Wyspy Egadzkie – nieznane oblicze Sycylii

WYSPY EGADZKIE – GDZIE TO JEST?

Już sama nazwa tego archipelagu brzmi jak nazwa gwiazdozbioru. Nie jest tak niedostępny jak gwiazdy, ale równie mało znany 🙂

Dowiesz się co to są Egady i jak na nie dotrzeć. Które wyspy archipelagu odwiedzić i co na nich zobaczyć. Kiedy zdecydować się na czarter jachtu i dlaczego nie zabierać ze sobą soli. Zainteresowani? To czytajcie dalej…

Egady to niewielki archipelag u wybrzeży Sycylii. Wyspy Egadzkie to pięć wysp – Favignana, Levanzo, Marettimo i dwóch bardzo małych – Formici i bardziej skały niż wyspy – Maraony.

Mimo że z Polski na Sycylię dość łatwo się dostać, to jednak rodacy jako kierunek żeglowania wybierają zazwyczaj Wyspy Liparyjskie na północy Sycylii. O ile Wyspy Liparyjskie (Lipary) są wyspami wulkanicznymi, o tyle Wyspy Egadzkie (Egady) są zbudowane ze skał krasowiejących, czyli podatnych na rozpuszczanie przez wodę. Zachwycają kryształową wodą i górzystym ukształtowaniem terenu. I co najważniejsze… nie ma tutaj tłumów!

Sycylia czarter katamaranu
Sycylia Egady czarter katamaran

WYSPY EGADZKIE – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Choć Egady nie są rozległym, wielkim archipelagiem, to wyróżniają się za to długą i interesującą historią sięgającą III wieku p.n.e. i dużo wcześniej. W 1949 roku na wyspach odkryto rysunki na ścianach jaskiń z czasów paleolitu. Dziś groty z malowidłami stanowią jedną z atrakcji turystycznych archipelagu.

W przeciwieństwie do Wysp Liparyjskich na Wyspach Egadzkich głębokości nie są duże, miejsc do kotwiczenia jest więcej i są one łatwiejsze. Kryją się tutaj również zasadzki i trzeba uważnie studiować mapy, ponieważ płycizny są liczne i często kryją się tuż pod powierzchnią. Czarter jachtu na Egadach jest więc zupełnie innym przeżyciem niż na Liparach.

Egady niewiele się zmieniły na przestrzeni dekad. Stworzono tu największy rezerwat morski w Europie. Nie ma tu hotelowych molochów, za to bez problemu znajdziemy odizolowane zatoki czy górskie szlaki bez żadnego piechura. Deszcz pada tu bardzo rzadko, a zimą nigdy nie ma mrozów. Archipelag jest doskonałym miejscem na relaks. Wypoczywając na Egadach koniecznie trzeba skosztować tuńczyka. Tutejsza ludność żyje głównie z turystyki oraz rybołówstwa. To tutaj łowi się najwięcej tuńczyków na całej Sycylii.

WYSPY EGADZKIE – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Favignana znajduje się 7 km na zachód od Sycylii. To największa z trzech wysp archipelagu – choć zajmuje powierzchnię raptem 20 km kw. Jej atuty to lazurowa woda oraz liczne malownicze zatoki, jak choćby Cala Rossa, oferujące doskonałe warunki do pływania i nurkowania. Atrakcją są przybrzeżne groty: Grotta Azzurra czy Grotta deis Sispiri. Główne miasto na wyspie ma tę samą nazwę co sama wyspa – Favignana. Kusi turystów prawdziwie śródziemnomorską atmosferą. Ciekawostką są znajdujące się na obrzeżach ogrody znajdujące się w potężnych zagłębieniach. Zagłębienia te powstały po wydobyciu tufu wulkanicznego, z którego budowane były okoliczne domy.

Górzysta Levanzo, to najmniejsza z wysp archipelagu. Ma ok. 450 mieszkańców, którzy mieszkają wokół niewielkiego portu usytuowanego w miejscu osłoniętym od sztormów. Wybrzeże to przede wszystkim skaliste klify wśród których kryje się kilka pięknych plaż. Jest tu tylko jedna wioska – Cala Dogana, jedna droga, 2 sklepy, 2 hotele i 2 restauracje. Cisza i spokój. Na Lavanzo można zobaczyć Grotta del Genovese – jaskinię z rysunkami z okresu paleolitu oraz zobaczyć latarnię morską na Capo Grosso.

Marettimo jest najbardziej oddaloną od Sycylii wyspą archipelagu i ma powierzchnię ok. 10 km kw. Jej nazwa pochodzi od słów mar (morze) i timo (tymianek). W starożytności nazywała się Hiero Nesos, czyli Święta Wyspa. Obecnie na Marettimo mieszka na stałe ok. 300 osób, latem dwa razy tyle. Mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa, rękodzieła i turystyki. Wyspa słynie z doskonałych warunków do nurkowania ze względu na przejrzystą wodę oraz licznych, przybrzeżnych grot.

Marsala

To przede wszystkim winnice. Kto lubi wino, ten będzie się tutaj czuł jak w raju. Ale zanim oddacie się w ręce Bachusa zajrzyjcie na stare miasto, które jest urocze i udało mu się nawet w dobrym stanie przetrwać bombardowanie w 1944r. Tych co od zwiedzania wolą sporty wodne, ucieszy wiadomość, że Marsala to najlepszy kite spot na Sycylii!

