Grecja – czarter jachtu na 5 różnych akwenach

Grecja to raj dla żeglarzy! Czarter jachtu jest możliwy z wielu różnych portów. Warto przeznaczyć kilka wyjazdów na poznanie tego niezwykłego kawałka Europy.

Czarter jachtu w Grecji

CZARTER JACHTU W GRECJI – CO WARTO ZOBACZYĆ

Pod kątem czarteru jachtu Grecję można podzielić na 5 akwenów: Zat. Sarońska, Cyklady, Dodekanez, morze Jońskie i Sporady. Każdy z tych akwenów jest inny, na swój sposób jedyny i wyjątkowy.

  • Zatoka Sarońska, dobre miejsce żeby zacząć pierwszy czarter w Grecji. Tu najłatwiej się dostać (lot do Aten). W sezonie, wody nie są aż tak rozfalowane, mimo że z północy wiele meltemi. Czartery zaczynamy w Atenach, a inne warte uwagi porty to: Hydra (wysepka bez samochodów, no dobra jeden jest - śmieciarka), Egina, Poros i Epidavros (z ruinami antycznego amfiteatru - warto wypróbować siłę swego głosu!). Czarter zaczynamy w Atenach w marinie Kalamaki.
  • Cyklady, kuszą wszystkich, ale w sezonie jest to akwen dla wprawnych żeglarzy. Wiejące w lipcu-sierpniu meltemi osiąga często siłę 8-9B. Przebiegi między wyspami są spore więc trzeba być przygotowanym na kawałek prawdziwego żeglarstwa. Porty i wyspy godne uwagi to Santorini (a jakże!), wulkaniczne Milos z niezwykłymi formacjami skalnymi, roztańczone Mykonos, klimatyczne Amorgos i cukierkowe Paros ze ślicznymi wiatrakami. Cyklady można odwiedzić czarterując jacht w Atenach (czarter co najmniej 14-dniowy) lub z Lavrion (wystarczy 7 dni).
  • Grecja Grecja - Milos Grecja - Adamas

  • Dodekanez, to archipelag na granicy turecko-greckiej. Równie wymagający jak Cyklady i równie malowniczy. Najważniejsze miejsca do zobaczenia, to oczywiście Rodos, Kos, urocze miasteczko Simi, Nisiros (z możliwością wejścia do wulkanu - warto!), Karpatos, Kalimnos i Patmos. Czarter jachtu rozpoczynamy w Kos (nowoczesna marina!) lub na Rodos (port miejski).
  • Morze Jońskie, to zupełnie inna Grecja. Zielona i bez meltemi w sezonie. Czarter jachtu najlepiej zacząć w Lefkas skąd najbliżej jest do wszystkich wysp tego regionu. Z Korfu jest dalej i do tego pływa się po otwartym morzu. Najważniejsze wyspy to wspomniane Korfu i Lefkas, ale także Kefalonia, Itaka i Zakintos ze znaną wszem i wobec plażą z wrakiem.
  • Sporady Północne to rejon najspokojniejszy ze wszystkich pod względem ruchu turystycznego. Niewiele tam jachtów, ale i dotarcie tam jest bardziej skomplikowane. Czartery zaczynamy w Skiathos lub Volos, a inne wyspy warte zobaczenia to Skopelos, Alonisos, Skyros i oczywiście olbrzymia Eubea.

Chalkidiki – nowy akwen w Grecji

Grecja to opócz wspaniałych widoków, również pyszne jedzenie. Mnóstwo przystawek, które nierzadko wystarczą za cały obiad! Królują wśród nich grilowane warzywa. Można skosztować sałatki greckiej z prawdziwą fetą i kaparami. W deserach natomiast można wyczuć wpływ kuchni arabskiej. Są niewyobrażalnie słodkie, a ich głównym składnikiem jest miód. 

Grecja Santorini Grecja Morze Jońskie Grecja Santorini

CZARTER JACHTU W GRECJI – WARTO WIEDZIEĆ

Liczba jachtów w tej części Europy nie jest aż tak duża jak w Chorwacji, ale z roku na rok to się zmienia. Wpływ na taki stan rzeczy ma również to, że w Grecji praktycznie nie ma marin.Te które są w Atenach, Lefkas, Korfu i Kos, to jest znikoma ilość.

Nawigacja w rejonie jest prosta, locje i mapy są rzetelnie oznakowane, więc zasadzek nie ma.

Do Grecji najlepiej dostać się samolotem. Główny port lotniczy jest w Atenach i stamtąd można próbować przesiadek na lokalne linie lotnicze, łączyć lot z transferem lądowym, lub przesiadać się w Niemczech, gdzie jest bardzo dużo połączeń lotniczych do Grecji. 

Wyślij zapytanie o czarter w Grecji