CZARTER JACHTU NA SPORADACH – MAGIA ZIELONYCH WYSP

Sporady tworzą wyspy i wysepki rozrzucone na Morzu Egejskim. Oprócz czterech głównych wysp, do których należą Skiathos, Skopelos, Alonnisos i Skiros, w skład archipelagu wchodzi także kilkaset mniejszych wysepek i odprysków skalnych. Na tle pozostałych archipelagów Grecji Sporady są wyjątkowe. Wszystko za sprawą wszechobecnych, pachnących lasów sosnowych. Podobnie soczysty kolor zieleni, który w tym rejonie Europy można jeszcze zobaczyć tylko na Wyspach Jońskich.

Sporady - czarter jachtu

CZARTER JACHTU NA SPORADACH – CO WARTO ZOBACZYĆ

Skiathos – ma powierzchnię niecałych 50 km² , a jej dosłowna nazwa znaczy „pozostająca w cieniu góry Athos”. Dopływając do wybrzeża, czuje się intensywny zapach żywicy lasów sosnowych. Największymi atrakcjami Skiathos są plaże. Dwie najpopularniejsze to Koukounaries na południu, z charakterystycznymi łukami skalnymi i bajecznie turkusową wodą, oraz Lalaria na północy, gdzie królują białe otoczaki, a z morza wyłania się wapienna skała w kształcie łuku triumfalnego. Oprócz tych dwóch słynnych plaż na wyspie jest ich jeszcze ponad 60 – wiele znajduje się na uboczu, są niewielkie, zaciszne i najczęściej puste. Na Skiathos warto zwiedzić stolicę wyspy oraz na własne oczy zobaczyć bizantyjskie monastyry i ruiny, zwłaszcza Kastro, czyli miasta wybudowanego w czasach średniowiecza.

Sporady Skiathos Sporady

[fot: greekcitytimes.com, discovergreece.com, pl.tripadvisor.com]

Skopelos – w ostatnich latach zyskała szczególną popularność za sprawą kinowego hitu pt. „Mamma Mia”, w którym pokazano jej najpiękniejsze zakątki. Charakterystyczne na Skopelos są przede wszystkim wąskie i kręte uliczki miasteczka Chora, białe domy pokryte czerwoną dachówką oraz małe kościółki. Wyspę porastają nie tylko lasy sosnowe i gaje oliwne, lecz także gaje migdałowe i sady, najczęściej śliwkowe. Mimo ogromnej popularności Skopelos jest zdecydowanie rzadziej odwiedzana przez turystów, dzięki czemu wciąż zachwyca swoimi tradycjami i prowincjonalnym czarem. Warto tu zobaczyć malowniczo położony kościół Agios Ioannis w tradycyjnej greckiej wiosce Glossa i urokliwą stolicę położoną na brzegu zatoki. Na Skopelos nie brakuje także pięknych plaż oraz lokalnych tawern, w których można zjeść przepyszne, a przede wszystkim autentyczne potrawy kuchni greckiej i regionalnej.

Z jachtu zczególne polecamy:

Loutraki – ładne miejsce z odremontowanym kościółkiem i mnóstwem knajpek wokół.
Agios Ioannis
– kościółek na skale znany z filmu „Mamma Mia”.
Agnontas
– miejscówka typu urocza dziura. Trzy knajpy, jedna obok drugiej, ze stolikami stojącymi niemal na piasku, plaża i kilka domków z kwaterami letniskowymi.

Alonnisos – wyspa znana z najczystszych wód w całej Grecji, wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas. Są tu liczne zatoki i przybrzeżne jaskinie, w których szukają schronienia mniszki śródziemnomorskie – gatunek fok szczególnie chroniony w Morskim Parku Narodowym Alonnisos. Na zachodnim brzegu wyspy charakterystyczne są jasne klify z rudymi naleciałościami i gęste lasy sosnowe. Plaże na wschodnim wybrzeżu są głównie skalisto-kamieniste, zaś na wschodnim – piaszczyste. Wielbiciele zabytków będą zachwyceni odkrywaniem bizantyjskich pozostałości w miastach Chorio, Liadromia i Palea Alonnisos. Warto wiedzieć, że do Alonnisos przylega kilkanaście mniejszych wysepek, które również można opłynąć. Są to m.in. Alefoi, Siora czy Kyra Panagios.

