10 wskazówek dla nowicjuszy na jachcie

To nie jest poradnik jak wyczarterować jacht, ale zbiór informacji dla osób, które chciałyby zorganizować wakacje na jachcie po raz pierwszy i nie wiedzą jak się do tego zabrać.

Na co zwrócić uwagę planując wakacje na jachcie, jakie są zwyczaje na morzu, co z pościelą ręcznikami, wyżywieniem? Mnóstwo pytań rodzi Ci się w głowie przed pierwszym rejsem. To zrozumiałe. Ja mam ten sam problem kiedy biorę się za organizację wyjazdu innego niż żeglarski 😉

Przygotowałam więc kilka wskazówek dla nowicjuszy na morzu. Może pozwoli Ci to spokojnie podejść do tematu, który jest dla Ciebie obcy, nowy, a może nawet przerażający w organizacji. Przeczytaj i zaplanuj swoje nowe, ekscytujące wakacje na jachcie.

1. Wybierz dobrą agencję czarterową

Ważne jest wybranie odpowiedniej agencji czarterowej, która pomoże Ci w wyborze najlepszego jachtu. Takiego, który spełni twoje potrzeby (małe dzieci, pies, sami dorośli, osoby, które nigdy nie pływały itp.), doradzi gdzie i ewentualnie kiedy płynąć. Taka firma może pomóc w znalezieniu skippera, który poprowadzi Twój rejs. Przed dokonaniem rezerwacji sprawdź opinie i referencje o tej agencji, aby upewnić się, że podejmujesz współpracę z profesjonalną i odpowiedzialną firmą.
Pomocne linki:
Pierwszy czarter?
Kiedy wyczarterować katamaran, a kiedy jacht?
Czemu warto wybrać katamaran?
Jak wybrać akwen na rejs?

2. Wynajmij skippera

Skipper jest osobą, która prowadzi jacht lub katamaran. Może być Polakiem, może też być miejscowym skipperem. Jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Waszej żeglugi związane z pogodą i może zadecydować, że miejsce do którego chcieliście dopłynąć jest przy aktualnej pogodzie nieosiągalne. Skipper sugeruje i podpowiada, ale nie narzuca. Jedynym przypadkiem kiedy może to zrobić jest decyzja związana z bezpieczeństwem Waszym i jachtu. Traktujcie się z szacunkiem i zrozumieniem, a będzie to naprawdę piękny czas. Jesteście na jachcie razem dzień i noc, więc ważne jest, aby wszyscy czuli się komfortowo i miło spędzali czas razem.
Pomocne linki:
Czarter samodzielny, ze skipperem czy ze stałą załogą?

3. Pakowanie – co zabrać na rejs

Warto wiedzieć, jakie ubrania i wyposażenie są potrzebne na rejsie. Unikaj sztywnych walizek jak ognia (nie ma na nie miejsca!), lepsze są miękkie torby na kółkach. Pamiętaj o odzieży chroniącej przed słońcem, wiatrem i deszczem. Na wodzie wszystko odczuwa się bardziej. Nie zapomnij o strojach kąpielowych i nakryciu głowy!
Pomocne linki:
Check lista, co wziąć na wakacje na jachcie?

4. Zakwaterowanie i wyżywienie na jachcie

Życie na jachcie różni się od tego w hotelu. Do dyspozycji masz kabiny, w których są podwójne łóżka (czasem bywają kabiny z łóżkami piętrowymi). Jest pościel i ręczniki (czasem za dopłatą, a czasem bez). Jest łazienka z wc – mniejsza niż w hotelu, ale jest oraz w pełni wyposażona kuchnia. Jest salon przy kuchni ale również, zdecydowanie częściej wykorzystywana, jadalnia zewnętrzna w kokpicie. Jacht to ograniczona przestrzeń, którą dzielisz z kilkoma osobami trzeba więc dbać o porządek i przestrzegać starego, mądrego żeglarskiego powiedzenia „Odkładaj rzeczy tam gdzie mogą spaść” 😉

Zaprowiantowanie jachtu należy do Ciebie. Zastanów się co lubicie jeść, ile razy zamierzacie wyjść do knajpy (jeżeli będzie taka możliwość). Na jachcie jest lodówka mniejsza niż w domu i raczej bez zamrażalnika (wyjątek stanowią katamarany Bali). Zakupy możesz zrobić na miejscu osobiście lub zlecić to z wyprzedzeniem wypełniając odpowiednie formularze. Upewnij się czy w trakcie rejsu jest możliwość uzupełniania zakupów.

