No nareszcie!

Stocznia Catana Group wypuściła na szerokie wody katamaran BALI 4.6.

Skończył się czas niezbyt szczęśliwego modelu Bali 4.5.

Dlaczego Bali 4.5 nie był trafionym modelem? Według mnie, że zabrakło w nim odwagi, tak widocznej w katamaranach Bali 4.0, Bali 4.1, Bali Catspace, Bali 4.3 oraz Bali 4.8 i Bali 5.4. Nie wiem czemu na katamaranie Bali 4.5 nagle komuś zabrakło odwagi?

Na katamaranie Bali 4.5 z nowatorskich pomysłów były tylko materace na dziobie zamiast siatek. Reszta pozostała taka jak w innych katamaranach tej wielkości. Tym samym Bali 4.5 nie wyróżniał się niczym specjalnym.

Wprowadzenie katamaranu Bali 4.6, to jak świeży oddech, jak przełamanie strachu. Ale od początku…

Z pomostu patrząc sprawia miłe dla oka wrażenie i trzyma proporcje.

Kokpit, to tak naprawdę jedna wielka strefa dzienna, tak charakterystyczna dla katamaranów Bali, czyli połączenie kokpitu, salonu i kuchni w jedną przestrzeń. Coś czego właśnie nie miał Bali 4.5.

Katamaran Bali 4.6 na zewnątrz

Przypomnijmy, ta otwarta część dzienna, zamykana jest w razie niskich temperatur, wiatru czy deszczu systemem podobnym do drzwi garażowych 🙂

Poza tym jest niesamowicie wygodna. Jeden z naszych klientów, wynajął 2 katamarany. Bali 4.0 traktowany był jak salonka i zawsze na nim siedziało najwięcej osób 🙂

Co jeszcze jest fajnego na katamaranie Bali 4.6? Przejście z salonu/kuchni na przedni pokład. Ten przedni pokład może z powodzeniem pełnić funkcję salonu na świeżym powietrzu.

Olbrzymia platforma z materacami zamiast siatek, do tego kanapy i stolik. Jak słońce nie wypala człowiekowi skóry, dzień się dopiero zaczyna lub właśnie się kończy, to ta przestrzeń jest najchętniej wykorzystywana… chociaż jest jeszcze jeden salon!

Górny salon, ciut mniejszy, zwany fachowo górnym pokładem lub fly bridge’m usytuowany jest nad wspomnianą na początku przestrzenią dzienną. Na górnym pokładzie znajduje się kanapa ze stołem, ławeczka skippera i materace do polegiwania. To naprawdę sporo.

Przejdźmy do wnętrza.

Wnętrze katamaranu Bali 4.6

Salon ma dwie kanapy ustawione równolegle do siebie, duży stół, a na granicy znajduje się pełnowymiarowa lodówka z zamrażarką.

Kuchnia podzielona jest na dwa równoległe ciągi w poprzek jachtu. Ten bliżej dziobu, to ciąg szafek i dodatkowy blat roboczy. Półwysep rozdzielający kuchnię i salon ma zamontowany zlew i płytę z piekarnikiem.

Te dwa ciągi kuchenne są rozdzielone zejściem do pływaka, do kabin. O ile część kuchenna z płytą i zlewem jest osłonięta od schodów barierką o tyle część szafkowa nie. Jeżeli komuś przyjdzie przygotowywać na tej części posiłek, to może zapomnieć, że ma za sobą dziurę ze schodami… Risky!

Ciąg szafek pod oknem przerywają drzwi na przedni pokład. Na prawo do nich jest kącik z miejscem dla skippera. Kawałkiem stolika i panelem sterowania.

Układ kabin katamaranu Bali 4.6 – 4 warianty

  1. Najbardziej wypasiona wersja owner przewiduje 1 kabinę z podwójnym łóżkiem wraz z łazienką, zajmującą cały jeden pływak oraz 2 bardzo duże kabiny z podwójnymi łóżkami w drugim pływaku, każda z własną łazienką. Wszystkie łazienki mają wydzieloną strefę prysznica.
  2. Mniej wypasiona wersja owner, to nadal 1 kabina z podwójnym łóżkiem wraz z łazienką, zajmująca cały jeden pływak oraz w drugim pływaku 3 kabiny. 1 kabina z podwójnym łóżkiem z łazienką z tyłu katamaranu (w tej łązience nie ma wydzielonej strefy prysznica), pośrodku (w poprzek pływaka) 1 kabina z piętrowym łóżkiem i na dziobie katamaranu 1 kabina z podwójnym łóżkiem. Te dwie ostatnie kabiny mają wspólną łazienkę z wydzielona strefą prysznica.
  3. Standardowa wersja czarterowa przewiduje 4 równej wielkości kabiny z podwójnymi łóżkami każda z własną łazienką z wydzieloną strefą prysznica.
  4. Niestandardowa wersja czarterowa przewiduje 3 kabiny z podwójnymi łóżkami podobnej wielkości z tym, że jedna łazienka nie ma wydzielonej części prysznica jak w pkt.2), 1 kabinę (w poprzek kadłuba) z piętrowym łóżkiem, 1 mniejszą kabiną z podwójnym łóżkiem. Dwie ostatnie kabiny mają wspólną łazienkę z wydzieloną strefą prysznica.

Tym sposobem katamaran Bali 4.6, to najmniejszy 5-kabinowy katamaran!

Katamaran Bali 4.6 może mieć jedną lub dwie kabiny skipperskie.

Jedna rzecz, na katamaranach Bali, nie daje nam spokoju. Jest nią kotwica. Korzystanie z kotwicy jest dość uciążliwe. Nie dość, że winda znajduje się pod strefą materacy, to jeszcze nie widać wydawania łańcucha. Normalnie łańcuch sunie w rynnie i na każdym etapie go widać. Może nie jest to totalnie wykluczające, ale jednak zauważalne.

Tak czy owak, wreszcie można powiedzieć, że katamaran Bali 4.6 jest dobrą alternatywą dla Lagoon 450, Lagoon 46 czy Elby 45 czego nie można było dotąd powiedzieć o Bali 4.5 🙂

Czekamy teraz na Twoje wrażenia…

Dla lubiących technikalia:

Długość: 14.54 m
Szerokość: 7.66 m
Zanurzenie: 1.22 m

Jeżeli zastanawiasz się czy katamaran Bali jest dla Ciebie
lub nie wiesz jak dobrze wybrać katamaran,
pobierz nasze „5 kluczowych pytań…”.
Pomogą Ci odpowiedzieć na najważniejsze pytania i sprecyzować czego potrzebujesz.
↓↓↓

Pobierz 5 kluczowych pytań
które pozwolą Ci wybrać idealny katamaran na wakacje
5pytan

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje
z pokładu Blue-Sails. Piszemy bo ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.
Przewiń do góry