Gdzie żeglować jesienią – nasze rekomendacje

Niektórzy odprowadzają dzieci do szkoły albo zbierają jabłka w sadzie, a jeszcze inni dopiero jesienią mogą pomyśleć o wypoczynku. Kto ma tik nerwowy na myśl o falujących tłumach turystów latem, może spokojnie wybrać jesienny termin żeglowania. Tłumów już nie ma, a pogoda wciąż rozpieszcza. No i woda, nadal ciepła, zachęca do kąpieli.

JESIEŃ. Ustalone jest, że to czas od września do listopada i nie będziemy tego samozwańczo zmieniać.

GDZIE ŻEGLOWAĆ JESIENIĄ W EUROPIE?

1.Chorwacja

Wrzesień jest jeszcze OK, choć im dalej w las, tym pogoda mniej stabilna, a wiatry silniejsze. Ma to jednak swoje uroki. Nas kiedyś przyszpiliło jugo w Starym Gradzie na Hvarze. Wynajęliśmy skutery i pojeździliśmy po wyspie, a na koniec załapaliśmy się na darmowe lody, bo właściciel zamykał już lodziarnię po sezonie. Temperatura jest wciąż przyjemna i na lądzie, i na morzu, choć upału nie obiecamy.

Więcej o żeglowaniu w Chorwacji : https://www.blue-sails.com/chorwacja-czartery-jachtow/

2.GRECJA

W Grecji sezon trwa trochę dłużej, bo w październiku jest jeszcze naprawdę ciepło. W lądowej części turystyka cały czas się kręci, na wyspach już niekoniecznie. Mimo to i tak jest co robić, gdzie pływać i co jeść. My żeglowaliśmy późnym październikiem po Zatoce Sarońskiej i na Chalkidiki. Ale pozostaje jeszcze Morze Jońskie, Sporady, Cyklady i Dodekanez. Róg obfitości przed Wami!

Więcej o żeglowaniu w Grecji: https://www.blue-sails.com/grecja-czarter-jachtu/

Morze Śródziemne to jednak nie tylko Chorwacja i Grecja. Na nich świat się nie kończy. Warto spojrzeć dalej i wybrać się w inne rejony Europy. Tłumy turystów rozpierzchły się i wróciły do ciężkiej pracy, a my możemy to wykorzystać. Porty nie tak pełne, restauracje nie tak zatłoczone, ceny niższe, a woda ciepła. Tylko dzień krótszy, a poza tym same plusy.

3.WŁOCHY - SARDYNIA

Autorytarnie stwierdzamy, że na Sardynii sympatycznie jest do października. Można żeglować na północy w okolicy Olbi i Portisco (większość baz i bardziej popularny rejon) lub na południu przy Carloforte. Z uwagi na to, że to wyspa, niezbędne jest sprawdzenie połączeń lotniczych…, żeby się nie okazało, że lot, którym przylecieliśmy, był ostatnim w sezonie 😉

Więcej o żeglowaniu w rejonie Sardynii: https://www.blue-sails.com/sardynia-czartery-jachtow/

4.Włochy - Sycylia

Sycylia położona jest jeszcze bardziej na południe niż Sardynia. Najczęściej obieranym kierunkiem są wyspy na północ od Sycylii – archipelag Wysp Liparyjskich. Jesienią, akwen jest wietrzny, ale wiatr jest tu regularny. Żeglować możemy w tym regionie tak mniej więcej do połowy października. Znamienne jest, że inna nazwa Wysp Liparyjskich brzmi Wyspy Eolskie, ponieważ Eol to właśnie bóg wiatru.

Więcej o żeglowaniu w rejonie Sycylii: https://www.blue-sails.com/wyspy-liparyjskie-czartery-jachtow/

5.Włochy - Toskania

Wspaniałe miejsce na rozpoczęcie czarteru, w dodatku da się tu dojechać samochodem.  Sugerowalibyśmy brać pod uwagę raczej wrzesień niż późniejsze miesiące. Akwen jest dość rozległy, ale mając mniej czasu, można skupić się na Elbie, a mając więcej czasu – zobaczyć więcej toskańskich wysp.

Więcej o żeglowaniu w rejonie Toskanii: https://www.blue-sails.com/toskania-czartery-jachtow/

5.Hiszpania - Baleary

Na lądzie w dalszym ciągu jest dość tłoczno, ale na wodzie już nie. Można okrążyć Majorkę dookoła, można skupić się na jej północnym lub południowym brzegu, można popłynąć na Ibizę albo na Minorkę. Możliwości jest mnóstwo, a ich realizacja zależy tylko od tego, ile jest na nie czasu… Byliśmy na Majorce we wrześniu i w październiku. Lądowo październik jest OK, ale żeglarsko lepiej skupić się na wrześniu.

Więcej o żeglowaniu po Balearach: https://www.blue-sails.com/baleary-czartery-jachtow/

6.TURCJA

Piękne wybrzeże. Perfekcyjne na październik! Wszystkie wyspy należą co prawda do Grecji, więc bez formalności nie da się ich odwiedzić, ale pozostaje spektakularne wybrzeże i zatoki. Wybrzeże jest górzyste, więc zatoki otoczone są szczytami, które tworzą malownicze scenerie. Do wyboru są dwa lotniska: Dalaman (bliżej Marmaris, Fethyie, Goecek) albo Bodrum. Dobrze się tu pływa we wrześniu i w październiku.

