Czarter w Meksyku – Viva la Mexico i a cucaracha

CZARTER JACHTU W MEKSYKU – BĘDZIESZ ZASKOCZONY

Kojarzy nam się z kaktusami, pustynią i tequilą. Okazuje się jednak, że w Meksyku można też żeglować. Na zachodnim wybrzeżu (od strony Pacyfiku) są dwie bazy, każda inna jeśli chodzi o charakter:

• spokojne La Paz na południu Półwyspu Kalifornijskiego nad zatoką Kalifornijską, zwaną też Morzem Corteza,
• rozrywkowe Puerto Vallarta nad zatoką Banderas (na południe od La Paz). Nazwa nie pochodzi od Antonia Banderasa, ale kojarzy się jednoznacznie 🙂

CZARTER JACHTU W MEKSYKU – LA PAZ

La Paz to spokojny port położony w południowej części Półwyspu Kalifornijskiego nad mniejszą zatoką (zwaną Morzem Cortez’a), o tej samej nazwie co miasto.  Otoczony jest palmami kokosowymi i daktylowymi oraz krzewami laurowymi. W miasteczku znajdują się luksusowe kurorty, muzea, restauracje, a także wiele odnowionych budynków z epoki kolonialnej. Marina bazuje na infrastrukturze ekskluzywnego kurortu Costa Baja w północnej części miasta. Jest tu przystań, supermarket, restauracje i plaża. Morze Cortez’a, położone na zachód od stałego lądu Meksyku, wzdłuż Półwyspu Baja, to kraina kontrastów.

Zaczynając rejs z La Paz, można wziąć pod uwagę czartery od 7 do 14 dni. To rejon dla osób szukających przede wszystkim spokoju i kontaktu z naturą z dala od głośnych miast i marin. Wiele miejsc regionu jest wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jacques Cousteau nazywał ten rejon „akwarium świata”. Do głównych atrakcji należą:

Ensenada Grande – kotwicowisko na wyspie Isla Partida. Skaliste klify i bialutkie plaże.
Los Isoltes – wysepki na północnym-zachodzie Isla Partida. Jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można pływać z lwami morskimi w ich naturalnym środowisku. Jest to teren Parku Narodowego, więc cumuje się na bojach.
Isla San Francisco – duża zatoka dająca bezpieczne schronienie wielu jachtom. Wokół czerwone skały, a pod stopami biały piasek.
San Evaristo – urocza wioska rybacka, w której można spędzić noc na kotwicowisku.
Isla San Jose – na południowo-zachodnim krańcu znajduje się laguna, którą można zwiedzić kajakiem lub pontonem, przepływając przez mangrowce. Warto wziąć lornetkę, żeby obserwować czaple.
Isla Espiritu Santo – nie można pominąć najpiękniejszej zatoki o uduchowionej nazwie Bahia San Gabriel. Czerwone skały pięknie kontrastują z turkusowym morzem. Zatoka ma podobno jeden z najmniej naruszonych ekosystemów Zatoki Kalifornijskiej. Dla nurkujących gratką będzie podwodny świat Punta Prieta oraz Ensenada de la Dispensa.
Agua Verde – wioska rybacka nad zatoką o tej samej nazwie. Wejścia pilnuje samotna skała „Roca Solitaria”. Warto udać się na wycieczkę na okoliczne wzgórza, żeby zobaczyć przepiękny widok na całą zatokę. Można tu zatankować wodę i paliwo.
Loreto. Marina Nopolo – w sam raz na wycieczkę do miasta i uzupełnienie prowiantu na dalszą drogę.
Isla Monserrate – wyspa jest jedną z najstarszych w regionie, stanowi część Parku Narodowego Bay of Loreto. Zamieszkuje ją ok. 13 gatunków gadów, a tutejszy krajobraz to głównie wulkaniczne wapienie.
Isla Denzante, Del Carmen i San Cosme – wyspy, na których można spędzić cały dzień na nurkowaniu lub wędrówkach. Na noc jednak lepiej przestawić się do Bahia Agua Verde czy Puerto Los Gatos.

CZARTER JACHTU W MEKSYKU – PUERTO VALLARTA

Puerto Vallarta leży u podnóża góry, nad zatoką Banderas na Oceanie Spokojnym. Jest to jednocześnie uzdrowisko i bardzo popularny ośrodek turystyczny. Znajdują się tu ekskluzywne hotele, dwa światowej klasy kluby golfowe, promenada nadmorska z mnóstwem restauracji oraz latarnia morska, z której rozciąga się wspaniały widok na zatokę.

