Jak wybrać katamaran?

Ma być ładny! Chcę żeby miał klimatyzację! A dla mnie najważniejszy jest ekspres do kawy!

Można kierować się wyglądem katamaranu. Można kierować się budżetem jaki mamy do dyspozycji. Można chcieć to co miał kolega w zeszłym roku. Albo nie, najlepiej coś lepszego 😉 Można chcieć największy katamaran dostępny w czarterach. Można chcieć najmniejszy. Można chcieć zabrać wszystkich Krewnych i Znajomych Królika, albo tylko żonę z dziećmi lub tatę i brata.

Z tego wpisu dowiesz się (mam nadzieję) jak „ugryźć” kwestię wyboru katamaranu. Pomogę Ci sprecyzować czego potrzebujesz i żeby wybór Cię nie onieśmielał. Masz wejść jak Chuck Norris do banku i zażądać swego.

Zaczynamy!

Ile osób planujesz zabrać ze sobą na wakacje na katamaranie?

Z jachtami jest jak z samochodami lub pokojami hotelowymi. Mają rejestrację na określoną liczbę osób. Tutaj nie zadziała studencka opcja upychania.

Katamarany mają 4 kabiny 2-osobowe + osobne kabiny dla skippera, większe mają 5 lub nawet 6 kabin (dowiedz się więcej o katamaranach z 5 i 6 kabinami). Pomieszczą odpowiednio 8 osób (+ skipper prowadzący jacht), 10 osób, 12 lub nawet 14. Te na 14 osób, to największe jakie można wynająć samemu lub z polskim skipperem.

Kto pojedzie z Tobą na wymarzone wakacje pod żaglami?

Pół osiedla czy tylko najbliższa rodzina? Chociaż czasami najbliższa rodzina, to też niezła gromadka! Ile będzie dzieci? Małe przedszkole czy raczej szkoła średnia 😉 A może sami dorośli? Rośli dorośli?

Są katamarany, które mają kabiny rufowe większe niż dziobowe i są super na rejsy rodzinne katamaranem (niektóre modele opisuję w artykule o katamaranach najlepszych dla rodzin z dziećmi). Przy wyjeździe z dziećmi sprawdzą się idealnie, ale jak jadą 4 pary dorosłych, to już może każda wolałyby mieć takie same warunki lokalowe. I tu sprawdzą się katamarany, które mają kabiny w podobnym rozmiarze (możesz zgłębić temat w artykule o katamaranach najlepszych dla 4 par). Dla rodziny jedna łazienka na 2 kabiny jest w porządku, ale gdy jadą 4 pary, każda z nich wolałaby mieć zapewne własną.

Dla wszystkich pływanie katamaranem ma być przyjemnością i wspaniałym doświadczeniem.

Liczba osób matematycznie ogarnięta, więc można zadać sobie niezwykle ważne pytanie:

Kto za to wszystko zapłaci?

Macie sponsora czy każdy płaci po równo? Jak już wiadomo kto likwiduje obligacje, a kto wyjmuje drobne z portfela, to można przejść do rzeczy przyjemnych.

Na czym zależy Wam najbardziej?

Ma być luksusowo i na bogato? A może jesteście fanami minimalizmu i oszczędnego trybu życia? Lubicie siedzieć schłodzeni klimatyzacją do 17 stopni? Albo nic nie jest tak ważne jak zrobienie sobie kawy? Dobrej kawy z ekspresu, nie rozpuszczalnej, są jakieś granice!

Można wynająć katamarany, które mają klimatyzację w salonie i kabinach. Są też takie, które mają ekspres do kawy, odsalarkę wody morskiej i radość kinomaniaka, czyli TV DVD.

Można trochę pomarudzić, powybrzydzać. Nie za dużo, ale zawsze. Jest szansa, że znajdziesz katamaran i spędzisz wakacje tak jak tylko można sobie wymarzyć.

 

W tym roku kolejny raz skorzystałem z oferty Blue-Sails (to już 7 lat i kilkanaście rejsów w Europie i poza). I kolejne niezapomniane wakacje moje, mojej rodziny i przyjaciół. Dla nieznających firmy polecam Blue-Sails ze względu na wiarygodność, zaangażowanie i dużą elastyczność ofert oraz przesympatyczna kadrę.Dariusz Saletra

 

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje
z pokładu Blue-Sails. Piszemy bo ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.
Przewiń do góry