).
  • Jeżeli wjeżdżasz na podstawie szybkiego testu antygenowego, a zamierzasz zostać w Chorwacji dłużej niż 10 dni, musisz powtórzyć test przed upływem dziesiątego dnia (licząc od dnia wykonania testu okazanego na granicy).
  • Jeśli wjeżdżasz  do Chorwacji i nie okażesz na granicy negatywnego wyniku testu, zostaniesz  zobowiązana/ny do odbycia kwarantanny (10 dni). Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji.

Są też wskazania do zwolnienia z pokazywania testów:

  • Jeżeli przechorowałaś/eś COVID-19 i możesz to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, które zawiera daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR, testu antygenowego lub pozytywnym rezultatem testu neutralizacji, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później  niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji: https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211;
  • Nie muszą mieć testów dzieci do lat 7 przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu;
  • Jeżeli masz zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień (bez względu na rodzaj szczepionki), o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni;
  • Jeżeli przejeżdżasz przez Chorwację tranzytem i pod warunkiem, że w nie będziesz przebywać w Chorwacji dłużej niż przez 12 godzin.

Formularz na wjeździe do Chorwacji

Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym możesz skrócić czas oczekiwania na przejściu granicznym wypełniając wcześniej formularz Enter Croatia. Formularz wypełniasz w języku polskim i podajesz miejsce pobytu w Chorwacji. W przypadku czarteru jachtu klienci wpisywali albo adres mariny, albo marinę i nazwę jachtu jeżeli taką mieli.

Nie martw się jeśli zapomnisz wypełnić formularza. Tak czy siak, wjedziesz do Chorwacji, ale procedury na wjeździe mogą potrwać nieco dłużej.

Gdy wypełnisz formularz, to otrzymasz potwierdzenie wysłania wraz z numerem drogą mailową. Wydrukuj je (!) i umieść za szybą samochodu.

Jakie są aktualne obostrzenia w Chorwacji?

Najważniejsze zmiany w stosunku do już obowiązujących obostrzeń:
nakaz noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz na otwartej przestrzeni jeśli nie można zachować 1,5 m dystansu,
zawieszenie działalności restauracji, barów, kawiarni i innych obiektów gastronomicznych – za wyjątkiem tych działających w obrębie hoteli, moteli, kampusów itp. z ograniczeniem usług wyłącznie dla gości obiektu. Utrzymana zostaje sprzedaż „na wynos”,
ograniczenie czasu pracy piekarni i obiektów sprzedających pieczywo do godz. 22.00,
ograniczenie liczby pasażerów w transporcie publicznym do 40% przewidzianych miejsc.
Obecne przepisy obowiązują do 15 kwietnia 2021

Stan na 06 kwietnia 2021.
Sprawdzaj na bieżąco warunki poruszania się na podanych stronach internetowych.

  • Zasady przejeżdżania (tranzytu) przez Czechy. Od 22.03 br. obowiązują nowe zasady wjazdu z Polski na terytorium Czech. Możesz wjechać do  Czech na okres nieprzekraczający 12 h z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, urzędowych lub zawodowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu), bez obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19. TRANZYT drogą lądową przez Czechy do 12 h tylko po wykonaniu testu na koronawirusa (PCR wykonany nie później niż do 72 h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24 h przed wjazdem).
  • Zasady przejeżdżania (tranzytu) przez Austrię. Osoby przyjeżdżające do Austrii z państw podwyższonego ryzyka, w tym z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Włoch mogą wjechać bez ograniczeń – bez obowiązku odbycia kwarantanny, bez konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego lub testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz bez obowiązku elektronicznej rejestracji, gdy jest to tranzyt osób podróżujących prywatnie. Może się odbywać bez zbędnego zatrzymywania się, o ile spełnią warunki umożliwiające wjazd z Austrii do kolejnego kraju.
  • Zasady przejeżdżania (tranzytu) przez Słowację. Strona słowacka wprowadziła wzmożone kontrole przestrzegania obowiązujących ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po terytorium Słowacji. W związku z tym zamknięte dla ruchu osobowego i towarowego zostaną następujące polsko-słowackie przejścia graniczne: Radoszyce-Palota, Ożenna-Nižná Polianka, Muszynka-Kurov, Leluchów-Čirč, Szczawnica-Lesnica, Niedzica-Lysá nad Dunajcom, Łysa Polana-Tatranská Javorina, Chochołów-Suchá Hora, Winiarczykówka-Bobrov oraz Ujsoły-Novot’. Obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19, ale mogą być szczegółowo kontrolowane dokumenty uprawniające do wjazdu do kraju docelowego, w tym również posiadanie odpowiedniego testu na COVID-19.
  • Zasady przejeżdżania (tranzytu) przez Słowenię. Przez Słowenię możesz przejechać tranzytem w czasie 6h bez zbędnego zatrzymywania się, i opuszczania trasy tranzytowej. Można się zatrzymać na tankowanie paliwa czy potrzeby fizjologiczne. W Słowenii nie można zatrzymać się na nocleg. Słoweńską granicę można przekraczać wyłącznie w kilku punktach kontrolnych tzw. kategorii A (otwartych 24/7): Karavanke – Karawankentunnel, Ljubelj – Loibltunnel, Sentilj (autostrada) – Spielfeld, Gornja Radgona – Bad Radkersburg oraz Gederovci – Sicheldorf. Na granicy między Słowenią a Chorwacją wszystkie punkty kontrolne są otwarte.
  • Zasady przejeżdżania (tranzytu) przez Węgry. Ruch tranzytowy jest możliwy na terytorium Węgier jeśli poddasz się na węgierskiej granicy badaniu zdrowia (zwykle pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19. Poza tym dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytu jest  spełnienie warunków kodeksu kontroli granicznej Schengen; wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraju docelowego; gwarancja wjazdu do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie jego podróży. Po Węgrzech w ruchu osobowym tranzytowym można przemieszczać się tylko wyznaczonymi trasami. Terytorium Węgier należy opuścić w ciągu 24 godzin. Przejeżdżając wyznaczoną trasą, można przerwać podróż – oprócz miejsc wyznaczonych – tylko w sytuacji awaryjnej wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej.
  • Zasady przejeżdżania (tranzytu) przez Niemcy. Tranzyt przez Niemcy z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (w tym Polski) jest możliwy bez elektronicznej rejestracji wjazdu i bez posiadania negatywnego wyniku testu. Nie można dokonywać zbędnych postojów oraz nie powinno korzystać się z noclegów. Podczas tranzytu samochodzie może się znajdować nie więcej niż 5 osób z dwóch gospodarstw domowych. Do 14 kwietnia 2021 r. prowadzone są tymczasowe kontrole graniczne z Czechami.

Pamiętaj!
Przed wyruszeniem w trasę sprawdź aktualne wytyczne
dla podróżnych w krajach na trasie Twojej podróży.

Agnieszka Olszewska

ekspert ds. niezapomnianych widoków

NEWSLETTER

 

 

Copyright © 2024 Blue Sails