Puerto Rico – Tropikalna różnorodność

Bogactwo Puerto Rico (Portoryko) stanowią kilometry piaszczystych plaż, tropikalne lasy, góry i doliny, rum, egzotyczna kuchnia oraz kolonialna architektura. Wszystko to sprawia, że każdy, kto zdecyduje się na Karaiby na czarter katamaranu z Puerto Rico, poczuje się jak odkrywca sprzed wieków. Żeglując tutaj, można zobaczyć połączenie karaibskiego stylu życia z amerykańskim luzem.

Puerto Rico jest częścią archipelagu Wielkich Antyli. Położone pomiędzy Amerykańskimi Wyspami Dziewiczymi na wschodzie, a Dominikaną na zachodzie zachwyca doskonałymi warunkami do żeglowania i karaibską atmosferą. Do Puerto Rico należy także kilka mniejszych wysp i wysepek, położonych w odległości maksymalnie 15 mil morskich. Do największych zaliczają się Culebra i Vieques.

CZARTER JACHTU NA PUERTO RICO – CO WARTO ZOBACZYĆ

Old San Juan – esencja wyspy, kolonialna starówka stolicy. Kolorowa i niezwykle urokliwa część wyspy otoczona twierdzami El Morro oraz San Cristobal. W okolicy warto odwiedzić Parque de Palmas, z której roztacza się przepiękny widok na zatokę, oraz miejską plażę Ocean Park.

Plaza de Mercado w San Juan – miejsce, w którym najlepiej spędzić popołudnie i wieczór, by chłonąć atmosferę karaibskiej radości. Po zmroku można wtopić się w tłum, który tańczy sambę i merengue.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie puerto-rico-3390864_.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie puerto-rico-3426315_.jpg

Pinones – okolica, w której Puerto Rico smakuje najlepiej, i to dosłownie. W licznych przydrożnych barach można spróbować najlepszego lokalnego jedzenia, które nigdzie nie smakuje tak dobrze jak tutaj.

El Yunque – Park Navrodowy, który chroni jeden z nielicznych wilgotnych lasów równikowych pozostałych na Karaibach. Zbocza rezerwatu ozdabiają bajeczne wodospady i srebrne liście drzew yagrumo. Wśród wszechobecnej zieleni lasu mgielnego rosną pomarańczowe bromelie, ogromne paprocie i palmy. W El Yunque rozbrzmiewają dźwięki wydawane przez żabkę coquí, narodową maskotkę Portorykańczyków.

Fabryka Rumu Bacardi w Catano – do miasteczka można się dostać jedynie od strony morza. Fabryka jest otwarta dla gości, których zaprasza się do uczestniczenia w procesach destylacji rumu. Na zakończenie wycieczki dostaje się dwa drinki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie puerto-rico-3654768_.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie puerto-rico-3938571_.jpg

Vieques – wyspa, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Jej znakiem rozpoznawczym są krążące wokół konie i białe czaple, a największą atrakcją – zatoka bioluminescencyjna. Organizmy, które zamieszkują wody zatoki, wytwarzają światło, które sprawia, że woda fosforyzuje w ciemności. Nieziemskie widowisko! Pływając tu po zmroku, można się poczuć, jakby brało się kąpiel w gwiazdach. Vieques to przede wszystkim plaże, których jest tu ponad 50. Na wielu z nich można zobaczyć żółwie olbrzymie. Czarter jachtu umożliwia dopłynięcie do zachwycających miejsc niedostępnych z lądu.

Culebra – wyspa dla osób, które szukają nieskazitelnego piękna natury, przygody i pustych plaż. Nie znajdziecie tu wielkich kompleksów hotelowych, tylko codzienne karaibskie życie.
Szczególnie polecamy nurkowanie, zwłaszcza że zachwycająca rafa koralowa jest dostępna prosto z plaży. Warto spędzić trochę czasu na Playa Flamingo, gdzie można podziwiać flamingi oraz dotknąć zardzewiałego czołgu pamiętającego czasy z początku XX wieku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie puerto-rico-1514446_.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie puerto-rico-879951_1.jpg

KARAIBY – PUERTO RICO – POGODA

Na Puerto Rico, podobnie jak na pozostałych karaibskich wyspach, pory roku są dwie: deszczowa i sucha. Najlepszy czas na żeglugę przypada w miesiącach od grudnia do końca kwietnia.

CZARTER KATAMARANU KARAIBY – PUERTO RICO

Baza czarterowa na Puerto Rico znajduje się w Fajardo oddalonym od San Juan o ok. 50 km. Do czarteru są głównie katamarany oraz kilka jachtów jednokadłubowych. Niektórzy armatorzy pozwalają na one-way z BVI na Puerto Rico. Polecamy, bo to bardzo atrakcyjna trasa z wiatrem.

PUERTO RICO – JAK DOLECIEĆ?

Na Puerto Rico można dostać się samolotem z jedną lub dwiema przesiadkami w Europie i Ameryce Północnej. Ponieważ Puerto Rico jest państwem stowarzyszonym z USA, do podróży konieczna jest wiza amerykańska. Bilety z Warszawy na San Juan w dobrej oferują linie lotnicze Norwegian i TAP Portugal.

Korzystałem kilka razy z usług Blue Sails i z przyjemnością skorzystam ponownie. Bylem w wielu miejscach na świecie, jednak pływanie z ta firma to inny wymiar podróży, przeżyć i przygód. Zawsze bezpiecznie, spokojnie i dobrze zorganizowane. Jedyne do czego można się przyczepić, to szybko uciekający czas w miłej atmosferze. Z nimi nie będziesz się nudzić i będziesz zadowolony, gwarantuje.

Paweł P.

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

JAK ZAPLANOWAĆ REJS NA KARAIBACH?

Zobacz tutaj

GDZIE JECHAĆ NA TYDZIEŃ W TROPIKI?

Zobacz tutaj

GDZIE ŻEGLOWAĆ ZIMĄ?

Zobacz tutaj

CZEMU WARTO WYBRAĆ KATAMARAN?

Zobacz tutaj

Copyright © 2022 Blue Sails