San Pantaleo, to niewielka wyspa blisko Marsali, znana również jako Motya lub Mozia. Niegdyś potężne miasto. Aktualnie połączona z Sycylią wielką groblą. Na wysepce tej możemy zobaczyć saliny. Najlepiej wynająć rowery i objechać tę krainę soli z malowniczymi wiatrakami solnymi, na koniec zaglądając do Mazary del Vallo.

Trapani

Miasto znane z białego złota – soli oraz czerwonego złota – korali. Plantacje soli mają się jeszcze całkiem dobrze. Saliny ze znakiem WWF znajdziemy na południe od miasta. Kopcom soli towarzyszą charakterystyczne stare wiatraki, a słone zbiorniki ściągnęły tutaj ptactwo, tj. flamingi sokoły czy myszołowy. Obróbka korali z kolei praktycznie nie istnieje ze względu na zmniejszenie się ich zasobów.

Trapani, to jedenastowieczne miasto. Mnóstwo tutaj więc zabytków sakralnych lub nawiązujących do nich. To nie tylko kościoły, ale figurki, kapliczki czy ornamenty sakralne na kamienicach, fontannach czy nawet na kranikach z wodą.

Torre di Ligny – warto przydreptać na sam koniuszek miasta dla zapierającego dech widoku miasta oraz miejsca gdzie łączy się morze Tyrreńskie z Śródziemnym. Jest to spektakularny widok zwłaszcza gdy fale jednego i drugiego morza nacierają na siebie kotłując się niemiłosiernie.

WYSPY EGADZKIE – CIEKAWE WYDARZENIA

W terminie 18-20 marca trwa trzy dniowe, barwne, święto na cześć patrona wyspy Marettimo – świętego Józefa, to wydarzenie jest obchodzone również na Favignanie i na Levanzo. To czas muzyki, wystawianych ołtarzy i wyspiarskich delicji, których z pewnością grzechem byłoby nie skosztować.
Oprócz tego w maju i we wrześniu odbywają się regaty – jedne  ze słynniejszych w całych Włoszech.
4 – 15 sierpnia z okazji Wniebowzięcia w Favignanie odbywa się piękna procesja łódek na morzu, a w nocy z 14 na 15 sierpnia pali się na cześć Madonny wiele ognisk.

WYSPY EGADZKIE – CZARTER JACHTU i JAK SIĘ TAM DOSTAĆ?

Na Sycylię samoloty latają przede wszystkim do Palermo. Stamtąd można udać się pociągiem lub transferem armatora do mariny. Można oczywiście starać się znaleźć loty do Trapani, ale to raczej rzadkość.

Z lotniska można dostać się albo wynajętym samochodem (np.  Auto Europa www.autoeuropa.it) , albo transferem armatora (koszt zależy od liczby osób) albo autobusem:

Czarter jachtu na Egadadach zaczynamy w Trapani lub w Marsali. Obie bazy są skromne, ale w pierwszym mieście jest więcej jachtów do wyboru. Są jachty jednokadłubowe (2, 3, 4 i 5-kabinowe) oraz katamarany (38-45 stóp długości).  Jednych i drugich jest naprawdę mało, więc jeżeli myślicie o Egadach jako miejscu waszych wakacji pod żaglami, to warto zająć się wcześniej tym tematem.

WYSPY EGADZKIE – POGODA – KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ?

Sycylia jest najgorętszą i największą wyspą całej Italii o śródziemnomorskiej pogodzie, ze średnią roczną dobową temperaturą wynoszącą 18°C. Przeszło 300 słonecznych dni rocznie, to zasługa umiarkowanie ciepłego klimatu Trapani. Sezon (jak to na Śródziemnym) przypada na miesiące letnie. Pomiędzy kwietniem a październikiem temperatury nawet nocą nie spadają poniżej 20°C, od czerwca do września w ciągu dnia przekraczają natomiast 35°C. Niewielkie opady występują w Trapani jedynie zimą. Wiatry wieją zazwyczaj z północnego-zachodu (kwiecień-wrzesień), rzadziej z południowego-wschodu (październik-styczeń). Znaczy to mniej więcej tyle, że żeglować tu można cały rok, choć armatorzy robią jednak zimową przerwę na serwis jachtów.

Absolutnie profesjonalna czarterownia!!! Wyszukują łódki wedle dowolnych konfiguracji wyposażeniowych i cenowych.

“0” problemów z czymkolwiek. Wsparcie awaryjne 24 H na dobę. Nie szukam już łódek nigdzie indziej…”.

Leszek Czembrowski

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

WYSPY LIPARYJSKIE – W KRAINIE WULKANÓW

Zobacz tutaj

TOSKANIA – TO RÓWNIEŻ WYSPY

Zobacz tutaj

SARDYNIA – BAJECZNOŚĆ PO EUROPEJSKU

Zobacz tutaj

CZARTER JACHTU SAMODZIELNY CZY ZE STAŁĄ ZAŁOGĄ?

Zobacz tutaj

Copyright © 2022 Blue Sails