Tonga – Dzikie serce Oceanu

Tajemnicze Królestwo Tonga, położone na w południowej części Pacyfiku, nie bez powodu kojarzy się z dzikim rajem na końcu świata. Bajeczne plaże, błękitne laguny, bujna zieleń lasów deszczowych, gościnność tubylców, tradycyjna kultura, pyszne jedzenie i płynący niespiesznie czas przyciągają tu wszystkich, których przytłacza tempo życia zachodnich cywilizacji.

Do największych atrakcji archipelagu ponad 170 wysp należy żeglowanie i rozkoszowanie się czasem spędzanym na piaszczystych plażach. Tonga oferuje także trasy trekkingowe, możliwość obserwacji tongijskich ceremonii, uczestnictwo w lokalnych biesiadach oraz obserwacja dzikiej przyrody. Można tu pływać w towarzystwie wielorybów, zobaczyć koralowce, gorgonie, anemony, niemal wszystkie gatunki tropikalnych ryb oraz największego nietoperza na świecie – rudawkę wielką, zwanego także latającym psem.

CZARTER KATAMARANU W TONGA – URZEKAJĄCY ŚWIAT NA WODZIE I POD WODĄ

Królestwo Tonga składa się z wysp podzielonych na cztery grupy: Tongatapu, Ha’apai, Vava’u i Niuas. Stolica Królestwa – Nuku’alofa znajduje się na wyspie Tongatapu. Żeglarzy z całego świata przyciągają do Tongi przede wszystkim bajecznie położone wyspy koralowe Vava’u, zaś miłośnicy nurkowania marzą o odkrywaniu podwodnego świata w okolicach wyspy Mila. Widoczność pod wodą sięga tu ponad 45 metrów, a fascynujący podwodny świat sprawia, że ten region uznaje się za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania.

W Królestwie Tonga jest mnóstwo przytulnych kotwicowisk położonych w bliskich odległościach. Do tych, w których szczególnie polecamy się zatrzymać, należą:

Wyspa Hunga – piękne piaszczyste plaże w sąsiedztwie placu zabaw wielorybów i tradycyjna wiosna Tongan, w której serwowane są pyszne egzotyczne koktajle. To jedna z najbardziej malowniczych wysp z grupy Vava’u!

Wyspa Maninita – bujna roślinność, rewelacyjne warunki do nurkowania i towarzystwo ptaków morskich, które znalazły na wyspie swoją przystań. To trzeba zobaczyć na własne oczy!

Wyspa Taunga – kolejna perełka z grupy wysp Vava’u. Warto się tu zatrzymać, żeby podziwiać zachód słońca – kawałki piasku łączą się wtedy z barwnymi rafami koralowymi i mienią w jego blasku, dając oszałamiający pokaz światła.

Wyspa Vaka’eitu – położona niedaleko wyspy Hunga, zachwyca piaszczystymi plażami i bujnymi górskimi lasami. Stąd również można obserwować pływające wieloryby.

W Tonga warto udać się na lokalną ucztę i spróbować specjałów, z których słynie Królestwo. Daniem głównym jest pieczony na rożnie prosiak. Na talerzach zwykle znajdują się także kumara lub taro (rośliny korzenne, alternatywa polskich ziemniaków), marynowana w cytrynie i zalana mleczkiem kokosowym surowa ryba ota ika, owoce morza, wodorosty, wiórki kokosowe i całe mnóstwo innych smakołyków, które można jeść, jeść i… jeść.

W lipcu w Tonga odbywa się Festiwal Heilala (kwiatu, narodowego symbolu kraju). W tym czasie ulicami miast przystrojonych kwietnymi girlandami przechodzą kolorowe pochody, odbywają się koncerty i pokazy taneczne. We wrześniu z kolei do Tonga przyjeżdżają wędkarze z całego świata, aby wziąć udział w słynnych zawodach w poławianiu tuńczyka.

CZARTER JACHTU W TONGA – POGODA

W Królestwie Tonga klimat jest łagodny, a cały region jest jednym z najbardziej przyjaznych akwenów żeglarskich na Południowym Pacyfiku. Od grudnia do końca kwietnia w Tonga trwa pora deszczowa. Najlepszym czasem na żeglugę jest więc okres od maja do listopada. W tym czasie średnia temperatura wynosi tu ok. 25 C, a prędkość wiatru od 10 do 20 węzłów.

CZARTER KATAMARANU W KRÓLESTWIE TONGA – JAK DOLECIEĆ?

Bezpośrednie loty do Tonga oferują linie lotnicze Air New Zealand, Air Pacific, Polynesian Airlines, Air Fiji, Samoa Air i Pacific Blue. Większość pozostałych połączeń obejmuje loty z jedną lub dwiema przesiadkami (głównie w USA). Większość lotów międzynarodowych ląduje na lotnisku Fuamotu International Airport (ok. 15 km od Nuku’alofy) i Lupepa’u (na wyspie Vava’u, gdzie znajduje się baza czarterowa).

CZARTER JACHTU W KRÓLESTWIE TONGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Baza czarterowa w Tonga znajduje się na wyspie Neifau w archipelagu wysp Vava’u. W czarterach dostępne są katamarany o długości do 46 stóp. Nawigacja pomiędzy wyspami jest łatwa, choć ze względu na liczne rafy koralowe trzeba zachować ostrożność. Po drodze, w bliskich odległościach, kryje się mnóstwo przytulnych kotwicowisk, w których warto się zatrzymać.

Obywatele Polski nie potrzebują wiz wjazdowych do Tonga, o ile ich pobyt w Królestwie nie przekroczy 30 dni.
Warto wiedzieć, że Tongijczycy spędzają niedziele zgodnie z powiedzeniem „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Wszystkie sklepy są tego dnia zamknięte, a jedyną aktywnością mieszkańców pozostaje uczestnictwo w mszy świętej.
W dzień urodzin króla King Tupou VI i urodzinami Królestwa (4 i 17 lipca), baza czarterowa musi być zamknięta (nie można w tym czasie zaczynać ani kończyć czarteru). Jeśli te daty wypadną w niedzielę, świętowanie odbywa się w poniedziałek.

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

MEKSYK – VIVA LA MEXICO I A CUCARACHA

Zobacz tutaj

POLINEZJA FRANCUSKA – RAJ NA PACYFIKU

Zobacz tutaj

NEWSLETTER

Copyright © 2022 Blue Sails