Co znajdziemy między mniejszymi a większymi katamaranami?

Duże są za duże, a małe za małe? Żaden problem, bo katamarany znajdziesz też w średnim rozmiarze! Poniżej opis 3 modeli z gatunku tych “w sam”. Ciekawe, który z nich najbardziej Ci się spodoba 🙂

BALI 4.3

Wszystkie charakterystyczne cechy Bali model 4.3 oczywiście ma. Są to: brak siatek między pływakami, a zamiast tego megamaterace do opalania oraz wielkie opuszczane okno przednie w salonie, które daje możliwość wietrzenia w gorącym klimacie. Bali 4.3 koncepcyjnie jest jednak podobny do Bali 4.0 i Bali 4.1, ponieważ kokpit i salon tworzą wspólną część dzienną, zamykaną „garażowymi” drzwiami na rufie. Wzdłuż rufy znajduje się długa kanapa na wprost salonu, więc miejsc do polegiwania jest sporo. Wersja czarterowa ma 4 kabiny i 4 łazienki, chość zdarzają się też wersje owner, czyli z apartamentem w jednym pływaku.
Rufy są szerokie, z małą liczbą schodków i wygodnym zejścim do wody. Kabiny skipperskie mają małe okienko, które jest jednocześnie wejściem. Górny pokład (fly bridge) ze stanowiskiem skippera po prawej stronie jest dostępny z obu stron. Za nim jest z kolei olbrzymi materac do opalania, a obok siedziska dla załogi.

Strona stoczni: https://www.bali-catamarans.com/en/

Astrea 42

Astrea 42 rozpalała odwiedzających targi żeglarskie w Dusseldorfie do czerwoności. Dla nas jednak, po dokładnym obejrzeniu, jawiła się jako większa Lucia 40. Fajną opcją, którą widzieliśmy jakiś czas temu na targach w Cannes na katamaranach Leopard, była łazienka, która po skrajach miała wc dostępne z kabin, a pośrodku był wspólny prysznic dostępny z korytarza. Rozwiązanie genialne w swej prostocie, a oszczędzające przestrzeń. Częściej jednak zdarzają się po prostu wersje z 4 kabinami i 4 osobnymi łazienkami. Według nas więcej miejsca w części dziennej jest na Bali 4.1.
Astrea 42 nie ma górnego pokładu, a miejsce skippera jest umiejscowione standardowo, jak w mniejszych modelach, powyżej kokpitu po prawej stronie. Opcją są materace do opalania obok stanowiska skippera i platforma między pływakami na rufie. Na dziobie są siatki i wygodna kanapa, a w kokpicie oprócz kanapy wokół stołu jest również osobne siedzisko obok i ławeczka na rufie.


Strona stoczni: https://www.catamarans-fountaine-pajot.com/en/

Lagoon 42

To pierwszy katamaran stoczni Lagoon, który zaprojektowano z szerokimi, wygodnymi rufami i małą liczbą schodków w porównaniu z poprzednimi modelami. Poza tym Lagoon 42 ma szeroki, duży kokpit, gdzie oprócz kanapy ze stołem jest dodatkowe siedzisko i ławeczka na rufie. Z przodu są siatki i miejsce do siedzenia. Stanowisko skippera znajduje się powyżej kokpitu po lewej stronie. W czarterach katamaran występuje w wersji 4-kabinowej z 4 łazienkami lub w wersji owner z apartamentem w jednym z pływaków. Kabiny nie są sobie równe. Rufowe są zdecydowanie większe, łóżko ma po bokach półeczki. Rufowe łazienki też są dużo większe i mają wydzieloną część prysznicową. Jeśli jedziemy w dwie rodziny 2+2, to taki układ jest OK.


Strona stoczni: https://www.cata-lagoon.com/en