Gdzie jechać na tygodniowy rejs w tropiki?

Karaiby, Seszele, Tajlandia, Wyspy Bahama…

Lubimy żeglować daleko i tam, gdzie jest ciepło. Skoro daleko, to wypadałoby polecieć na dłużej, ale co zrobić, jeśli mamy do dyspozycji tylko tydzień? Rezygnować? Absolutnie nie! Podpowiemy, jaki kierunek wybrać, żeby można było zorganizować tygodniowy rejs.

BRYTYJSKIE WYSPY DZIEWICZE (BRITISH VIRGIN ISLAND, W SKRÓCIE BVI)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_7253_2.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSCN4253_2.jpg

Na początek zapraszamy na Małe Antyle. Kolorowe, roztańczone, słoneczne. Małe perełki rozsypane pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim.

Urokliwy akwen z górzystymi wyspami i jedną zupełnie płaską. Z historią sięgającą piratów, ukrytych skarbów i zatopionych okrętów. Wspaniały rejon na niespieszne żeglowanie, ze znajomymi lub z dziećmi. Nawet małymi. Byliśmy, sprawdziliśmy, więc wiemy 🙂

Wyspy Tortola, Virgin Gorga, Jost Van Dyke, Norman Island oraz wiele pomniejszych leżą blisko siebie. Przebiegi między nimi nie są więc duże. Czasu w ciągu dnia wystarczy i na żeglowanie, i na kąpiele, nurkowanie, na spacer po plaży czy po miasteczku. Jest to akwen spokojny, osłonięty od atlantyckiego zafalowania. Jest tu i zupełnie płaska Anegada (8 m.n.p.m.), i granitowe głazy udające Seszele – The Baths. Siedem dni w zupełności wystarczy na poznanie BVI, ale pozostanie pewien niedosyt. I dobrze! Najlepiej wybrać się tam w terminie od grudnia do maja. Czarter katamaranu zaczyna się z wyspy Tortola z Road Town.

Więcej o czarterach na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych piszemy TUTAJ.

GDZIE ŻEGLOWAĆ ZIMĄ?

Zobacz tutaj

GDZIE WYNAJĄĆ JACHT NA SYLWESTRA?

Zobacz tutaj

GWADELUPA

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie guadeloupe-3691351_1920_1024x683.jpg

Wyspa motyl i kilka pomniejszych wysepek leżących w pobliżu. Sama Gwadelupa jest nazywana wyspą o dwóch obliczach, gdyż dwie jej części bardzo różnią się od siebie. Jedna jest górzysta z ciemnymi plażami, a druga część jest raczej płaska i plaże ma bielusieńkie.

Pozostałe wyspy: Marie-Galante, Les Saintes, Petite Terre czy Pigeon też różnią się między sobą, a każda warta jest zobaczenia i oferuje innego rodzaju atrakcje. Są destylarnie rumu (z ponoć najlepszym rumem na świecie), wiatraki mielące trzcinę cukrową, przepiękne kolorowe rafy, gorące żródła, 100 metrowe wodospady i czynny wulkan. I tego wszystkiego możecie doświadczyć w ciągu tygodnia! Pozostanie dłużej daje możliwość płynięcia na północ (kierunek St.Martin) lub na południe (kierunek Dominika – warto spędzić na niej 2 dni i Martynika). Sezon zaczyna się w listopadzie i trwa do maja. Czarter katamaranu zaczyna się z z mariny w przewężeniu wyspy z Pointe-à-Pitre.

Więcej o czarterach na Gwadelupie piszemy TUTAJ.

SESZELE

Seszele czarter katamaranu

Zupełnie inny charakter, mają wyspy leżące na Oceanie Indyjskim na północ od Madagaskaru. Trzeba dużej lupy by zobaczyć je na mapie.

