WYBÓR JACHTU? TO PROSTE!

1
2
3

USTAL KTO

Te kilka dni urlopu jest na wagę złota,
więc dobrze się zastanów kogo chcesz
zabrać na pokład. Czy wszyscy znajomi
i krewni Królika, to rzeczywiście dobry pomysł?

USTAL NA CZYM

Masz już grupę? Świetnie!
Teraz kwestia jachtu. Czy żaglowy, czy
motorowy czy katamaran? Co by dusza
chciała i na co portfel pozwala?

USTAL GDZIE

Wybór akwenu jest równie ważny
jak wybór jachtu. Czego potrzebujesz?
"Niedźwiedziego mięsa" czy chillout'u?
Tropików czy Europy?

KATAMARANY

Dla jednych maksimum komfortu, dla innych zaprzeczenie żeglarstwa. W tropikach stanowią 90% floty, na Śródziemnym na razie przegrywają z klasycznymi jachtami. Co by o nich nie pisać i jakby na nie nie patrzeć są po prostu bardzo wygodne 🙂

JACHTY ŻAGLOWE

To o nich śpiewają szanty i porównują do pięknych, szykownych kobiet. To ich widok zachwyca i obiecuje przygodę. Może nie tak przepastne jak katamarany, może nie tak szybkie jak jachty motorowe... Ale za to piękne i dające żeglarzowi prawdziwą frajdę z żeglowania!

JACHTY MOTOROWE

Koni może być mnóstwo. Mogą być narowiste lub dobrze ułożone. Mogą mieć moc perszerona lub kucyka ciągnącego sanki dla dzieci. Są niezależne od wiatru, ale z falami muszą się liczyć. Zadowoleni będą Ci co z przejęciem obserwują wir w baku jak i ci co wolą niespieszne kolebanie się od zatoki do zatoki.

JACHTY LUKSUSOWE

To jest wyższa półka i wyższy poziom żeglowania. Jachty są duże, bogato wyposażone, a załoga dwoi się i troi by ten luksusowy dom na wodzie był maksymalnie przyjazny i komfortowy. Na takim jachcie najważniejszym zadaniem gości jest... wypoczynek. To chyba niewielkie wymagania?...

GWARANCJA SATYSFAKCJI

Nasza Gwarancja Satysfakcji to Twoje bezproblemowe wakacje.
Czarter jachtu nie spełnił Twoich oczekiwań? Skontaktuj się z nami, a my zwrócimy Ci 10% jego wartości.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

PIERWSZY CZARTER?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na pytania dotyczące czarteru jachtu, które chcielibyście zadać, a nie mieliście kogo zapytać.
Do dzieła! Wynajęcie jachtu jest bardzo proste.

CZY MUSZĘ MIEĆ JAKIEŚ UPRAWNIENIA ŻEGLARSKIE?

Jeśli planujesz samodzielnie prowadzić jacht, to w większości regionów patent żeglarski jest konieczny. Jeśli chciałbyś aby jacht był prowadzony przez skippera (inaczej kapitana), to nie musisz mieć uprawnień do prowadzenia jachtu. Więcej o funkcji skippera znajdziesz poniżej.

KIEDY JECHAĆ?

Na Morzu Śródziemnym można zacząć żeglowanie od kwietnia. Natomiast przyjemnie żegluje się od maja do października. Jeśli planujesz rejs z dziećmi w wieku szkolnym, to zapewne bierzesz pod uwagę okres wakacji. Warto pamiętać, że w krajach śródziemnomorskich, sierpień jest zawsze droższy od lipca. Tak więc jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, to taniej wyczarterujesz jachtu w lipcu.
Jeśli nie ogranicza Cię termin wakacji, to możesz brać pod uwagę także pozostałe miesiące. Warto tylko sobie odpowiedzieć na pytanie o jakiej pogodzie marzysz. Jeśli ideałem są temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, to statystycznie najbezpieczniej będzie wybrać lipiec lub sierpień. Jeśli zaś wystarczy nam 20-kilka stopni i konieczność założenia polara w trakcie żeglugi nas nie przeraża, to możemy wziąć także pod uwagę maj-czerwiec oraz wrzesień-październik.

GDZIE JECHAĆ?