Z jachtu szczególne polecamy:

Patitiri – śliczny porcik z kotwicowiskiem przy klifowej ścianie. Warto wybrać się autobusem na Horę.
Zatoka Rousoumi
– wrażenie tobią białe, klifowe ściany.
Steni Vala
– przy nabrzeżu mieszczą się knajpki, a wzdłuż nabrzeża cumują jachty. Po drugiej stronie cypelka, który ochrania port, jest plaża, a na niej spot dla surferów.
Zatoka Milia
– urocze miejsce z zatoką otoczoną białymi klifami i pustą plażą.

Alonnisos Mniszka śródziemnomorska Skyros

[fot: pl.wikipedia.org, livescience.org]

Skyros – największa wyspa archipelagu, wynurza się wprost ze środka Morza Egejskiego. Ma bardzo urozmaicony teren – na północy królują zalesione wzgórza i pola uprawne, na południu – skaliste góry. Plaże są tu piaszczyste i rozległe, a w nadmorskich klifach kryją się wyżłobione jaskinie. Stolica wyspy – Chora – to białe miasteczko położone u szczytu wysokiego wzniesienia. Jako pamiątkę ze Skyros warto przywieźć jeden z oryginalnych wyrobów rzemieślniczych, przede wszystkim ceramikę.

CZARTER JACHTU NA SPORADACH – POGODA

Pogoda na Sporadach zapewnia spokojne warunki do żeglowania. Wiatr wieje przeważne z północnego wschodu, ale jego kierunek zmienia się między wyspami i kanałami na południowo-wschodni, a siła nie przekracza 4 stopni w skali Beauforta. Żeglowanie na Sporadach najlepiej planować od czerwca do września, kiedy jest słonecznie i sucho, a średnia temperatura powietrza przekracza 25° C. W październiku zaczyna robić się chłodniej, temperatury wahają się w okolicach 20° C, a w drugiej połowie miesiąca można się spodziewać opadów deszczu.

Skopelos Lalaria Beach Skopelos

[fot: pl.wikipedia.org, pl.tripadvisor.com]

CZARTER JACHTU NA SPORADACH – JAK DOLECIEĆ?

Na Sporady najlepiej dotrzeć samolotem. Lecąc z Polski, konieczna będzie przesiadka w Atenach lub innym europejskim mieście. Niestety bezpośrednio latają tylko samoloty czarterowe z biur podróży. Można także dolecieć do Aten, stamtąd drogą lądową (180 km/2h) dotrzeć do Agios Konstantinos i wsiąść na prom na Skiathos. Warto wiedzieć, że niektóre linie promowe proponują swoje autokary, które ruszają z centrum Aten w takich godzinach, aby zdążyć na prom z Agios Konstantinos.  

CZARTER JACHTU NA SPORADCH – JEDNOKADŁUBOWE I KATAMARANY

Sporady Północne pod względem natężenia ruchu turystycznego są jednym ze spokojniejszych regionów w Grecji. Między innymi właśnie dlatego jest tu niewiele jachtów do wyboru, a połączenia lotnicze są dużo rzadsze niż na pozostałych wyspach nastawionych na masową turystykę. Czartery na Sporadach zaczynamy w porcie na Skiathos (najczęściej) lub Volos.

Na Sporadach w czarterach dostępne są głównie jachty jednokadłubowe. Katamarany można policzyć dosłownie na palcach jednej ręki.

 

CZARTER JACHTU NA SPORADACH – RELACJA Z REJSU

Przeczytaj naszą relację z rejsu po Sporadach – Niekoniecznie śladami Mamma Mia

Wyślij zapytanie o czarter na Sporadach

 

Czarter na Chalkidiki

Dowiedz się więcej o czarterach z Chalkidiki