Wiele określeń padło by opisać Seszele i wszystkie brzmią jak wyjęte z ckliwych romantycznych filmów, jak choćby: Zaginiony Eden, Wyspy Szczęśliwe czy Archipelag Marzeń. Mówią jednak co nieco o tym jakie Seszele są. A są piękne. Porośnięte dżunglą, z niewielką ilością dróg lub totalnym ich brakiem. Z ptakami mieszkającymi na ziemi i z gigantycznymi żółwiami. Życie płynie tu wolno, bardzo wolno…

Wysp jest 115, część jest niezamieszkała, część jest rezerwatem przyrody. Największe są trzy: górzysta Mahe z najmniejszą stolicą świata Victorią, Praslin z jedną drogą i Parkiem Narodowym Vallee de Mai i La Digue gdzie dróg się nie uświadczy. Tydzień na przemieszczanie się między wyspami, wylegiwanie na plaży i pławienie się w turkusowej wodzie wystarczy. No dobrze, optymalnie byłoby 10 dni, albo najlepiej rok 😉 Na Seszele najlepiej wybrać się od lutego do listopada (nie odwrotnie!). Czarter katamaranu można zacząć w marinie Eden Island na wyspie Mahe (większość jachtów) lub na wyspie Praslin w marinie  Baie Sainte Anne.

Więcej o czarterach na Seszelach piszemy TUTAJ.

TAJLANDIA

Tajlandia czarter katamaranu

Jeżeli wolicie bardziej żwawo, ale równie kolorowo, egzotycznie i do tego smacznie, to dobrym pomysłem jest podróż do Azji.

Chcąc określić Tajlandię jednym słowem można powiedzieć: Uśmiech. A dwoma: Kraina Uśmiechu. Taka jest Tajlandia. Poza tym jest kolorowa, pachnąca przyprawami, mieniąca się złotem świątyń i gorąca. Przyroda i dzieła rąk ludzkich rywalizują nieustannie o uwagę podróżujących.

Rejon wyspy PhuketKo Hong Group, wybrzeże prowincji Krabi z wyspami, zatoka Phang Nga, to żelazne punkty wycieczki. Mnóstwo jest też mniej znanych zakątków, dzięki temu nie tak licznie odwiedzanych przez turystów. Najlepiej byłoby zostać tu na miesiąc lub dłużej, ale tydzień też wystarczy by rozsmakować się w regionie i… wrócić. Na żeglowanie do Tajlandii najlepiej wybrać się między grudniem a kwietniem. Czartery katamaranów zaczynają się na wyspie Phuket w Phuket Marina.

Więcej o czarterach w Tajlandii piszemy TUTAJ.

WYSPY BAHAMA

Na koniec naszego zestawienia zabierzemy Cię tam, gdzie woda płyciutka i mieniąca się tysiącem odcieni turkusu i gdzie plaże ciągną się po horyzont.

Raj dla leniwców. Małe odległości, płyciutka woda (max. 7 metrów), kilometry plaż z piaskiem jak mąka, pastelowe miasteczka i bardzo przyjaźni ludzie. I ten turkus! Stanąć na kotwicy można właściwie wszędzie (płytko), dużo tu marin i uroczych zatoczek.

Wyspy Bahama to sznureczki wysp na północny wschód od Kuby skupione w dwóch miejscach. Przy wyspie Great Abaco i Nassau. Godzina lotu z Florydy powoduje, że Wyspy Bahama przez Amerykanów traktowane są jak letnisko. Niewiele tu jachtów, a życie toczy się w zwolnionym tempie. W tydzień z pewnością zobaczycie jeden z dwóch wymienionych akwenów i z pewnością będziecie chcieli tu wrócić. Tak jak my! Na Bahama sezon jest dość krótki, można pływać od marca do czerwca, ale cieplej jest od maja. Czartery katamaranów zaczynają się z Great Abaco w marinie Marsh Harbour lub na wyspie Nassau w Palm Cay Marina.

Więcej o czarterach na Wyspach Bahama piszemy TUTAJ.

„Dziękujemy ślicznie za kolejny udany rejs. Zakochałam się w Lagoonie 42. Katamaran super, wszystko działało, czarterownia bez problemów. Dopłynęliśmy na południe do Dominiki (bardzo zniszczona po huraganie) i na północ na Burbudę – niesamowite plaże z muszlami, dzikie konie, brak turystów, rafy – cudnie. Kolejna cześć Karaibow godna zwiedzenia. Pozdrawiam serdecznie

Magda CJ.

„Mój pierwszy rejs z Blue-Sails i jedyne czego żałuję to, że nie żeglowałem z nimi wcześniej. Wszystko świetnie zorganizowane. Bardzo dziękuję.

Maciej Nowiński

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

Copyright © 2022 Blue Sails