7.CZarnogóra

Trzeba przyznać, że wybrzeża jest tu niewiele, ale za to jakie! Zatoka Kotorska to klasa sama w sobie. Poza zatoką warto zajrzeć do Baru (miasta, nie knajpy), zobaczyć Svety Stefan i Budvę. W sam raz na tygodniowy rejs.

GDZIE ŻEGLOWAĆ JESIENIĄ W TROPIKACH?

Jeżeli chcemy uciec daleko, daleko… Zostawić za sobą starą Europę i znajome widoki…, to możemy polecić kilka bardziej odległych, egzotycznych kierunków, gdzie warto wybrać się jesienią:

1.Seszele

To jest raj na ziemi. Dla wszystkich, którzy polują na obłędne widoki. Odległości małe, wyspy piękne, przyroda dziewicza. Jest tam palma, której owoce przypominają… pupę obfitych rozmiarów, są też olbrzymie, wiekowe żółwie i ptaki gniazdujące na ziemi. I uwaga: jest gorąco! Najlepiej żeglować po Seszelach od września do listopada, czyli można brać pod uwagę całą naszą jesień.

Więcej o żeglowaniu na Seszelach: https://www.blue-sails.com/seszele-czartery-jachtow/

2.Polinezja Francuska

Kto widział film „Vaiana: skarb oceanu”, ten wie. Tam rzeczywiście tak jest. Wspaniałe atole z krystaliczną wodą, hodowle pereł (jest nawet muzeum!), kwiaty, zapachy, wszystko… Kolorowy zawrót głowy. Nie jest więc dziwne, że światowej sławy malarz Gauguin stracił głowę i został tu, żeby tworzyć swoje najpiękniejsze obrazy. Ma tu nawet swoje muzeum. Lecąc tak daleko najlepiej wstrzelić się w termin wrzesień-październik,  pomijając listopad.

Więcej o żeglowaniu na Polinezji Francuskiej: https://www.blue-sails.com/polinezja-czartery-jachtow/

3.Meksyk

Do niedawna Meksyk ani trochę nie kojarzył nam się z żeglowaniem. Teraz są tam dwie bazy czarterowe. Jedna nastawiona bardziej na zabawę i rozrywkę w Puerto Vallarta, a druga w La Paz (tak, La Paz jest też w Boliwii) na końcu półwyspu Kalifornijskiego, oferująca głównie spokój i przyrodę. Magazyn National Geographic rozpływał się ostatnio w zachwytach nad przyrodą w tym regionie.

Więcej o żeglowaniu w Meksyku: https://www.blue-sails.com/meksyk-czartery-jachtow/

i akwen, który jest klasą samą w sobie:

Azory

To jest miejsce jeszcze nieodkryte dla masowej turystyki. Azory znają przeważnie tylko ci, którzy wracają jachtem z Karaibów. Przyroda jest dzika, surowa. Warto, będąc już na Azorach, połączyć rejs ze zwiedzaniem lądu.

Więcej o żeglowaniu po Azorach: https://www.blue-sails.com/azory-czartery-jachtow/

Jak widać, możliwości jest dużo. Jeżeli w dalszym ciągu macie mętlik w głowie, to… wspaniale! Najwyższy czas zadzwonić do nas i pogadać o swoich planach żeglarskich. Lubimy rozmawiać i dzielić się swoją wiedzą, więc warto zrobić sobie kawkę czy herbatkę, co kto lubi, usiąść wygodnie i nastawić się na dłuższą pogawędkę o marzeniach 🙂

NEWSLETTER

Raz na 2 tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje z pokładu Blue-Sails. Piszemy
o ciekawych akwenach, interesujących jachtach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów.

OPINIE KLIENTÓW

WYSPY BAHAMA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 39

W tym roku kolejny raz skorzystałem z oferty Blue-Sails (to już 7 lat i kilkanaście …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

WŁOCHY – CZARTER KATAMARANU LAGOON 40

Profesjonalnie, odpowiedzialnie, ze świetna komunikacją. Współpracuję z Blue-Sails już od kilku lat organizując z ich …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

IBIZA – CZARTER KATAMARANU ASTREA 42

Blue Sails – doskonały adres dla poszukiwaczy morskich przygód! Zaangażowany i bardzo przyjazny kontakt. Idealne …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 52

Od wielu lat chodził mi po głowie pomysł rodzinnego rejsu katamaranem. W tym roku sie …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

GRECJA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 39

Już 3 czartery zorganizowane z Blue-Sails. Zawsze profesjonalna obsługa i konkurencyjne ceny. Do tego, jak …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

GRECJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 33i

Maćku Wraz z załogą Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie naszych pierwszych wakacji na czarterowanej …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

KARAIBY – CZARTER KATAMARANU SAONA 47

Katamaran Saona 47 Rejst Martynika- Grenada – Martynika Marzec 2019 Serdecznie polecam współpracę z firmą …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU ASTREA 42

Pierwszy raz na katamaranie i pierwszy raz super wakacje z dala od tłumów i hotelowego …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 449

Mój pierwszy rejs z Blue-Sails i jedyne czego żałuję to, że nie żeglowałem z nimi …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

NEWSLETTER

Raz na dwa tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje z pokładu Blue-Sails. Piszemy o ciekawych akwenach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów...

Przewiń do góry