5. Jak się zachowywać na jachcie?

Kultura osobista jest ważna wszędzie. Gdziekolwiek by się człowiek nie ruszył. W portach, gdzie jachty stoją burta w burtę cisza, zwłaszcza w porach nocnych jest bardzo wskazana. Można rozmawiać, puszczać cicho muzykę, ale nie zmuszać wszystkich do słuchania Twojej rozmowy telefonicznej czy ulubionej kapeli rockowej. Na postojach w zatoce również wskazana jest cisza. Poza tym jesteś w otoczeniu cudnej przyrody, uszanuj to. Nie śmieć, segreguj śmieci w miarę możliwości, nie marnuj wody, ani prądu.

6. Bierz aktywny udział w rejsie

Jeśli masz ochotę, pytaj skippera, za każdym razem jeśli masz ochotę aktywnie uczestniczyć w obsłudze jachtu. Możesz pomagać w sterowaniu, podnoszeniu żagli lub innych zadaniach, co może dostarczyć niezapomnianych wrażeń i umożliwić bardziej interaktywne doświadczenie.

7. Bądź elastyczny/a

Pogoda na morzu bywa kapryśna, więc wszelkie plany mogą ulec zmianie (patrz pkt2). Trzeba być elastycznym i gotowym na dostosowanie się do warunków, które mogą wymagać zmiany trasy, a co za tym idzie kolejności odwiedzanych miejsc. Żeglarstwo pięknie uczy pokory wobec natury 😉

8. Ciesz się przygodą

Rejs to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala cieszyć się pięknem morza, poznawaniem znanych i nieznanych przez Ciebie miejsc z zupełnie innej perspektywy. Będąc uczestnikiem rejsu na jachcie, możesz nadal cieszyć się wspaniałym doświadczeniem żeglarskim, bez konieczności prowadzenia jachtu.

9. Zwiedzaj!

To nie jest tak, że siedzisz na jachcie 24h, albo płyniesz 4 doby bez przerwy. Masz wiele sposobności żeby zejść na ląd i zwiedzać, robić trekkingi czy odwiedzać lokalne winiarnie. Możesz też stać w zatokach i nie zwiedzać. Wszystko zależy od tego jak chcesz spędzać czas. Powiedz skipperowi o swoich planach i ustalcie wspólnie taką trasę, żeby uwzględniała Twoje potrzeby. Pamiętaj jednak, że trasą rejsu rządzi przede wszystkim pogoda (patrz pkt.7).

10. Problemy jakie możesz napotkać

Nikt nie mówi chętnie o problemach, ale nie można udawać, że się nie zdarzają. Różne rzeczy mogą pójść nie tak, a większość dotyczy obsługi na miejscu. Choćbyśmy chcieli nieba przychylić, to na miejscu pracują różni ludzie i to od ich zachowania, kultury pracy, dokładności wykonywanej pracy zależy to, w jakim stanie są jachty i jak bardzo są pomocni.
Pomocne linki:
10 problemów jakie mogą pojawić się na czarterze.

saronska_ateny

Podziękowanie i recenzje Po zakończeniu rejsu, podziękuj skipperowi za rejs oraz napisz recenzję firmie czarterowej. To pomaga innym, przyszłym klientom dokonać właściwego wyboru.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom przygotujesz się na tyle dobrze, aby cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem na jachcie, a jednocześnie aktywnie uczestniczyć w rejsie i poznać fascynujący świat żeglarstwa.

Agnieszka Olszewska

ekspert ds. niezapomnianych widoków

NEWSLETTER

 

 

Copyright © 2024 Blue Sails