CZARTER JACHTU NA GWADELUPIE - porady i ciekawostki

Jeżeli myślisz o czarterze jachtu na Gwadelupie, to jesteś na właściwej stronie. Dowiesz się co ma wspólnego Gwadelupa z motylem, gdzie mieszkają wszyscy święci, a gdzie napić się najlepszego rumu na świecie. To co? Lecimy dalej…?

GWADELUPA - gdzie to jest?

Gwadelupę znajdziecie po drugiej stronie Atlantyku, w basenie Morza Karaibskiego w archipelagu Małych Antyli. Na południe dopłyniecie na Dominikanę i dalej na Martynikę, a na na północ pożeglujecie  na Monserrat i Antiguę. Gwadelupa swoim kształtem przypomina… motyla! Wszystko dlatego, że geograficznie podzielona jest na dwie części połączone wąskim pasem ziemi szerokim na ok. 2km. Jakkolwiek byśmy na Gwadelupę nie patrzyli, to obie części wyspy różnią się od siebie i to bardzo. Dlatego mówi się o Gwadelupie, że jest to jedna wyspa o dwóch obliczach.
Tak naprawdę mówimy o zespole wysp o nazwie Gwadelupa. Oprócz głównej wyspy należy do niego kilka mniejszych: Marie-Galante, Desirade, Petite Terre oraz Les Saintes

Gwadelupa – jedna wyspa dwa oblicza

GWADELUPA - co warto zobaczyć?

  • Gwadelupa. Wyspa kontrastów, zwana była przez Karaibów Wyspą Pięknych Wód. Grande-Terre, część wyspy od strony Atlantyku jest prawie płaska oprócz wschodniego końca zwanego „Zamkowym Krańcem” gdzie znajdziemy iście filmową scenerię z groźnie sterczącymi z morza skałami. Pozostała część jest lekko pagórkowata, a na wybrzeżu znajdziemy olśniewająco białe plażeBasse-Terre, to część wyspy od strony Morza Karaibskiego. Jest bardzo górzysta, co sprzyja bujnej, dzikiej roślinności. Wśród gór najważniejszy jest wciąż aktywny wulkan La Soufriere. Na Basse-Terre mnóstwo jest strumieni, z których część ma gorącą wodę oraz wodospady o wysokości nawet 100 m! Ze względu na podłoże wulkaniczne plaże mają kolor czarny lub pomarańczowy. Można się wybrać na rafę blisko plaży Malendure na mikro wyspie Pigeon w sercu morskiego rezerwatu morskiego im. Jacques’a Cousteau. Uznawana jest za jedną z 10 najpiękniejszych na świecie.
    Do zobaczenia są: muzea w dawnych destylarniach i dworach arystokratów. Do wyboru: Saint-John Perse, Schoelcher i Edgar Clerc, Park Narodowy Gwadelupy (największy na Karaibach) dobry na piesze wycieczki (250km tras!) w górzystej Basse-Terre, plantację kawy Plantation Grand Cafe, na której uprawia się mnóstwo odmian … bananów!, wulkan La Soufriere oraz urocze miasteczko Dashaies na zachodnim brzegu.
  • Marie-Galante, to ostoja spokoju. Jest płaską wyspą z nielicznymi mieszkańcami, którzy bardzo dbają, aby wyspa nie zatraciła swojego pierwotnego, autentycznego karaibskiego charakteru. W gąszczu trzciny cukrowej sterczą sylwetki wiatraków.

    Do atrakcji należą: 3 destylarnie najlepszego rumu na świecie: Bielle, Poisson i Domaine de Bellevue, wiatraki mielące trzcinę cukrową na cukier. Wciąż działające! a także festiwal muzyczny „Terre de Blues”.

  • Les Saintes (Wyspy Wszystkich Świętych) Nikt nie wie czy rzeczywiście są tu jacyś święci, zwłaszcza, że z 9 wysp tylko 2 są zamieszkałe. Na zamieszkanych wyspach wszystko jest miniaturowe: lotnisko, port i kolorowe domki, ale kwieciste ogrody są olbrzymie! Atrakcją jest: ponoć najpiękniejsza zatoka na świecie między wyspami Terre-de-Haut a Cabrit a także fort Napoleona. Można wynająć skutery i pojechać na plażę u podnóża Pain de Sucre (Głowy Cukru) gdzie zamiast turystów wylegują się … legwany.

