Grecja – Morze Jońskie – Korfu

MORZE JOŃSKIE – gdzie to jest?

Morze Jońskie, to akwen między Sycylią, „podeszwą” włoskiego buta, a zachodnim wybrzeżem Grecji. Nazwa morza powstała na cześć boginki Io. Interesujący nas akwen, to Wyspy Jońskie.

Do głównych wysp należą:

 • Korfu
 • Kefalonia
 • Zakinthos
 • Lefkada
 • Itaka
 • Paxos
  oraz wiele mniejszych, jak Kalamos, Kastos, Skorpios, Antipaxos czy Meganisi.  To rejon gdzie w sezonie nie wieje Meltemi znane z Morza Egejskiego, dlatego jest tu spokojniej.

Obszar ten można podzielić na dwie części. Jedna obejmuje rejon wyspy Korfu, druga – wyspy Lefkas i wyspy położone na południu.

KORFU – czarter jachtu

Wyspa jest położona na północy Wysp Jońskich. Ma bardzo różnorodne ukształtowanie. Są tu i klify, i piękne plaże, i zielone wzgórza, urocze zatoki ze szmaragdową wodą oraz malownicze miasteczka. Rejs zaczynamy z mariny Gouvia, oddalonej o 15 minut od miasta Korfu.

KORFU – co warto zobaczyć?

 • Miasto Korfu. Malowniczo położone na cyplu na wschodnim wybrzeżu wyspy. Przechodziło z rąk Wenecjan, Francuzów i Anglików. Zabudowa i klimat są najbliższe Wenecji lub Neapolu. Miasto jest wpisane na listę UNESCO. Można zwiedzic bizantyjski zamek Palaio Frourio, z którego roztacza się przepiękny widok. Na południowym krańcu wyspy można zatrzymać się np. w uroczej wiosce rybackiej Boukari na smaczną rybkę w tawernie.
 • Paxos. To atrakcyjna mała wyspa na południe od Korfu, pokryta subtropikalną roślinnością, z pięknymi plażami kąpielowymi i dobrymi miejscami do nurkowania. Na południowym wybrzeżu warto odwiedzić morską jaskinię Ypapanti (foki). Głównym portem wyspy jest Gaios. Klimatyczny port – najfajniejsza jest ciaśniejsza część portu +/- w okolicy Manesko Bar. Można zatankować wodę i podłączyć się do prądu. Na wprost miasteczka, na małej wysepce góruje fort z czasów panowania Wenecjan.
 • Na południu wyspy Paxos znajduje się zatoka Lakka ze złocistą plażą, bananowcami i możliwością uprawiania windsurfingu. Warto tu odwiedzić malowniczą latarnię morską. Lakka to bardzo ładna zatoka z miasteczkiem i restauracjami. Staje się na na kotwicy (wszędzie turkusowa woda) i jeśli jest miejsce, to warto wiązać rufę do brzegu. Zachodni brzeg wyspy Paxos. Przy bezwietrznej pogodzie warto przepłynąć się wzdłuż i zajrzeć do jednej z wielu zatok. Piękne widoki i jaskinie, ale trudno znaleźć dobre miejsce na rzucenie kotwicy w tych najbardziej obleganych skalistych.

MORZE JOŃSKIE – LEFKAS

Zobacz tutaj

DODEKANEZ – BLISKO ORIENTU

Zobacz tutaj

 • Anti-Paxos jest dalej na południe i oferuje piękne, zaciszne kotwicowiska oraz plaże. Około 100 mieszkańców żyje z hodowli owiec lub rybołówstwa. Na południowo-zachodnim wybrzeżu znajdują się gaje oliwne. Na wschodnim wybrzeżu rozciągają się piaszczyste plaże np. w zatoce Voutoumi. To cudna zatoczka z przepięknym kolorem wody. W ciągu dnia na górze (widok!) i w głębi są otwarte restauracje. Zatoka jest bardzo oblegana przez małe motorówki z turystami lądowymi. Odpływają na wieczór więc polecamy parkować późnym popołudniem.
 • Parga. Miasteczko na stałym lądzie. Kolorowe, pełne barów muzycznych, tawern, ulicznych artystów i łodzi w porcie. Parga jest otoczona pięknymi plażami. Nad miastem góruje olbrzymia twierdza, którą oczywiście warto zwiedzić. Trzeba  parkować w sąsiedniej zatoce i skorzystać z transferu lokalną łodzią.
  Na południe od Pargi można znaleźć kilka mikro zatoczek. Dobry pomysł na kąpiel jeśli nie wieje zbyt silnie. Np. https://goo.gl/maps/XmuNuEeX3pjgczSw8 lub jeszcze kawałek dalej za rogiem.
 • Sivota Mourtas. Miasto schowane za trzema wyspami: Megalo, Agios Nikolaos i Syvota. Ciche i spokojne. Popularność zdobyło w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy zaczęli się tu osiedlać celebryci. Syvota – Port – można stanąć w basenie portowym lub bezpośrednio przy mieście. Bardziej klimatycznie jest przy mieście, ale głośniej. Bardzo sympatyczna miejscówka – idealna na spacery uliczkami i kolację przy morzu lub w głębi. W okolicy jest sporo różnych kotwicowisk gdyby preferowane były postoje poza portem.
 • Blue Lagoon Beach – Śliczna zatoka z klifowym brzegiem, ale bardzo oblegana, więc polecam przypłynąć tu raniutko zanim spłyną się motorówki. Można też stanąć na noc i rano być samemu na porannej kąpieli jeszcze przed śniadaniem.

ZATOKA SAROŃSKA – GRECJA W PIGUŁCE

Zobacz tutaj

GRECJA – CZARTER NIE TYLKO Z ATEN

Zobacz tutaj

CZARTER JACHTU NA MORZU JOŃSKIM – jak dolecieć?

Na Morzu Jońskim można wynająć jachty i katamarany różnej wielkości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest ich dużo mniej niż w Atenach w Zatoce Sarońskiej. Na wyspy Morza Jońskiego można dolecieć samolotem (tanimi liniami bezpośrednio do Korfu).

CZARTER JACHTU NA MORZU JOŃSKIM – kiedy żeglować?

Na Morzu Jońskim nie wieje Meltemi, dlatego żegluga w sezonie letnim jest bardzo przyjemna. Sezon zaczyna się w kwietniu i trwa do października. Zieloność wysp Morza Jońskiego ma swoje powody. Po prostu więcej pada deszczu w tym rejonie na wiosnę i jesienią 🙂

Trafiliśmy na Blue Sails i przeogromnie wdzięczni naszemu kapitanowi Panu Mariuszowi za pełen profesjonalizm i małe szkolenie z abc żeglowania . Wracamy za rok

Dawid Poćwiardowski
katamaran Astrea 42

Jeżeli zastanawiasz gdzie w okolicach Korfu są fajne miejscówki,
to pobierz poniższy plik i zaplanuj swoją trasę rejsu.

↓↓↓

Copyright © 2022 Blue Sails