Czarter jachtu na Chalkidiki

Zapomniany zakątek Grecji

Półwysep Chalkidiki – do tej pory nieznany szerszemu gronu żeglarzy – otwiera swoje błękitne wody dla spragnionych poznania greckiego wybrzeża z nieodkrytej dotąd strony. Czarter w tym zakątku Grecji obejmuje blisko 500 km pofałdowanej linii brzegowej, która kryje piękne, piaszczyste plaże (!), lasy piniowe, zatoki z turkusową wodą, tajemnicze klasztory i zachwycające, majestatyczne klify.

W połowie października 2017 byliśmy tam na rejsie poznając akwen od strony wody i z lądu. Bardzo nam przypadł do gustu. To akwen, na którym nie doświadczysz tłoku i nie będziesz musiał się spieszyć do portu. 

Chalkidiki

Położony na wschód od Salonik Półwysep Chalkidiki ma charakterystyczny kształt trójzębu, który budzi skojarzenia z greckim władcą mórz – Posejdonem. Zęby tworzą trzy półwyspy: Kassandra, Athos i Sithonia.
Czarter na Chalkidiki zaskakuje różnorodnością – na zachodzie krajobraz jest raczej płaski, na południu przeważnie górzysty. Poza bajecznym położeniem półwyspu jego dużym atutem jest także bliskość archipelagu Sporad, które od Chalkidiki dzieli raptem 35 mil morskich.

CZARTER JACHTU NA CHALKIDIKI – CO WARTO ZOBACZYĆ

Półwysep Kassandra – najbardziej wysunięty na zachód „ząb” Chalkidiki i jego turystyczne centrum. Kusi długimi piaszczystymi i żwirowymi plażami, greckimi tawernami z pysznym jedzeniem oraz gajami oliwnymi. Chętni mogą wybrać się z Grekami na połów ryb.
Jednym z ciekawszych miasteczek jest Afithos z tradycyjną grecką zabudową. Są tu liczne tawerny oraz słynny deptak położony na stromym urwisku, z którego rozciąga się przepiękny widok na zatokę Kasandryjską i Sithonię.

Półwysep Sithonia – nazywa się go „greckimi Karaibami”. Charakterystyczne dla tego regionu są rajskie widoki, górzysty teren, kilometry plaż, liczne przytulne laguny graniczące z wiecznie zielonymi sosnami i idylliczne pejzaże. Najpiękniejsze plaże na Sithonii to Neos Marmaras, Kalamitsi oraz Karidi.

Półwysep Athos – położony na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Chalkidiki. Dla turystów dostępna jest wyłącznie północna część. Południowa, zwana Teokratyczną Republiką Mnichów, słynie z malowniczych monasterów położonych na stromych zboczach.

Święta Góra Athos – najbardziej tajemnicze miejsce Grecji, gdzie od ponad 1000 lat istnieje Republika Mnichów, do której kobiety nie mają wstępu. Ciekawostką jest fakt, że jedynymi zwierzętami płci żeńskiej są tu kotki i kury. Na zboczach znajduje się 20 klasztorów. Góra Athos wbija się w niebo prosto z morza na wysokość 2033 m. Ponieważ wstęp do Republiki Mnichów ma tylko 10 obcokrajowców dziennie, zwiedzanie jest utrudnione. Dobra wiadomość jest taka, że żeglując, można opłynąć górę dookoła.

Sporady – piękny i różnorodny archipelag Grecji podzielony na Sporady Południowe i mniej znane – Pólnocne. Warto odwiedzić wyspę Skopelos znaną z filmu Mamma Mia, sąsiednią Alonisos, którą oblewają najczystsze wody w całej Grecji oraz Skiathos, na której jest ponad 60 piaszczystych plaż. Po Sporadach pływaliśmy przez 2 tygodnie w 2015. Zauroczyły nas i z przyjemnością polecamy. Zobacz naszą relację z rejsu.

Chalkidiki Athos Sithonia

Ouranopolis – ostatnie świeckie miasto, nazywane Miastem Nieba, położone na półwyspie Athos. W pobliżu tego niewielkiego miasteczka znajduje się wiele opustoszałych wysepek, wokół których można znaleźć zaciszne zakątki o każdej porze dnia.

Wyspa Thassos – czarter jachtu na Chalkidiki daje możliwość popłynięcia do niedalekiej, zdumiewająco zielonej wyspy Thassos. Podobno wyspa zainspirowała wielu artystów, sportowców i żeglarzy do odnalezienia swojego życiowego przeznaczenia. Jeśli dodamy do tego fakt, że na Thassos kuchnia śródziemnomorska smakuje bezkonkurencyjnie, okaże się, że to miejsce idealne na wakacje.

Będąc w okolicach Salonik, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Grecji kontynentalnej.

2 DNI

W odległości ok. 270 km mamy Meteory, czyli 24 klasztory prawosławne, które znajdują się na szczytach skał. Widoki zapierają dech w piersiach. Część klasztorów można zwiedzić, koszt to ok. 5 EUR/os. Jadąc w tym kierunku, warto zajechać do urokliwej górskiej wioski Palaios Panteleimonas. Można tu zjeść w jednej z kilku restauracji mieszczących się przy głównym skwerze. Dla spragnionych widoków i magicznej atmosfery polecamy nocleg w Feggaropetra Inn Magic Mountain House. Następnego dnia można zwiedzić wąwóz Enipeas. To bardzo miła i niewymagająca siły wycieczka, dobrze przygotowaną trasą.

1 DZIEŃ

W odległości ok. 100 km znajduje się Wodospad Edessa. W przewodniku Pascala określono go mianem „czarnej perły” na mapie Macedonii. Jest to 70-metrowy wodospad, który spływa z wysokiego klifu w kierunku zielonej równiny. W upalny dzień z przyjemnością można zażyć orzeźwiającej mgiełki, która powstaje pod wpływem uderzenia wody o skały.

Warta polecenia wypożyczalnia samochodów koło lotniska: GoldenRent

Chalkidiki Chalkidiki Chalkidiki

CZARTER JACHTU NA CHALKIDIKI

Czarter na Chalkidiki rozpoczynamy w porcie Nikiti, czyli w miejscu gdzie pierwszy i drugi półwysep łączą się ze sobą. Liczba dostępnych jachtów jest znacznie mniejsza niż w Atenach, jednak znajduje się tu kilka jednostek, które świetnie sprawdzają się podczas żeglugi. Do czarteru jest m.in. katamaran Lagoon 400, Lagoon 450 oraz kilka monohulli 3, 4 i 5 kabinowych.

CZARTER NA CHALKIDIKI – JAK DOLECIEĆ?

Na Chalkidiki najlepiej dostać się samolotem, a dokładniej do Salonik. Następnie busem armatora jedziemy do portu ok. 1h po drodze robiąc zakupy na jacht. Bilety do Salonik oferują m.in. tanie linie lotnicze Ryanair.
Sezon na Chalkidiki zaczyna się na przełomie kwietnia i maja. To dobry moment dla osób, które chcą uniknąć wysokich temperatur. Szczyt sezonu przypada na miesiące od czerwca do początku września, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Koniec sezonu jest bardzo przyjemny, a morze długo utrzymuje wysoką temperaturę. Byliśmy w połowie października i dalej dało się kąpać :)

Chalkidiki Chalkidiki Ouranopolis

Wyślij zapytanie o czarter na Chalkidiki