Często pytacie o katamarany najlepsze dla 4 par, i oto proszę bardzo, postanowiłam zająć się właśnie tym tematem. Chciałabym przybliżyć kilka modeli, które dla takiej grupy, 8 dorosłych osób, nadają się bardziej niż inne.

Jeżeli wybieracie kusi Was czarter katamaranu i wybranie się ze znajomymi na wakacje pod żaglami, to nie chcielibyście się pewnie kłócić z nimi o kabinę czy urządzać losowanie, kto gdzie śpi. Chcąc ułatwić Wam wybór wzięłam pod lupę katamarany, które mają 4 kabiny tych samych lub bardzo podobnych rozmiarów, a do każdej kabiny jest przydzielona łazienka. Każdy robi bałagan u siebie, prawda?

Są to katamarany o długości 45-46 stóp, bo z naszych obserwacji wynika, że jest to najbardziej popularna wielkość wśród grup samych dorosłych. Zdajemy sobie sprawę, że są grupy, które szukają mniejszych katamaranów i dla nich uwzględniłam Astreę 42 oraz tacy, dla których 45 stóp to za mało i szukają większych. Tutaj wzięłam pod lupę katamaran Lagoon 50 w wersji 4-kabinowej (są też 5 i 6-kabinowe).

Lagoon 450

Gwiazda naszego zestawienia. To najbardziej lubiany katamaran ever! Jest niesamowicie wyważony pod względem ergonomii i komfortu. Na rufie jest dużo miejsca do biesiadowania, na dziobach są siatki, a przed nimi przy oknie salonu znajduja się kanapy w zagłębieniu. Można na nich wygodnie usiąść z drinkiem czy książką. Poza tym na górnym pokładzie (flybridge’u), jest długa, wygodna ławka dla skippera i materace do leżenia przed tą ławką. Fajne miejsce w trakcie płynięcia.

Salon z aneksem kuchennym wyposażony jest we wszystko co potrzeba. Od płyty gazowej, po piekarnik, lodówkę, naczynia i sztućce.

Kabiny są bardzo podobne, choć dziobowe kabiny ciut mniejsze. Łazienki mają małe udogodnienie, bo wydzielona jest drzwiami strefa prysznica. Woda nie leje sie więc po wszystkim.

Lagoon 46

Jest podrasowanym poprzednikiem, czyli Lagoon 450. Wszystko ma to samo co wcześniejszy model plus…, czyli wrócił moduł kuchenny (w postaci zlewu i dodatkowej lodówki -przyda się na piwo!) na rufie. Jest też wejście na górny pokład dostępne w kokpitu (to akurat mogli sobie darować). Zmianą jest również to, ze materace na górnym pokładzie są za ławeczką skippera, a nie przed jak na Lagoon 450. Wszystkie kabiny na Lagoon 46 ją identyczne, tak samo łazienki.

Bali 4.5

Oferuje dużo miejsca na zewnątrz. Na rufie są kanapy i leżanka oraz duży stół dla całej grupy. Bali 4.5 ma  wygodne zejścia do wody, są szerokie z małą ilością stopni. Z przodu są wygodne siedziska w kształcie litery C, stolik oraz… no ewłaśnie nie siatki. Zamiast siatek, popularnych na innych katamaranach, jest wielka strefa materacy! Nie ma górnego pokładu, tylko większa kanapka dla skippera.

Salon z aneksem kuchennym jest całkiem przestronny i wyposażony standardowo w płytę gazową, piekarnik i pełno wymiarową lodówkę. Normalnie jak w domu.

Kabiny są tak samo duże, z jedną wadą – mało w nich okienek. Łazienki również są bliźniacze.

Elba 45

Katamaran Elba 45 jest po prostu śliczny. Na zewnątrz, na rufie są bardzo wygodne kanapy, leżanka,  ławeczka i stół oraz wygodne, szerokie platformy kąpielowe. Na dziobie są siatki oraz dużo miejsca do leżenia na materacach. I uwaga, coś ekstra! Na górnym pokładzie jest prawdziwy wypas. Na górnym pokładzie są normalnie kanapy, a nie tylko ławeczka dla skippera i materac do leżenia.

Wewnątrz jest przestronny salon z aneksem kuchennym z płytą gazową, piekarnikiem i lodówką.

Kabiny są niemal identyczne i dobrze doświetlone. Łazienki są bliźniacze z wydzieloną strefą prysznica.

