Toskania administracyjnie należy do środkowych Włoch. Na mapie znajdziecie ją po zachodniej stronie włoskiego „buta”, na wprost francuskiej Korsyki. Linia brzegowa tego regionu należy do Morza Tyrreńskiego i Morza Liguryjskiego. Tym, co dla nas – żeglarzy – jest najważniejsze, pozostaje fakt, że Toskania to także wyspy!

Archipelag Wysp Toskańskich obejmuje kilkadziesiąt wysp, w tym 7 większych: Elbę, Giglio, Capraię, Montecristo, Pianosę, Giannutri i Gorgonę. 4 z nich są zamieszkane przez ludzi, którzy nie są pracownikami parków narodowych lub bazy wojskowej.

Toskania to również wyspy

Przedstawienie archipelagu wysp Toskanii zacznijmy w kolejności od największej z wysp:

ELBA
Piękna wyspa o ciekawej linii brzegowej. Znana głównie dzięki Napoleonowi Bonaparte, który został tu zesłany w 1814 roku.

  • Portoferraio – największe miasto i port wyspy. Właśnie tutaj, w 13-komnatowym bundynku Villa dei Mulini pozostawionym przez cesarza, przebywał na zesłaniu Bonaparte. Samo miasto ma układ amfiteatru, który okala port. Ze względu na malownicze położenie admirał Nelson nazwał Portoferrairo najdoskonalszym portem na świecie. W związku z ukształtowaniem terenu w mieście jest dużo schodów. Ma to swój niezaprzeczlany urok.
  • Campo nell’Elba – poza sezonem miejscowość z niewielką liczbą mieszkańców. W sezonie jest z kolei tętniącym życiem kurortem, głównie za sprawą długiej piaszczystej plaży z licznymi atrakcjami.
  • Marciana Marina – najmniejsze miasteczko na Elbie. Słynie z wina eksportowanego do Ligurii i Toskanii już od XVII w. Aktualnie jest to niewielka, ale luksusowa miejscówka z zapierającymi dech w piersiach widokami z okalających ją wzgórz Monte Giove i Monte Perone. Z wiosek Marciana i Poggio, położonych na zboczu Monte Capanne niedaleko mariny, rozciąga się piękny widok na zatokę.
  • Porto Azurro – jedna z największych miejscowości wypoczynkowych Elby. Miłośnicy architektury powinni koniecznie zobaczyć sanktuarium Matki Boskiej z 1606 r. w dolinie Monserrato, w okolicach miasteczka. Na wielbicieli leniuchowania czekają dwie piękne plaże – Barbarossa i Reale, położone na północ od miasteczka.
  • Scoglio Ogliera – skałki przy ślicznej miejscowości Pomonte, przy których na głębokości 10 m leży wrak statku handlowego.
Toskania to również wyspy

GIGLIO
Górzysta wyspa, która w większości stanowi rezerwat przyrody. Nazywana perłą Morza Tyrreńskiego. To tutaj, na skałach blisko wejścia do portu Giglio, zatonął statek wycieczkowy. Jego wrak do połowy wystający z wody przez prawie 3 lata szpecił wyspę. Aktualnie nie ma po nim śladu i można do woli cieszyć się pięknymi widokami.

  • Port Giglio to aktualnie mała, kolorowa wioska z dwoma latarniami i wieżą Saracenów (Torro del Saraceno). Najlepsze plaże na wyspie to Canelle, Caldane i Arenella.

CAPRAIA
Znajduje się tutaj jedyne jezioro archipelagu! Wyspa jest w głównej mierze skalista. W czasach starożytnych było tu pełno winorośli, z których robiono wino i dostarczano je potem na stoły patrycjuszy. Następnie, ze względu na niedostępne skaliste brzegi, była siedzibą piratów z najsłynniejszym Drogut’em Rais’em na czele. Od II wojny światowej do końca lat 90. była tu kolonia karna.

  • W miasteczjku Capraia, jedynym na wyspie, położonym na skalistym (a jakże!) cyplu możemy podziwiać fortecę di San Giorgio z XI-XII w oraz kościół Assunta z tego samego okresu. Miasteczko jest podzielone na dwie części: górną (forteczną) i dolną (portową). Pomiędzy nimi można kursować bezpłatnymi busikami lub przemieszczać się pieszo.

Tę nieprzystępną wyspę warto okrążyć, aby móc podziwiać to, co stworzyła przyroda. Na północy znajduje się na przykład grupka skałek ledwo wystających z wody przy prawie zerowym zafalowaniu – to Morska Strefa Archeologiczną. Płynąc na południe, wzdłuż zachodniego wybrzeża, można się zatrzymać w zatoce pod ruinami baszty na Punta dello Zenobito. Następnie skierować się do zatoki Cala Rossa, by dać się oczarować kolorom skał: od białych przez czerwone do brązowych i porośniętych zieloniutką trawą.