Akwen pozwala na niespieszną żeglugę po zatoce Banderas, z licznymi miejscami postoju w miasteczkach i na kotwicowiskach. Można tu spędzić tydzień, można też 10 dni.

Najważniejsze atrakcje rejonu:

Park Narodowy Los Arcos – małe granitowe wysepki, wokół których utworzono podwodny park. Świetne miejsce do nurkowania z rurką. Mnóstwo tutaj tuneli, łuków czy jaskiń. Na wyspach żyje wiele chronionych ptaków, takich jak pelikany, bobosy czy papugi. To tutaj w latach 60. John Huston kręcił część filmu „Noc Iguany”.
Los Muerto – jeśli ktoś lubi gwarne plaże, na których dużo się dzieje, to jest to właśnie takie miejsce 🙂
Mismaloya – plaża otoczona lasem deszczowym. Można tu zakosztować owoców morza w jednym z licznych barów.
• Boca de Tomatlan – urocza wioska rybacka położona między górami a ujściem rzeki Horcones. Nad brzegiem morza w małych restauracyjkach można skosztować pysznych lokalnych dań. Boca to świetny punkt wypadowy do zapierającego dech w piersiach Ogrodu Botanicznego, który uznano za jeden z 10 najpiękniejszych w Ameryce Północnej!


Colomitos Beach – odizolowana plaża blisko Boca de Tomatlan, jedna z najsłynniejszych plaż zatoki Banderas. Na spragnionych odpoczynku czeka złocisty piasek, a na poszukiwaczy przygód – jaskinia. Tutejsza knajpka ugości chętnych po wcześniejszym umówieniu się.
Casitas Maraika – plaża dostępna wyłącznie od strony wody. Idealne miejsce na leniwy dzień wypełniony kąpielami i relaksem.
Yelapa – plaża nieskażona wieżowcami z hoteli, masową turystyką i sklepikami z pamiątkami. Można tutaj dotrzeć tylko od strony wody, więc dla żeglarzy to żaden problem. Atrakcją są sprzedawane na plaży świeżutkie ciasta, które codziennie pieką dwaj lokalni piekarze. Nie ma tu ruchu samochodowego, są osiołki.
Quimixto – plaża z miejscową kuchnią. Dodatkowo, ok. 2 kilometrów w głąb, można zobaczyć wodospady na krawędzi rzeki La Puerta. Jeśli ktoś nie ma ochoty na spacer, może wynająć … konia!
Punta de Mite – niezwykle spokojne miejsce. Półwysep, na którym ulokowały się luksusowe osiedla mieszkaniowe, ekskluzywne hotele i pola golfowe. Żeglarze, którzy czarterują jachty z Puerto Vallarta, mogą zacumować jacht, a pontonem udać się na brzeg i korzystać z wielu atrakcji tego miejsca. Klimat również jest tu wyjątkowy, do czego przyczynia się aż 345 słonecznych dni w roku.
Sayulita – plaża, którą kochają surferzy oraz romantycy zachwycający się zachodami słońca.
Islas Marietas – w 2004 r. te niezamieszkałe wysepki z ukrytą plażą, znajdujące się blisko Punda de Mite, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

CZARTER JACHTU W MEKSYKU – POGODA

Meksyk jest krajem, który można odwiedzać o każdej porze roku. Lepiej jednak unikać pory deszczowej, która trwa od maja do października. Plażowanie jest możliwe przez cały czas, ponieważ temperatura wody w Zatoce Kalifornijskiej właściwie nigdy nie spada nigdy poniżej 20 ºC.

CZARTER JACHTU W MEKSYKU – JACHTY

Jachty, jakie mamy do dyspozycji w La Paz, to 3 i 4-kabinowe jachty jednokadłubowe o wielkości 41-45 stóp, katamarany (w tym jeden 3-kabinowy) o wielkości 40-45 stóp, a także – co ciekawe – jeden 37-stopowy katamaran motorowy.
W Puerto Vallarta mamy do dyspozycji duże 3-kabinowe jachty jednokadłubowe (od 41 do 54 stóp) oraz jeden 37-stopowy jacht motorowy.

CZARTER JACHTU W MEKSYKU – JAK DOLECIEĆ

 Zarówno do La Paz, jak i do Puerto Vallarta dolecimy z przesiadką w Europie i kolejną w Meksyku.

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

POLINEZJA FRANCUSKA – RAJ NA PACYFIKU

Zobacz tutaj

TONGA – DZIKIE SERCE OCEANU

Zobacz tutaj

Copyright © 2022 Blue Sails