Czarter na Wyspach Liparyjskich – w krainie wulkanów

Dawno, dawno temu wierzono, że wyspami położonymi na zachód od Włoch włada grecki bóg wiatru – Eol. Właśnie z tego wierzenia narodziła się nazwa archipelagu – Wyspy Eolskie, która z czasem ustąpiła miejsca nazwie Wyspy Liparyjskie. O Eolu trudno jednak zapomnieć, bo wiatr to jeden ze znaków rozpoznawczych tego regionu. I świetnie się składa, bo dzięki temu, że wyspy są wietrzne, żeglowanie jest tutaj niesamowitą przygodą.

Wyspy Liapryjskie - czarter jachtu

Położone na Morzu Tyrreńskim Wyspy Liapryjskie tworzy 17 wysp i maleńkich wysepek pochodzenia wulkanicznego. Przy dobrej pogodzie widać je z północnego wybrzeża Sycylii, od którego dzieli je mniej niż 20 mil morskich. Wyspy kuszą spokojem, ciepłym i czystym morzem, zapachem rozmarynu i tymianku oraz świetną kuchnią. W restauracjach królują przyrządzane na przeróżne sposoby owoce morza i ryby, a na deser podaje się tradycyjne ciastka giggi eoliani oraz nacatuli liparesi. Tak naprawdę Wyspy Liparyjskie są wciąż nie do końca odkrytym małym rajem dla tych, którzy marzą o odpoczynku w pięknych miejscach i kameralnej atmosferze.

Wyspy Liparyjskie Wulkan Stromboli Wyspy Liparyjskie
 [fot: pl.wikipedia.org, sky.com]

 

CZARTER JACHTU NA WYSPACH LIPARYJSKICH – WARTO ZOBACZYĆ

Lipari – wyspa z białym, pumeksowym piaskiem. W miejscowości Quattrocchi można podziwiać kameralne zatoczki otoczone skałami, a z punktu widokowego panoramę całego archipelagu. Warto wejść na górę Pelato – ze szczytu widać zapierające dech w piersiach Campo Bianco i okoliczne wylewy obsydianu, czyli skały ze szkła wulkanicznego. Na chętnych czeka relaks w łaźniach z gorącymi źródłami, a na miłośników historii – kilka zabytków, na czele z katedrą św. Bortolomeusza.

Salina – zielona wyspa z pięknymi plażami, strzelistymi topolami, kasztanowcami i bujną, śródziemnomorską roślinnością. Nad wyspą górują dwa charakterystyczne, niemal identyczne stożki wulkaniczne. Ze szczytu nieczynnego wulkanu Monte Fossa delle Felci można podziwiać bajeczny widok na okolicę, a po wędrówce skosztować wina z uprawianych tu winogron Malvasia.

Vulcano – największą atrakcją wyspy jest bez wątpienia ogromny krater nieaktywnego wulkanu, który znajduje się niedaleko portu w Porto di Levante. Na wysokości 385 m n.p.m. wciąż widać wydobywające się z wnętrza związki siarki, a widziana z góry żółtawa okolica robi ogromne wrażenie. W pobliżu znajduje się jeziorko siarkowe – kąpiel świetnie wpływa na cerę :) W okolicy portu Ponente można spędzić czas na plaży z czarnym piaskiem, a z punktu widokowego w okolicy wioski Lentia podziwiać panoramę całego archipelagu (przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Etnę na Sycylii).

Cala Junco Panarea Wyspy Liparyjskie Wyspy Liparyjskie
 [fot: it.wikipedia.org, pl.wikipedia.org, en.wikipedia.org]

 

Stromboli – główną atrakcją wyspy jest czynny wulkan, który wciąż wyrzuca z siebie kłęby gazów i popiołów. Erupcje zdarzają się tu nawet co 15-20 minut, które największe wrażenie robią zwłaszcza wieczorami i nocą. Głodni mocnych wrażeń mogą się wybrać na nocną wycieczkę w okolice żlebu Sciara del Fuoco (trwa 6-7 godzin), gdzie na własne oczy zobaczą, jak gorąca lawa spływa wprost w morską otchłań. Spragnieni odpoczynku i doznań innych niż zwykle mogą wylegiwać się na plażach z czarnym piaskiem. Będąc na Stromboli, nie można pominąć zobaczenia maleńkiej Strombolicchio, która wyglądem przypomina zamek z latarnią na szczycie.

Szczególnie polecamy:
– opłynięcie wyspy nocą i obserwację erupcji wulkanu
– nocną wycieczkę na wulkan
– nocne widoki z restauracji u podnóża wulkanu – erupcji stąd nie słychać, więc trzeba być czujnym :)

Filicudi – znana z malowniczych grot, jaskiń i ogromnych skał, które wyrastają z morza. Najwyższa z nich, La Canna, wznosi się na wysokość 90 metrów.

Alicudi – ma niewiele ponad 5 km² powierzchni, od Lipari dzielą ją niecałe 22 mile morskie. Tak samo jak Filicudi jest świetną bazą wypadową dla miłośników nurkowania i innych sportów wodnych.

Panarea – najmniejsza ze wszystkich Wysp Liparyjskich i nasza ulubiona, wysepka z greckim klimatem. Mieszka tu tylko 300 mieszkańców i nie ma ruchu samochodowego. Są za to cisza, spokój i mnóstwo urokliwych miejsc. Jachty mogą cumować w porcie w San Pietro.

Szczególnie polecamy:
– pieszą wycieczkę w prawo i w lewo z portu – cudne widoki!

CZARTER JACHTU NA WYSPACH LIPARYJSKICH – POGODA

Na wyspach, podobnie jak we Włoszech, panuje klimat śródziemnomorski. Latem słońce świeci tu praktycznie codziennie, a temperatura powietrza najczęściej przekracza 30° C. Wiatry wieją regularnie, ale nie są intensywne, dlatego żegluje się bardzo przyjemnie. Woda w morzu od maja do końca września ma około 20-25° C.

Filicudi Wyspy Liparyjskie Lipari Panarea Wyspy Liparyjskie
 [fot: homeaway.it, pl.wikipedia.org, seamaster.co.uk]

 

CZARTER JACHTU NA WYSPACH LIPARYJSKICH – JAK DOLECIEĆ

Na Wyspy Liparyjskie nie ma bezpośrednich lotów. Najłatwiej dolecieć samolotem do Neapolu (Włochy), Palermo (Sycylia) lub Kataniq (Sycylia), a stamtąd drogą lądową do baz czarterowych położonych na wysokości Wysp Liparyjskich (np. marina Portorosa).

CZARTER JACHTU NA WYSPACH LIPARYJSKICH 

Jachty czarterujemy na Sycylii z marin położonych około 20 Mm od Wysp Liparyjskich. Czartery dostępne są m.in. z marin Portorosa, Milazzo, St. Agata.

Jeśli przeskok ponad 50 Mm nas nie zniechęca, to można także wyczarterować jacht w regionie Kalabria (południe Włoch) i zacząć rejs np. z mariny Tropea.

Dostępna jest cała gama jachtów jednokadłubowych oraz katamaranów.

Zapytaj o czarter na Wyspach Liapryjskich