Pierwszy czarter?

WSZYSTKO CO CHCESZ WIEDZIEĆ, a nie miałeś kogo zapytać?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na pytania dotyczące czarteru jachtu, które chcesz zadać, a nie masz komu. Gdzie jechać na pierwszy czarter, czy trzeba mieć uprawnienia, kiedy i na ile jechać w wybrany rejon? Do dzieła! Wynajęcie jachtu z nami jest bardzo proste.

CZY MUSZĘ MIEĆ JAKIEŚ UPRAWNIENIA ŻEGLARSKIE?

Jeśli planujesz samodzielnie prowadzić jacht, to w większości regionów patent żeglarski jest konieczny. Są też kraje,  gdzie oprócz patentu żeglarskiego wymagane jest świadectwo radiooperatora SRC, ale jak na razie wyłącznie Chorwacja to egzekwuje. Jeśli chciałbyś aby jacht był prowadzony przez skippera (inaczej kapitana), to nie musisz mieć uprawnień do prowadzenia jachtu. Więcej o funkcji skippera znajdziesz poniżej.

GDZIE JECHAĆ NA PIERWSZY CZARTER?

Jeśli wybierasz się na wakacje pod żaglami po raz pierwszy lub pływałeś do tej pory wyłącznie po jeziorach, to nie porywaj się od razu na Wyspy Kanaryjskie lub Cyklady w sezonie. No chyba, że lubisz podchodzić do wszystkiego ekstremalnie 🙂

Na pierwszy czarter wybierz akweny spokojniejsze, osłonięte od otwartego morza, z dużą ilością wysp, zatok, portów. Jakie to akweny? W Europie wybrzeże Chorwacji (głównie część pomiędzy Zadarem i Sibenikiem), w Grecji zatoka Sarońska lub Morze Jońskie. Z akwenów tropikalnych polecamy Seszele, Brytyjskie Wyspy Dziewicze oraz Wyspy Bahama. Tam czeka Cię spokojna żegluga z możliwością małych przebiegów między postojami. W sam raz na poznanie morskiego pływania oraz aklimatyzację.

Jeśli preferujesz transport lotniczy, to zanim poprosisz o propozycję jachtów do czarteru, sprawdź czy połączenia są w akceptowalnych dla Ciebie cenach i dogodnych terminach. Często ten „drobiazg” determinuje wybór akwenu i termin rejsu.

Chorwacja, Grecja (Sarońska i Jońskie), Seszele i Brytyjskie Wyspy Dziewicze, to są również dobre akweny na pływanie z dziećmi. O specyfice pływania z najmłodszymi oraz o przygotowaniach piszemy w artykule Żeglowanie z dziećmi jest super!

ILE KOSZTUJE CZARTER KATAMARANU?

Zobacz tutaj

10 WSKAZÓWEK DLA NOWICJUSZY NA JACHCIE

Zobacz tutaj

KIEDY JECHAĆ NA PIERWSZY CZARTER?

Na Morzu Śródziemnym przyjemnie żegluje się od kwietnia do października. Jeśli planujesz rejs z dziećmi w wieku szkolnym, to zapewne bierzesz pod uwagę okres wakacji. Warto pamiętać, że w krajach śródziemnomorskich, sierpień jest zawsze droższy od lipca. Tak więc jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, to taniej wyczarterujesz jachtu w lipcu.

Jeśli nie ogranicza Cię termin wakacji, to możesz brać pod uwagę także pozostałe miesiące. Warto tylko sobie odpowiedzieć na pytanie o jakiej pogodzie marzysz. Jeśli ideałem są temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, to statystycznie najbezpieczniej będzie wybrać lipiec lub sierpień. Jeśli zaś wystarczy nam  dwadzieścia kilka stopni i konieczność założenia polara w trakcie żeglugi nas nie przeraża, to możemy wziąć także pod uwagę maj-czerwiec oraz wrzesień-październik.

Na tropikalnych akwenach już nie jest tak prosto 😉 Na popularne Karaiby lata się od listopada do czerwca, choć najbardziej popularny termin, to nasza zima.

W sierpniu i wrześniu przypada okres huraganów. Na Seszelach można pływać cały rok, najlepiej od lutego do listopada, bo od listopada do stycznia więcej pada.

W Tajlandii idealnie jest żeglować od grudnia do kwietnia, a Polinezję Francuską najlepiej odwiedzić od maja do października.

W sumie to żeglować można cały rok, tylko trzeba sprytnie przemieszczać się między akwenami 🙂

7, 10 czy 14 DNI?

Na Morzu Śródziemnym jachty czarteruje się najczęściej na tydzień lub jego wielokrotność. Zawsze od soboty do soboty. Wchodzi się na jacht w sobotę po południu, a schodzi z niego w sobotę rano.

