Grecja – Morze Jońskie – Lefkas

LEFKAS – czarter katamaranu

Wyspa Lefkas (Lefkada) jest bardzo zieloną, górzystą wyspą. Port Lefkas znajduje się w miejscu, w którym wyspa niemal styka się z lądem. Z mariny można wypłynąć na północ (trzeba pamiętać, że na końcu kanału jest most otwarty w określonych godzinach). Na południe również wypływa się kanałem, tyle że przez płyciutką lagunę. Przy wypływaniu na szersze wody żegna nas mały port na wysepce. Większość tras z Lefkas wiedzie na południe, gdzie czeka mnogość różnorodnych wysp.

LEFKAS – co warto zobaczyć?

  • Nidri/zatoka Vliho. Można zatrzymać się w miasteczku Nidri, które jest dość turystyczne i gwarne, lub popłynąć w głąb dużo spokojniejszej zatoki Vliho i zakotwiczyć w otoczeniu cyprysów oraz drzew oliwnych. Płynąc tutaj, mija się prywatną wyspę Scorpios, która należący do rodziny potentata Onassisa.
  • Meganisi. Warto zajrzeć do zatoczki z portem Spartochori. Góruje nad nim Sparto Village, do którego wiedzie kręta droga. Bardzo kameralne i urokliwe miejsce, rozciąga się stąd piękny widok na sąsiednie wyspy.
  • Itaka. Mityczna wyspa, która składa się z dwóch masywów górskich połączonych ze sobą wąskim przesmykiem. Znana jako ojczyzna Odyseusza, losy którego opisał Homer w „Odysei”. Warto odwiedzić Vathi – uroczy porcik w długiej zatoce, w pobliżu którego znajdują się żródła Aretuzy i Grota Nimf. Innym uroczym miejscem jest Frikes z krystaliczną wodą i plażą, którą przed zachodnimi wiatrami chronią liczne wzniesienia. Z Frikes wije się droga prowadząca do miasteczka Stavros, które jest uznawane za miejsce,
  • gdzie żył Odyseusz z żoną Penelopą.

MORZE JOŃSKIE – KORFU

Zobacz tutaj

DODEKANEZ – BLISKO ORIENTU

Zobacz tutaj

  • Kefalonia. Górzysta wyspa z niesamowitymi formacjami skalnymi na granicy wody. Jest tu kilka miejsc wartych uwagi. Assos – wioska ulokowana w malowniczej zatoce, nad którą góruje twierdza. Sami – znane z filmu „Kapitan Corelli Mandolino” z Nicolasem Cage’em i Penelope Cruz w rolach głównych. Ok. 2-3 km od miasteczka znajduje się jaskinia Dragarati, którą cenili Maria Callas i Luciano Pavarotti ze względu na wspaniałą akustykę, oraz jaskinia Melisani z podziemnym jeziorem. Na południu warto odwiedzić Turtle Beach, gdzie swoje gniazda lęgowe mają żółwie morskie Caretta caretta.
  • Zakinthos. Chyba najsłynniejsza wyspa, ze względu na Zatokę Wraku z wrakiem statku na plaży, która we wszystkich biurach podróży obrazuje Morze Jońskie. Jest to górzysta wyspaktórej wody stanowią Narodowy Park Wodny. Główne miasto ma tę samą nazwę co wyspa. Zabudowania: domy, pałace i kościoły pamiętają jeszcze czasy panowania Wenecjan. Na północy wyspy, na przylądku Skinari, warto zajrzeć do Błękitnych Grot.
  • Kastos. Płynąc do miasteczka o tej samej nazwie, mija się śnieżnobiałe klify i zapierające dech w piersiach rumowiska.

Rejon jest odpowiedni na żeglugę z dziećmi oraz z osobami, które żeglują pierwszy raz. Obfituje w wyspy, zatoki i klimatyczne miasteczka, dlatego trasę można planować bardzo elastycznie.

CZARTER KATAMARANU NA MORZU JOŃSKIM – jak dolecieć?

Na Morzu Jońskim można wynająć jachty i katamarany różnej wielkości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest ich dużo mniej niż w Atenach w Zatoce Sarońskiej. Dolecieć można do Lefkas, a właściwie na lotnisko Preveza (tu też jest port) lub do Aten i wynająć samochód żeby dojechać do Lefkas.

CZARTER KATAMARANU NA MORZU JOŃSKIM – kiedy żeglować?

Na Morzu Jońskim nie wieje Meltemi, dlatego żegluga w sezonie letnim jest bardzo przyjemna. Sezon zaczyna się w kwietniu i trwa do października. Trzeba pamiętać, że wyspy Morza Jońskiego są zielone nie bez powodu. Więcej tutaj opadów wiosną i jesienią niż na Morzu Egejskim.

Pierwszy kontakt z Blue-Sails i od samego początku do końca – nie ma się do czego przyczepić 🙂 Merytoryczna rozmowa, szybki wybór jachtu, bezproblemowe załatwienie formalności, przypomnienie kiedy trzeba, wsparcie na miejscu – dla mnie idealnie.

Co możecie robić lepiej? Załatwcie więcej urlopu i będzie jeszcze lepiej.

Jacek Holewa
katamaran Bali 4.0

Jeżeli zastanawiasz jak wybrać odpowiedni katamaran
na swój wymarzony rejs, to…
↓↓↓Copyright © 2022 Blue Sails