Baleary – Słoneczny archipelag Hiszpanii

BALEARY, CZYLI MAJORKA, MINORKA, IBIZA, FORMENTERA I CABRERA

Archipelag Balearów, położony na zachodzie Morza Śródziemnego, tworzą przede wszystkim Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera. Wyspy otaczają oszałamiająco turkusowe wody, a wybrzeże kryje liczne piaszczyste plaże i bajeczne zatoki. Największą zaletą Balearów jest ich różnorodność. Linia brzegowa archipelagu liczy blisko 1000 km, a każda wyspa ma niepowtarzalny charakter.

MAJORKA – GARŚĆ INFORMACJI

Majorka – największa wyspa Balearów zachwyca zróżnicowanymi krajobrazami. Na północnym zachodzie dominują klify i skaliste szczyty górskiego pasma Serra de Tramuntana. Charakterystycznymi miejscami na północno-wschodnim wybrzeżu są dwie rozległe zatoki: Badia de Pollença z uroczą zatoczką Coll Baix, i Badia d’Alcudia z widowiskową zatoką Cova es Vellsmarina położoną wśród wysokich klifów. Południowo-wschodnia część wyspy jest terenem wyżynnym, kryje się tu mnóstwo zatoczek, jaskiń i malowniczych miasteczek. Na południowym wybrzeżu znajdują się z kolei piękne, długie, piaszczyste plaże.
Na Majorce warto zobaczyć:

 • Sa Calobra z imponującymi klifami i ciekawymi miejscami do zwiedzania na pontonie oraz otoczoną górami i sosnami Cala Tuent.
 • Świetnym kotwicowiskiem jest także La Foradada – o zachodzie słońca widok na Serra de Tramontana jest stąd oszałamiający.
 • Spektakularnym miejscem jest też Cala Pi – wąska, głęboka zatoka zakończona szeroką plażą.
 • W stolicy wyspy – Palmie, warto zwiedzić katedrę, pospacerować po ocienionych palmami ulicach i zajrzeć do sklepów z perłami, z których słynie Majorka.


MINORKA

Minorka – druga największa wyspa archipelagu jest łagodnie pofałdowana. Północna część wyspy, zwana „tramontana”, jest górzysta, fascynuje poszarpaną linią brzegową i surowością krajobrazu. Południowa natomiast, nazywana „migjorn”, tworzy płaskowyż kończący się klifowymi brzegami. Są tu piękne wapienne wąwozy, jaskinie, zatoczki i plaże z białym piaskiem otoczone połaciami zielonych pinii. Wybrzeże Minorki to 216 km raju dla wszystkich, którzy szukają spokojnych i dzikich plaż. Do wielu z nich, ukrytych w odosobnionych zatokach, można dotrzeć jedynie od strony morza.

 • Jedne z najpiękniejszych zatoczek to Platja de son Saura, Cala Turqeta, Cala Macarella, Cala Santa Galdana, Cala Mitjana. Widowiskowa jest także Bahia de Fornells.
 • Na zachód, za przylądkiem Favaritx, wybrzeże coraz bardziej surowe i skaliste, zatoki mają tu bardziej fiordowy charakter.
 • Atrakcyjnymi miejscami są zatoki Cala Pregonda z okolicznymi wysepkami oraz Cala Fontanellas o surowej scenerii.

IBIZA

wyspa o dwóch kontrastowych obliczach. Z jednej strony słynie z najmodniejszych dyskotek i klubów nocnych, a z drugiej urzeka swoim bogactwem kulturowym i pięknem krajobrazów. 210 km linii brzegowej kryje małe zatoczki o krystalicznie czystej wodzie, szerokie piaszczyste plaże i wydmy, gdzie biel piasku kontrastuje z zielenią sosen.

 • Piękne kotwicowiska znajdują się pomiędzy Punta Rama i Cabo Falcó, oraz w Puerto de Porroig.
 • Warto zatrzymać się w zatoce Cala de Benirras, z której można podziwiać piękny zachód słońca, i w Cala Portixol, uroczej zatoce otoczonej klifami.

FORMENTERA

nazywana wyspą karaibskich plaż w Europie, a przez mieszkańców określana mianem la Isla Luminosa, czyli lśniącą i promienną. Formentera jest płaską wyspą, jej szerokość w najszerszym miejscu wynosi 20 km, a w najwęższym zaledwie 2 km. Oprócz przepięknych rajskich plaż krajobraz wyspy zdobią dwa słone jeziora.

 • Na północ od Formentery znajduje się malutka niezamieszkała wysepka Espalmador. Tę błękitną lagunę oddziela od niej niewielka płycizna, a jej lazurowe wody można łatwo pomylić z tymi na Karaibach. Espalmador jest rezerwatem przyrody, w którym można śmiało korzystać z kąpieli w morzu i wypróbować kąpieli… w błocie.

CABRERA

wysepkę, która jest parkiem narodowym, dzieli od południowego wybrzeża Majorki tylko godzina spokojnej żeglugi. Cabrerę warto odwiedzić dla jej walorów przyrodniczych i widokowych. Można tu obserwować sokoły skalne, żółwie wodne, kormorany czubate, kozice i rybołowy. Pod wodą czekają z kolei kolorowe ryby i koralowce.

 • Na Cabrerze znajduje się jaskinia Cova Blava, czyli Błękitna Grota, do której można dotrzeć jedynie od strony morza. Ma aż 160 m długości i 50 m szerokości, a woda mieni się w niej błękitno-srebrnymi refleksami odbijanymi przez piaszczyste podłoże.

CZARTER JACHTU NA BALEARACH – POGODA I WARUNKI ŻEGLUGI

Lato na Balearach jest suche i gorące, deszcz pada rzadko, a niebo jest najczęściej bezchmurne. Średnia letnia temperatura na Balearach wynosi 30° C. W zachodniej części Majorki, na Ibizie i Formenterze latem dominuje wiatr o sile 2 – 3 B, a na wschodniej Majorce i Minorce – o sile 3 – 4 B.

CZARTER JACHTU NA BALEARACH – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Czartery na Balearach najczęściej zaczynają się i kończą w Palmie na Majorce. Drugą bazą czarterową jest Ibiza. Na Balearach można wyczarterować zarówno katamarany, jak również jachty jednokadłubowe czy motorowe.

Dla ambitnych żeglarzy możliwy jest one-way na Wyspy Kanaryjskie. Co roku jesienią wielu armatorów przestawia część jachtów na Kanary, a wiosną z Kanarów na Baleary. To dobra okazja aby skorzystać z czarterów one-way w świetnych cenach.

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

WYSPY KANARYJSKIE – WYSPY SZCZĘŚLIWE

Zobacz tutaj

RELACJA Z REJSU WOKÓŁ MAJORKI

Zobacz tutaj

Copyright © 2022 Blue Sails