Kuba – Wyspa rumu i cygar

KUBA WYSPA, JAK WULKAN GORĄCA

… jest jedną z największych wysp położonych na Morzu Karaibskim. Nazwa KUBA prawdopodobnie pochodzi z języka coabana, w którym oznacza „wspaniałe miejsce”. Bogata historia, urozmaicony krajobraz, uśmiechnięci ludzie i gorące latynoskie tańce sprawiają, że czarter jachtu na Kubie będzie wymarzonym relaksem dla każdego, kto chciałby zasmakować pobytu na karaibskiej wyspie innej niż wszystkie.

Kuba to przede wszystkim raj dla żeglarzy – ponad 3700 kilometrów linii brzegowej, które kryją niemal 1500 przybrzeżnych wysepek tworzących niewielkie, ale bardzo urokliwe archipelagi, nikogo nie pozostawi obojętnym. Większość z blisko 300 plaż na Kubie to plaże publiczne – z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Najszersza i najdłuższa plaża znajduje się w Varadero – ma aż 20 kilometrów długości!

Kuba czartery jachtów
Kuba czartery jachtów

GDZIE ŻEGLOWAĆ ZIMĄ?

Zobacz tutaj

CZEMU WARTO WYBRAĆ KATAMARAN?

Zobacz tutaj

CZARTER JACHTU NA KUBIE – CO WARTO ZOBACZYĆ

Żeglowanie na Kubie to przede wszystkim odkrywanie wysp i wysepek położonych na południe od Kuby. To właśnie tutaj – w Cienfuegos – zaczynamy każdy rejs po kubańskich wodach.

 • Cayo Largo – powstałe w ciągu milionów lat ze skruszałych koralowców jest największą z 300 wysp i wysepek archipelagu Canarreos. Zachwyca delikatnym białym piaskiem, błękitem wody i bezpośrednim sąsiedztwem najlepiej na świecie zachowanej czarnej rafy koralowej. Marina i kotwicowiska są położone pośród mangrowców, które są domem dla licznych gatunków ptaków.
 • Warto pożeglować na Cayo Rosario, gdzie można się poczuć jak Robinson Crusoe – cisza, spokój, tylko plaża i rafa koralowa.
 • Na Cayo Cantiles z kolei nie ma mowy o braku towarzyszy – ciekawskie małpy, iguany i tzw. Hutias – gryzonie, które są podobne do nutrii, są tu właściwie wszędzie, w końcu to ich rezerwat.
 • Cayo Rico kryje piękną plażę z klimatyczną knajpą, a Cayo del Dios – kolorowe ryby i muszle.
 • Przystankiem podczas żeglowania na Kubie może być także urocza Bahia de Cochinos, czyli Zatoka Świń, i plażowanie na Playa Giron na wschodnim wybrzeżu tej zatoki.
Kuba czartery jachtów
Kuba czartery jachtów

Kuba to jednak nie tylko wyspy i wysepki. Bogata historia i zabytkowe miasta to druga twarz Kuby, która zachęca do zwiedzania. Tygodniowy czarter jachtu na Kubie dobrze jest połączyć z tygodniem odkrywania kubańskiego lądu. A jest co oglądać i czym się zachwycać! To idealna kombinacja, która była już wielokrotnie testowana przez naszych klientów.

 • Hawana – stolica wyspy z czterema najważniejszymi dzielnicami: Miramar, Vedado, Centrohavana i Havana Vieja. Pierwsza słynie z luksusu i najlepszych hoteli, druga z bogatego nocnego życia, a trzecia z zabytkowych budynków. W czwartej – nazywanej Starym Miastem – znajduje się słynny bar Hemingwaya, w którym pisarz pijał mojito. Kubańczycy wieczorami spotykają się na Malecon, czyli promenadzie wzdłuż wybrzeża Hawany, lub Vedado, w którym znajdują się kluby i znana lodziarnia Coppelia. Będąc w Hawanie koniecznie trzeba wybrać się do klubu Buena Vista Social Club. Na chętnych czeka też Camara Oscura – czyli 35-metrowa wieża, z której rozciąga się widok na Hawanę.
 • Cienfuegos – miasto nazywane perłą Karaibów słynie z odrestaurowanej architektury kolonialnej. Najpiękniejsze atrakcje miasta to plac z katedrą, teatrem i łukiem triumfalnym przy Parque Jose Marti. W Cienfuegos warto wybrać się na spacer bulwarem del Prado, który jest najdłuższy na Kubie, i zjeść kolację w Palacio de Valle. 30 km od Cienfuegos znajduje się park naturalny El Topes de Collantes, w którym można podziwiać bajeczny wodospad El Nicho.
 • Trinidad – prawdziwa perła architektury kolonialnej, trzecie najstarsze miasto na Kubie, które zachowało swój tradycyjny charakter. Odnowione i kolorowe, wygląda jak z bajki. Co wieczór w Trinidadzie odbywają się imprezy, na których główną rolę gra salsa. W okolicy Trinidadu znajdują się piękne plaże oraz Valle de los Ingenios, czyli Dolina Cukrowa. W XVII wieku to właśnie uprawa trzciny cukrowej stała się źródłem świetności tego miasta. Pamiątką z tamtych czasów są pozostałości rezydencji dawnych plantatorów.