Leopard 45

Niezwykle udany model stoczni Leopard o rasowej sylwetce. Na zewnątrz, na rufie katamaranu Leopard 45  jest duża kanapa ze stołem i leżanka. Katamaran ma szerokie platformy kąpielowe co ułatwia schodzenie do wody. Na przodzie z kolei jest ciekawe rozwiązanie. Z salonu można wyjść drzwiami na przedni pokład, gdzie czekają wygodne kanapy ze stolikiem oraz niewielkie siatki.

Salon urządzony jest inaczej niż w większości katamaranów, bo kanapa znajduje się po lewej przy drzwiach, a kuchnia na prawo od wejścia. Kuchnia ma oczywiście płytę gazową, piekarnik i lodówkę.

Kabiny są niemal bliźniacze i dobrze doświetlone, ale tylne kabiny i łazienki są nieco większe od przednich.

Nautitech 46 Fly/Open

Dwa katamarany, które różnią się troszkę koncepcją zabudowy. Wersja Open ma olbrzymią strefę dzienną na zewnątrz z kanapami, leżanką i stołem. Duuużo mniejsza jest cześć salonu z kuchnią. Wersja Fly nie ma aż takiej dysproporcji między wewnętrznym a zewnętrznym salonem.

Jeden i drugi katamaran ma duże siatki z przodu z opcją leżenia na materacach. Wersja Open nie ma górnego pokładu, a wersja Fly oczywiście ma (górny pokład to inaczej Fly lub Fly bridge). I ten górny pokład jest całkiem fajny, ponieważ ma kanapy zamiast materaców do leżenia.

Kabiny w obu wersjach są takie same. Ciekawie zaplanowane są natomiast łazienki. Część z umywalką i toaletą ma każda kabina swoją, ale część prysznicowa jest… wspólna dla dwóch kabin. Osobiście uważam, że to super rozwiązanie. Z prysznica w łazience korzysta się niezwykle rzadko, bo kąpiele zazwyczaj większość bierze pod prysznicem na zewnątrz.

Na koniec tego zestawienia wersja mniejsza dla czterech par, czyli Astrea 42 oraz większa, czyli Lagoon 50 w wersji 4-kabinowej (bo jest też w wersji 5 i 6 kabinowej).

Astrea 42

Astrea 42 powoduje błysk w oku. Ma ładna sylwetkę i jest bardzo funkcjonalnie urządzona. Na pokładzie zapewnia dużo miejsca do siedzenia całą grupą jak i do odizolowania się. Na rufie są kanapy i stół, więc cała grupa wygodnie zje posiłek czy po prostu wypocznie. Na dziobie standardowo są siatki i sporo miejsca do opalania. Na dachu, obok miejsca dla skippera prowadzącego jacht, jest materac na którym również można poleniuchować.
Wewnątrz mamy salon z aneksem kuchennym wyposażonym w płytę gazową, piekarnik i lodówkę

Kabiny są niemal identyczne, tylko dziobowe nieznacznie się zwężają. Łazienki są za to identyczne. Każda ma toaletę, umywalkę i prysznic.

Lagoon 50

Ten katamaran to prawdziwy apartament na wodzie. Cześć rufowa wyposażona w stół, kanapę i leżankę jest tak duża, że można tam zrobić dance party! Poza tym Lagoon 50 ma wygodne, szerokie platformy kąpielowe. Na dziobie znajdują się przepastne kanapy i duże siatki.

Na górnym pokładzie Lagoon 50 ma długą wygodna kanapę dla skippera, a za nią duży materac.

Salon połączony z kuchnią zadowoli każdego, kto lubi duże przestrzenie. Dodatkowo kuchnia ma swoja własną wyspę 🙂

Kabiny są duże, doświetlone i mają taka samą wielkość. Towarzyszące im łazienki również są takie same i każda ma wydzieloną, własną część prysznicową.

No to jak? Wszyscy powinni być zadowoleni 🙂 Jeżeli zastanawiasz się dlaczego warto wybrać katamaran to zapraszam TUTAJ.

 

Szanowna Pani Agnieszko, Panie Macieju. Dziękuję bardzo za zorganizowanie czarteru jachtu. Cały wyjazd super się udał. Wszystko było tak jak miało być. Pogoda również dopisała zarówno słoneczko jak i wiaterek. Liczę, że następnym razem uda nam się również wspólnie wybrać i zorganizować super wakacje. Jeszcze raz wielkie dzięki.Szymon Borsut

 

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje
z pokładu Blue-Sails. Piszemy bo ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.
Przewiń do góry