Na akwenach tropikalnych czarter można rozpocząć w dowolnym dniu tygodnia i żeglować dowolną ilość dni. Tydzień jest dobrym okresem na sprawdzenie czy żeglarstwo nam się podoba i czy ta forma wypoczynku stanie się naszą ulubioną.

Ilość dni czarteru zależy od możliwości urlopowych i finansowych, ale są akweny, które trudno opłynąć w tydzień i z założenia trzeba wziąć pod uwagę więcej dni. Na Morzu Śródziemnym sprawa jest prosta, ale w Tropikach można już można poszaleć. Można jechać na 9, 13 dni, albo 10. Na Karaibach na Martynice 14 dni jest OK, na Wyspach Bahama 7 dni wystarczy, na Seszele też, a na Tajlandię warto zarezerwować minimum 10 dni.

CZEMU WARTO WYBRAĆ KATAMARAN?

Zobacz tutaj

ILE KOSZTUJE CZARTER KATAMARANU?

Zobacz tutaj

JAK WYBRAĆ JACHT CZY KATAMARAN?

Najpierw trzeba ustalić ile jedzie osób. Do ilości osób dobieramy wielkość jachtu. I tak… mamy do wyboru jachty 2, 3, 4 i 5-kabinowe oraz katamarany.

Na jachtach śpi się w kabinach 2-osobowych. Na jachtach 2-kabinowych zakwaterować możemy 4, na 3-kabinowych 6, na 4-kabinowych 8, a na jachtach 5-kabinowych 10 osób.

Ważną kwestią jest też to czy ktoś z uczestników ma chorobę morską. Warto wziąć pod uwagę czarter katamaranu. Katamarany się nie przechylają i dlatego bardzo dobrze sprawdzają się dla osób, które żeglują pierwszy raz, boją się przechyłów lub żeglują z małymi dziećmi. Wszystkie argumenty za czarterem katamaranu przedstawiamy w artykule Dlaczego warto wybrać katamaran?

Na większości katamaranów są 4 kabiny dwuosobowe i czasem jedna lub dwie tzw. skipperskie odbiegające standardem od tych 2-osobowych. Czasem jest też możliwość spania w salonie, czyli mesie. Rozważając czarter katamaranu, najlepiej założyć że płynie 8 osób plus opcjonalnie skipper.

KTO TO JEST SKIPPER?

Skipper to osoba, która prowadzi Twój jacht. To także przewodnik po akwenie, który często doradzi gdzie najlepiej stanąć na noc, do której restauracji pójść, itp. Czarter jachtu nie obejmuje osoby skippera domyślnie (tak jak samochodu nie wynajmuje się domyślnie z szoferem).

Jeśli nie masz uprawnień lub nie czujesz się na siłach żeby poprowadzić samemu morski jacht, masz możliwość wynajęcia profesjonalnego skippera. Może to być Polak lub skipper lokalny.

Decydując się na skippera pamiętaj, że przy wyborze jachtu zajmie nam jedno z miejsc do spania. Uczestników może być więc tylu co rejestracja jachtu minus jedna osoba (skipper).

FORMALNOŚCI

Umowę czarteru jachtu podpisujesz z nami (działamy w imieniu armatora). Pieniądze za czarter przesyłasz na konto armatora w EUR. Po ostatniej wpłacie wysyłamy do Ciebie komplet dokumentów potrzebnych do przejęcia jachtu, informacje o bazie armatora, czyli o miejscu gdzie należy się udać po przyjeździe żeby odebrać jacht. Jeśli wynajęty został skipper do prowadzenia jachtu, kopię tych dokumentów otrzymuje również on. Na miejscu przejmuje jacht pod kątem technicznym.

No i na koniec… Czarterując  z nami spełniasz marzenia dzieci!

Z dumą informujemy, że nawiązaliśmy współpracę Fundacją SOS Wioski Dziecięce. Od czerwca 2015 roku każdej podpisanej umowy czarteru przekazujemy 50 zł na konto Fundacji SOS Wioski Dziecięce. Wierzymy, że we wspólnym działaniu tkwi ogromna siła!

Jeżeli wybierasz się na wakacje pod żaglami po raz pierwszy i nie za bardzo wiesz gdzie jechać,
to pomoże Ci w tym nasze „5 kluczowych pytań…”.

Odpowiedz na nie, a następnie zadzwoń lub napisz do nas.
Wybór akwenu, to będzie bułka z masłem 🙂

↓↓↓

3 NAJWIĘKSZE BŁĘDY W WYBORZE KATAMARANU

Zobacz tutaj

JAK WYGLĄDA KATAMARAN?

Zobacz tutaj

Copyright © 2022 Blue Sails