MONTECRISTO
lub jak kto woli Monte Christo. Tytułowa wyspa powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”. W XVI wieku była ulubioną bazą pirata Red Beard i jego następcy – Droguta. Pod koniec XIX wieku właścicielem wyspy był lord George Watson-Taylor, kolekcjoner sztuki. Aktualnie wyspa jest niezamieszkałym rezerwatem przyrody. Dziennie może ją odwiedzić tylko 50 osób, w dodatku przez pół dnia.

Toskania to również wyspy

PIANOSA
Kolejna wyspa, która pojawiła się na kartach powieści, tym razem sensacyjnej, pt. „Paragraf 22” Josepha Hellera, który umiejscowił tu bazę lotnictwa bombowego Stanów Zjednoczonych. W latach 1856-1998 na wyspie działała kolonia karna. Dzisiaj Pianosa nie ma ani jednego drzewa (wszystkie wycięto!), ale ma za to piękne klifowe wybrzeże. I bazę marynarki wojennej, dlatego cała wyspa jest niedpstępna dla zwiedzających.

GIANNUTRI
Wyspa Archipelagu Toskańskiego w kształcie półksiężyca, położona najbardziej na południe, ścisły rezerwat przyrody. Znajdują się tu ruiny rzymskiej willi z II w p.n.e.! Otaczające wyspę wody to z kolei raj dla nurków, bo morskie głębiny kryją liczne wraki rzymskich i etruskich statków. W wielu miejscach jednak obowiązuje zakaz kąpieli i nurkowania – w końcu to rezerwat. Miejsca, gdzie kąpiele są zakazane i dozwolone, można sprawdzić na stronie internetowej Parku Narodowego Arcipelago Toscano.

GORGONA
Najmniejsza wyspa archipelagu. Jedynym miejscem, do którego można dopłynąć i zacumować, jest Cala dello Scalo, która w czasach starożytnych była osadą rybacką. Na wyspie można znaleźć kilka klasztorów benedyktynów i cystersów wznoszonych na zmianę w różnych okresach średniowiecza. Są też dwie fortece: Medyceuszy i Pizeńczyków. Od 1869 roku, kiedy wyspa została częścią królestwa Włoch, pełni funkcję kolonii karnej. Pobyt wymaga zgody Ministerstwa Sprawiedliwości (dozwolone są odwiedziny 3 wycieczek dziennie po 25 osób każda). Minimalna odległość, na jaką można się zbliżyć się do wyspy, wynosi 2 Mm

W Toskanii panuje klimat śródziemnomorski. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, ale pogoda dobra do żeglowania zaczyna się w czerwcu i trwa do końca września.

Jachty, które są tutaj dostępne, to jednokadłubowe 3-, 4- i 5-kabinowe od 37 do 52 stóp oraz katamarany od 40 do 45 stóp.

Do Toskanii można dojechać samochodem (trzeba się liczyć z długą podróżą) lub dolecieć samolotem: do Pizy (bliżej) lub Rzymu (dalej), a do mariny wybrać się transportem miejskim lub prywatnym następnie wybrać się do mariny transportem miejskim lub prywatnym (ok. 1,5-2 h).

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
“5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

Pobierz 5 kluczowych pytań
które pozwolą Ci wybrać idealny AKWEN
na wakacje na katamaranie.
blue-sails-jak-wybrac-akwen-na-wakacje_120x170.jpg

OPINIE KLIENTÓW

WYSPY BAHAMA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 39

W tym roku kolejny raz skorzystałem z oferty Blue-Sails (to już 7 lat …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

WŁOCHY – CZARTER KATAMARANU LAGOON 40

Profesjonalnie, odpowiedzialnie, ze świetna komunikacją. Współpracuję z Blue-Sails już od kilku lat organizując …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

IBIZA – CZARTER KATAMARANU ASTREA 42

Blue Sails – doskonały adres dla poszukiwaczy morskich przygód! Zaangażowany i bardzo przyjazny …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 52

Od wielu lat chodził mi po głowie pomysł rodzinnego rejsu katamaranem. W tym …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

GRECJA – CZARTER KATAMARANU LAGOON 39

Już 3 czartery zorganizowane z Blue-Sails. Zawsze profesjonalna obsługa i konkurencyjne ceny. Do …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

GRECJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 33i

Maćku Wraz z załogą Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie naszych pierwszych wakacji …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

KARAIBY – CZARTER KATAMARANU SAONA 47

Katamaran Saona 47 Rejst Martynika- Grenada – Martynika Marzec 2019 Serdecznie polecam współpracę …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER KATAMARANU ASTREA 42

Pierwszy raz na katamaranie i pierwszy raz super wakacje z dala od tłumów …

ZOBACZ CAŁOŚĆ

CHORWACJA – CZARTER JACHTU SUN ODYSSEY 449

Mój pierwszy rejs z Blue-Sails i jedyne czego żałuję to, że nie żeglowałem …

ZOBACZ CAŁOŚĆ
Przewiń do góry

NEWSLETTER

Raz na dwa tygodnie będziesz od nas otrzymywać najświeższe informacje z pokładu Blue-Sails. Piszemy o ciekawych akwenach, informujemy o nowych zdjęciach i filmach z naszych rejsów…