Jeśli wybierasz się na wakacje pod żaglami po raz pierwszy lub pływałeś do tej pory wyłącznie po jeziorach, to nie porywaj się od razu na Wyspy Kanaryjskie lub Cyklady w sezonie. No chyba, że lubisz podchodzić do wszystkiego ekstremalnie 
Na pierwszy raz wybierz akweny spokojniejsze, osłonięte od otwartego morza, z dużą ilością wysp, zatok, portów. Jakie to akweny? W Europie wybrzeże Chorwacji (głównie część pomiędzy Zadarem i Sibenikiem), w Grecji zatoka Sarońska lub Morze Jońskie.
Z destynacji tropikalnych Seszele i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Tam czeka Cię spokojna żegluga z możliwością małych przebiegów między postojami. W sam raz na poznanie specyfiki morskiego pływania oraz aklimatyzację.
Jeśli preferujesz transport lotniczy, to zanim poprosisz o propozycję jachtów do czarteru, warto sprawdzić czy połączenia są w akceptowalnych dla Ciebie cenach i dogodnych terminach. Często ten “drobiazg” determinuje wybór akwenu i termin rejsu.
Chorwacja, Grecja (Sarońska i Jońskie), Seszele i Brytyjskie Wyspy Dziewicze to są również dobre akweny na pływanie z dziećmi. O specyfice pływania z najmłodszymi oraz o przygotowaniach piszemy tu: http://www.blue-sails.com/zeglowanie-z-dziecmi

NA ILE CZASU PŁYNĄĆ?

Na Śródziemnym jacht czarteruje się najczęściej na tydzień lub jego wielokrotność. Zawsze od soboty do soboty.

W tropikach czarter można rozpocząć w dowolnym dniu tygodnia i żeglować dowolną ilość dni. Tydzień jest dobrym okresem na sprawdzenie czy żeglarstwo nam się podoba i czy ta forma wypoczynku stanie się naszą ulubioną.

JAK WYBRAĆ KATAMARAN?

Najpierw ustalamy ile jedzie osób. Do ilości osób dobieramy wielkość katamaranu. Na katamaranach śpi się w kabinach 2-osobowych oraz w salonie zwanym mesą. W mesie spać może jedna lub dwie osoby w zależności od rejestracji. Na katamaranach można wygodnie zakwaterować 8 osób (na większości) lub nawet 10 czy 12 (na większych).

Katamarany nie przechylają się i dlatego bardzo dobrze sprawdzają się dla osób, które żeglują pierwszy raz, boją się przechyłów lub żeglują z dziećmi. Wszystkie argumenty za czarterem katamaranu przedstawiamy tu: http://www.blue-sails.com/czemu-katamaran

SKIPPER

Skipper to osoba, która prowadzi jacht. To także nasz przewodnik po akwenie, który często doradzi gdzie najlepiej stanąć na noc, do której restauracji pójść, itp. Czarter jachtu nie obejmuje osoby skippera domyślnie (tak jak samochodu nie wynajmuje się domyślnie z szoferem).

Jeśli nie masz uprawnień lub nie czujesz się na siłach żeby poprowadzić samemu morski rejs, masz możliwość wynajęcia profesjonalnego skippera. Może to być Polak lub skipper lokalny.

Decydując się na skippera pamiętaj, że przy wyborze jachtu zajmie nam jedno z miejsc do spania. Uczestników może być więc tylu co rejestracja jachtu minus jedna osoba (skipper).

FORMALNOŚCI

Umowę czarteru jachtu podpisujesz się z nami. Najczęściej w języku polskim. Pieniądze za czarter przesyłasz na nasze konto w złotówkach lub w EUR. Po ostatniej wpłacie wysyłamy do Ciebie komplet dokumentów potrzebnych do przejęcia jachtu, informacje o bazie armatora, czyli o miejscu gdzie należy się udać po przyjeździe żeby odebrać jacht. Jeśli wynajęty został skipper do prowadzenia jachtu, kopię tych dokumentów otrzymuje również on. Na miejscu przejmuje jacht pod względem technicznym.
Z dumą informujemy, że nawiązaliśmy współpracę Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce. Od czerwca 2015 roku każdej podpisanej umowy czarteru przekazujemy 50 zł na konto Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wierzymy, że we wspólnym działaniu tkwi ogromna siła!  

OPINIE KLIENTÓW

KARAIBY – REJS SŁONECZNY SPOSÓB NA ZIMOWĄ DEPRESJĘ
Pragniemy gorąco podziekować Blue-Sails za organizację rejsu Martynika-Martynika 10-24.01.2009. Były to dla nas niezapomniane, fantastyczne wakacje, które dały nam możliwość…
Zobacz całość
GRECJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 33i
Maćku Wraz z załogą Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie naszych pierwszych wakacji na czarterowanej łodzi Od pierwszego telefonu poczułem…
Zobacz całość
CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU BALI 4.3
Pełen profesjonalizm oraz perfekcyjne rozwiązanie nawet wynikłych drobnych problemów. Polecam usługi i obsługę czarterów.
Zobacz całość

BLOG PEŁEN INSPIRACJI

Zajrzyj również na naszego bloga, znajdziesz tam mnóstwo materiałów i inspiracji oraz praktycznych porad, dotyczącyych żeglowania.

Newsletter

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje z pokładu Blue-Sails. Piszemy
o ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.

Copyright © 2022 Blue Sails