Grecja – czarter jachtu na 5 różnych akwenach

Grecja to raj dla żeglarzy! Czarter jachtu jest możliwy z wielu różnych portów. Warto przeznaczyć kilka wyjazdów na poznanie tego niezwykłego kawałka Europy.

Grecja Grecja - Milos Grecja - Adamas

CZARTER JACHTU W GRECJI – CO WARTO ZOBACZYĆ

Pod kątem czarteru jachtu Grecję można podzielić na 5 akwenów: Zat. Sarońska, Cyklady, Dodekanez, morze Jońskie i Sporady. Każdy z tych akwenów jest inny, na swój sposób jedyny i wyjątkowy.

  • Zatoka Sarońska, dobre miejsce żeby zacząć pierwszy czarter w Grecji. Tu najłatwiej się dostać (lot do Aten). W sezonie, wody nie są aż tak rozfalowane, mimo że z północy wiele meltemi. Czartery zaczynamy w Atenach, a inne warte uwagi porty to: Hydra (wysepka bez samochodów, no dobra jeden jest - śmieciarka), Egina, Poros i Epidavros (z ruinami antycznego amfiteatru - warto wypróbować siłę swego głosu!). Czarter zaczynamy w Atenach w marinie Kalamaki.
  • Cyklady, kuszą wszystkich, ale w sezonie jest to akwen dla wprawnych żeglarzy. Wiejące w lipcu-sierpniu meltemi osiąga często siłę 8-9B. Przebiegi między wyspami są spore więc trzeba być przygotowanym na kawałek prawdziwego żeglarstwa. Porty i wyspy godne uwagi to Santorini (a jakże!), wulkaniczne Milos z niezwykłymi formacjami skalnymi, roztańczone Mykonos, klimatyczne Amorgos i cukierkowe Paros ze ślicznymi wiatrakami. Cyklady można odwiedzić czarterując jacht w Atenach (czarter co najmniej 14-dniowy) lub z Lavrion (wystarczy 7 dni).
  • Dodekanez, to archipelag na granicy turecko-greckiej. Równie wymagający jak Cyklady i równie malowniczy. Najważniejsze miejsca do zobaczenia, to oczywiście Rodos, Kos, urocze miasteczko Simi, Nisiros (z możliwością wejścia do wulkanu - warto!), Karpatos, Kalimnos i Patmos. Czarter jachtu rozpoczynamy w Kos (nowoczesna marina!) lub na Rodos (port miejski).
  • Morze Jońskie, to zupełnie inna Grecja. Zielona i bez meltemi w sezonie. Czarter jachtu najlepiej zacząć w Lefkas skąd najbliżej jest do wszystkich wysp tego regionu. Z Korfu jest dalej i do tego pływa się po otwartym morzu. Najważniejsze wyspy to wspomniane Korfu i Lefkas, ale także Kefalonia, Itaka i Zakintos ze znaną wszem i wobec plażą z wrakiem.
  • Sporady Północne to rejon najspokojniejszy ze wszystkich pod względem ruchu turystycznego. Niewiele tam jachtów, ale i dotarcie tam jest bardziej skomplikowane. Czartery zaczynamy w Skiathos lub Volos, a inne wyspy warte zobaczenia to Skopelos, Alonisos, Skyros i oczywiście olbrzymia Eubea.

Chalkidiki – nowy akwen w Grecji

Grecja Santorini Grecja Morze Jońskie Grecja Santorini

Grecja to opócz wspaniałych widoków, również pyszne jedzenie. Mnóstwo przystawek, które nierzadko wystarczą za cały obiad! Królują wśród nich grilowane warzywa. Można skosztować sałatki greckiej z prawdziwą fetą i kaparami. W deserach natomiast można wyczuć wpływ kuchni arabskiej. Są niewyobrażalnie słodkie, a ich głównym składnikiem jest miód. 

CZARTER JACHTU W GRECJI – WARTO WIEDZIEĆ

Liczba jachtów w tej części Europy nie jest aż tak duża jak w Chorwacji, ale z roku na rok to się zmienia. Wpływ na taki stan rzeczy ma również to, że w Grecji praktycznie nie ma marin.Te które są w Atenach, Lefkas, Korfu i Kos, to jest znikoma ilość.

Nawigacja w rejonie jest prosta, locje i mapy są rzetelnie oznakowane, więc zasadzek nie ma.

Do Grecji najlepiej dostać się samolotem. Główny port lotniczy jest w Atenach i stamtąd można próbować przesiadek na lokalne linie lotnicze, łączyć lot z transferem lądowym, lub przesiadać się w Niemczech, gdzie jest bardzo dużo połączeń lotniczych do Grecji. 

Wyślij zapytanie o czarter w Grecji