  • Petite Terre, to 2 wysepki będące rezerwatem przyrody, całkowicie niezamieszkałe i dzikie. Właściwie, to są tu mieszkańcy: 2 strażników i legwany 🙂

CZARTER NA GWADELUPIE – pogoda, kiedy żeglować?

Pogoda jest … stała. Temperatura powietrza ok. 30 stopni,  temperatura wody ok. 25 stopni, wiatry stałe z kierunków wschodnich (passaty) i okazjonalne deszcze przynoszące bardziej wytchnienie niż kilkudniową szarugę. Statystycznie więcej dni deszczowych jest w grudniu.
Sezon na Karaibach zaczyna się w listopadzie, a kończy w maju. Poza tymi miesiącami też można żeglować, ale niesie to za sobą ryzyko spotkania huraganów, których szczyt wylęgania ma miejsce pod koniec sierpnia i we wrześniu.
Na czarter na Gwadelupie można przeznaczyć 7 dni, ale jeśli mamy więcej wolnego, to warto pokusić się o dopłynięcie do Dominiki, na której wręcz obowiązkowo należy zostać ze 2 dni i udać się w głąb wyspy na wycieczki.

CZARTER NA GWADELUPIE – jak dolecieć i czym żeglować?

Dostaniemy się tu tak samo łatwo jak na Martynikę. Jest to terytorium zamorskie Francji, więc tak naprawdę możesz wjechać tu na dowód osobisty! Pod warunkiem oczywiście, że nie będziesz opuszczać wód terytorialnych 🙂

Z wielu polskich miast znajdziemy loty do Paryża, a w sezonie (listopad-maj) a z Paryża polecimy na Gwadelupę rejsowym samolotem Air France.

Na Gwadelupie w czarterach dostępnych jest mniej jachtów niż na Martynice, ale narzekać nie należy. Wybierać można wśród katamaranów od 38 do 50 stóp.

Adam Kaleński - katamaran Lagoon 380
Adam Kaleński - katamaran Lagoon 380
Czytaj więcej
Bardzo profesjonalne doradztwo i miła obsługa , świetne , jednostki . Gorąco polecam !
Sławek - katamaran Lagoon 39
Sławek - katamaran Lagoon 39
Czytaj więcej
Już 3 czartery zorganizowane z Blue-Sails. Zawsze profesjonalna obsługa i konkurencyjne ceny. Do tego, jak potrzeba, to Pan Maciej posłuży rada odnośnie żeglowania w danym akwenie. Pozdrawiam Sławek
Poprzedni
Następny

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
“5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

Pobierz 5 kluczowych pytań
które pozwolą Ci wybrać idealny AKWEN
na wakacje na katamaranie.
blue-sails-jak-wybrac-akwen-na-wakacje_120x170.jpg

OPINIE KLIENTÓW

WYSPY BAHAMA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 39

W tym roku kolejny raz skorzystałem z oferty Blue-Sails (to już 7 lat …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

WŁOCHY – CZARTER KATAMARANU LAGOON 40

Profesjonalnie, odpowiedzialnie, ze świetna komunikacją. Współpracuję z Blue-Sails już od kilku lat organizując …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

IBIZA – CZARTER KATAMARANU ASTREA 42

Blue Sails – doskonały adres dla poszukiwaczy morskich przygód! Zaangażowany i bardzo przyjazny …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 52

Od wielu lat chodził mi po głowie pomysł rodzinnego rejsu katamaranem. W tym …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

GRECJA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 39

Już 3 czartery zorganizowane z Blue-Sails. Zawsze profesjonalna obsługa i konkurencyjne ceny. Do …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

GRECJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 33i

Maćku Wraz z załogą Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie naszych pierwszych wakacji …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

KARAIBY – CZARTER KATAMARANU SAONA 47

Katamaran Saona 47 Rejst Martynika- Grenada – Martynika Marzec 2019 Serdecznie polecam współpracę …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU ASTREA 42

Pierwszy raz na katamaranie i pierwszy raz super wakacje z dala od tłumów …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 449

Mój pierwszy rejs z Blue-Sails i jedyne czego żałuję to, że nie żeglowałem …

ZOBACZ CAŁOŚĆ
Przewiń do góry

NEWSLETTER

Raz na dwa tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje z pokładu Blue-Sails. Piszemy o ciekawych akwenach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów…