Gdzie żeglować zimą?

Kto nie marzy o słońcu, palmach i ciepłej wodzie, gdy za oknem szaro, buro i zimno? No właśnie…

Utarło się takie powiedzenie, że każdy żeglarz, to narciarz. Po co więc jechać zimą na żagle skoro mamy narty…? Ponieważ to tylko powiedzenie i jednak nie każdy lubi narty i nie każdy może szusować, a na żeglowanie jednak zawsze jest chęć!

Żeby ułatwić poszukiwania akwenu idealnego na zimowe (ale nie zimne!) żeglowanie zebraliśmy je w jednym miejscu. Wystarczy przeczytać, dopasować możliwości załogi do akwenu lub akwen do możliwości załogi i… w drogę!

Na zimowe żeglowanie wzięliśmy pod lupę 5, najbardziej popularnych kierunków: Karaiby – Martynika, Karaiby – Gwadelupa, Karaiby – Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Seszele, Tajlandię i Wyspy Kanaryjskie. Do mniej popularnych, głównie ze względu na loty, należą Belize, Grenada, Kuba i Puerto Rico.

KARAIBY

Martynika, Gwadelupa, Brystyjskie Wyspy Dziewicze. Żeglować można tutaj od listopada do maja. W sierpniu i wrześniu wylęgają się huragany. Karaiby, to bardzo stabilny rejon pod względem pogody. Stały jest wiatr (wieją passaty), temperatura powietrza (cały czas ok. 28-30 stopni), temperatura wody (ok.26 stopni) i ciśnienie (ok. 1020hPa).

1. Martynika

Karaiby czarter katamaranu
Karaiby czarter katamaranu

Jest to departament zamorski Francji, obowiązuje Euro, a połączenia telefoniczne traktowane są jak w Europie! Rejon zdecydowanie na dłuższe pływanie niż 7 dni. Minimum to 10 dni. Po drodze na południe mamy St.Lucię, St.Vincent i Grenadyny oraz Grenadę. Kwintesencją tego jak wyobrażamy sobie ten region są Grenadyny rozpościerające się na przestrzeni 120km. Na archipelag składa się ok. 42 wysp, więc jest gdzie pływać! Trzeba pamiętać, że St.Lucia, St.Vincent i Grenadyny oraz Grenada, to są osobne państwa i trzeba pilnować odpraw wejściowych i wyjściowych, aby móc swobodnie żeglować i stawać przy wyspach. Rejon nie jest szczególnie wymagający, ale polecany dla załóg, które żeglowały już po morzu. Czarter katamaranu na Martynice zaczyna się z Le Marin na południu wyspy.

Informacje o żeglowaniu w rejonie Martyniki znajdziesz ⇒TUTAJ.

GDZIE ŻEGLOWAĆ JESIENIĄ?

Zobacz tutaj

GDZIE WYNAJĄĆ KATAMARAN NA SYLWESTRA?

Zobacz tutaj

2. Gwadelupa

Gwadelupa czarter katamaranu
Gwadelupa czarter katamaranu

To również jest departament zamorski Francji. Mając do dyspozycji 7 dni możemy wybrać się zimą na Gwadelupę i archipelag o tej samej nazwie. Tam pożeglujemy między główną wyspą, a mniejszymi Marie-Galante, Les Saintes czy Petite Terre.  Dysponując dłuższym urlopem można popłynąć na południe na Dominikę lub na północ na Antiguę lub nawet na St.Martin. Rejon w sam raz na mniej doświadczoną załogę. Czartery katamaranów na Gwadelupie zaczynają się w przewężeniu wyspy w Pointe-à-Pitre.


Informacje o żeglowaniu w rejonie Gwadelupy znajdziesz ⇒ TUTAJ.

3. Brytyjskie Wyspy Dziewicze

BVI czarter katamaranu
BVI czarter katamaranu

Dla odmiany jest to Brytyjskie terytorium zamorskie. Obejmuje ok. 36 większych i mniejszych wysp. Do największych wysp należą Tortola, Virgin Gorga, Jost Van Dyke, Norman Island czy zupełnie odmienna od pozostałych Anegada. Rejon jest zwarty, wyspy są zlokalizowane blisko siebie, więc tydzień urlopu daje możliwość poznania i niespiesznego pływania. Można się też wybrać na dłuższy czarter i bardziej dokładnie eksplorować okolice. Akwen jest stworzony do żeglowania z dziećmi i osobami, które są pierwszy raz na jachcie. Czarter katamaranu na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych zaczyna się na Tortoli w Road Town.


Informacje o żeglowaniu w rejonie Brytyjskich Wysp Dziewiczych znajdziesz TUTAJ.

SESZELE

Seszele czarter katamaranu
Seszele czarter katamaranu

Archipelag na Oceanie Indyjskim. Można tu żeglować od lutego do listopada (nie odwrotnie!). Nie ma tu pory huraganów, są za to zmiany monsunów, kiedy to występują ulewne deszcze.  Akwen jest niewielki, składa się ze 115 wysp. Największe z nich to: Mahe, Praslin, La Digue, St. Anne i Curieuse. Tydzień wystarczy aby pożeglować między wysepkami. Akwen idealny  na pływanie z dziećmi i na pierwszy czarter morski. Czarter katamaranu można zacząć z wyspy Mahe (większość armatorów ma tam bazy) w Eden Island Marina lub z wyspy Praslin (jeden armator) z Mariny Baie Sainte Anne Praslin.


Informacje o żeglowaniu w rejonie Seszeli znajdziesz ⇒ TUTAJ.


Znajdż swój rejs na www.rejsynakatamaranach.pl

TAJLANDIA

Tajlandia czarter katamaranu
Tajlandia czarter katamaranu

Południowo-wschodnia Azja, wyspa Phuket. Nie sposób opisać kilkoma słowami bogactwa tego regionu. Zarówno kulinarne, kulturalne i naturalne. Rejon spokojny, ale dość rozległy. Idealnie byłoby wybrać się tu między grudniem a kwietniem. Nadaje się na tygodniowy czarter, ale zdecydowanie lepiej spędzić tu 10 dni lub więcej. Bardzo dobre miejsce na czarter z dziećmi czy żeglarskimi nowicjuszami. Czarter katamaranu zaczyna się w Phuket Marina.


Informacje o żeglowaniu w Tajlandii znajdziesz ⇒ TUTAJ.

WYSPY KANARYJSKIE

Kanary czarter katamaranu
Kanary czarter jachtu

Jeżeli latanie na Karaiby czy do Tajlandii, to wciąż za daleko, można wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. Pływać na Kanarach można cały rok, choć żeglarze najczęściej wybierają się tam od listopada do kwietnia. Rejon jest rozległy i wietrzny. Największe wyspy to: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera. Odległości między nimi są duże, a archipelag jest otwarty na ocean Atlantycki. Jest to region dla doświadczonych żeglarzy i raczej na dłużej niż 7 dni. Zdecydowanie bardziej na 14. Czartery katamaranów zaczynają się na wyspie Teneryfa lub na wyspie Gran Canaria.

Informacje o żeglowaniu na Wyspach Kanaryjskich znajdziesz ⇒ TUTAJ.

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
„5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.

↓↓↓

Copyright © 2024 Blue Sails