JAK ZAPLANOWAĆ REJS NA KARAIBACH?

Zobacz tutaj

GDZIE JECHAĆ NA TYDZIEŃ W TROPIKI?

Zobacz tutaj

Kuba czartery jachtów
Kuba czartery jachtów
 • Santiago de Cuba – drugie największe miasto na wyspie, dawna stolica Kuby. Znajdują się tu liczne muzea i galerie – np. muzeum rumu Bacardi. Architektoniczną ciekawostką jest tu najstarszy budynek na całej Kubie, obecnie Muzeum Dawnej Kuby, położony na głównym placu miasta, czyli Parque Cespedes.
  Baracoa – niewielka miejscowość na wschodnim krańcu wyspy. Okalające ją góry zachęcają do pieszych wędrówek, a pobliska Playa Maguana – do plażowania.
 • Prowincja Pinar del Río – region słynący uprawy tytoniu. W jednej z wielu fabryk, które się tutaj znajdują, można zobaczyć, jak wygląda produkcja najlepszych i najsłynniejszych cygar na całym świecie – Cohiba.
 • Dolina Viñales – magiczna kraina Kuby, której największą atrakcją są liczne jaskinie i ogromne mogotes, czyli potężne skały porośnięte bujną roślinnością. Ok. 4 km od miasteczka Viñales na jednym z mogotów można zobaczyć kontrowersyjny Mural de la Prehistoria, który przedstawia historię ludzkiej ewolucji. Wykonano go na polecenie Fidela Castro w latach 60. W Dolinie Viñales również można odwiedzić plantacje cygar.

CZARTER NA KUBIE – POGODA

Najlepszy czas na żeglugę na Kubie przypada w czasie pory suchej, czyli od listopada do końca kwietnia. W tym czasie można się spodziewać temperatur w okolicach 22°C-28°C, które dzięki łagodnym morskim bryzom nie są uciążliwe, oraz łagodnych pasatów o sile 4° Beauforta. Temperatura wody przez cały rok utrzymuje się na poziomie 24-26°C. Warto pamiętać, że wody w miesiącach od grudnia do końca lutego mogą być wyraźnie chłodniejsze niż wody na południe od Martyniki, które są dobrze znane polskim żeglarzom. Na lądzie nie ma to znaczenia, ale na wodzie – szczególnie podczas wietrznej pogody – jak najbardziej.

Kuba czartery jachtów
Kuba czartery jachtów

CZARTER NA KUBIE – JAK DOLECIEĆ?

Na Kubę można dolecieć z kilku państw europejskich m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii czy Włoch. Większość połączeń dotyczy lotów do Hawany, ale można skusić się na poszukiwanie biletu do Varadero, Holguin, Santiago de Cuba, Santa Clara czy Cayo Coco. Bilety na Kubę najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem ok. 6 miesięcy – wtedy jest szansa na zakup w promocyjnej cenie.

CZARTER NA KUBIE – JACHTY

Baza czarterowa na Kubie znajduje się w mieście Cienfuegos. Do czarterów dostępne są głównie katamarany w rozmiarze od 38 do 50 stóp. Nowych jednostek jest mało, dlatego o rezerwacji warto pomyśleć z wyprzedzeniem min. 6 miesięcy.
Warto pomyśleć o lokalnym skipperze, który doskonale będzie znał realia tego – jakby nie patrzeć – specyficznego kawałka świata. Warto wiedzieć, że w tym regionie usługa skippera jest znacznie tańsza niż gdzie indziej.

Już nie pamiętam ile razy dzięki firmie Blue-Sails miałem wspaniałe wakacje. Starannie dobrani armatorzy, jachty w doskonałym stanie i dobrze wyposażone, przemiła obsługa. Od początku do końca, od pomysłu poprzez realizację aż do bezpiecznego powrotu do domu nie można znaleźć powodów do krytyki. Brak minusów! Po raz kolejny obdarzę Blue-Sails zaufaniem i na pewno nie ostatni! Polecam wszystkim, którzy lubią bezproblemowe czartery jachtów w pięknych miejscach!

Andrzej Kupisz

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

Copyright © 2022 Blue Sails