Volos czy nie Volos?

Oto jest pytanie!

Zapewne znacie już rejon Sporad Północnych z naszego artykułu: https://www.blue-sails.com/sporady-czartery-jachtow/ lub z własnych podróży. Wiecie już więc, że żeglowanie po tym akwenie zaczyna się ze Skiathos na wyspie o tej samej nazwie.

Spędziliśmy w tym regionie 2 tygodnie, wróciliśmy zachwyceni i naprawdę polecamy. Więcej o naszych ochach i achach znajdziecie w relacji z rejsu po Sporadach: https://www.blue-sails.com/blog/sporady-niekoniecznie-sladami-mamma-mia/

A teraz niespodzianka: można już wyczarterować jachty i katamarany z Volos na lądzie stałym. Niby można było wcześniej, ale cztery jachty trudno nazwać jakimkolwiek wyborem. Teraz tych jachtów jest ponad 30!

Samo Volos jest miasteczkiem położonym na północy Zatoki Pagasyjskiej o charakterystycznym kształcie koła. Od strony Morza Egejskiego zamyka ją półwysep Pelion, który wygląda jak ręka zagięta w geście Kozakiewicza (jeśli ktoś nie wie, o co kaman, to Wujek Google podpowie).

CZARTER W GRECJI NIE TYLKO Z ATEN

Zobacz tutaj

CZEGO MUSISZ SPRÓBOWAĆ W GRECJI

Zobacz tutaj

Volos jest też w mitologii greckiej nazywane Miastem Agronautów, w którym Jason wsiadł na pokład Argo, by ruszyć na poszukiwania Złotego Runa w Colchis (ponownie kłania się Wujek Google).

Tyle tytułem wstępu z geografii i mitologii, bo obawiam się, że i tak nikt tego nie zapamięta.

Wracając do meritum…

No to Volos czy nie Volos?

Przed rezerwacją czarteu z Volos należy sprawdzić loty. Niby blisko Volos jest lotnisko, ale znacznie łatwiej dolecieć do Salonik (bliżej) lub Aten (dalej). Następnie trzeba się teleportować do miejsca docelowego transferem armatora, wynajętym samochodem lub lokalnym lotem.

Volos jest miastem, z którego można wyruszyć na eksplorowanie Sporad pod warunkiem, że czasu mamy więcej niż tydzień albo lubimy dużo żeglować. Wydostanie się z Zatoki Pagasyjskiej przez całą jej szerokość, a następnie powrót do Volos zabiera trochę czasu.

Można ruszyć z Volos i od razu wypłynąć poza zatokę. Zobaczyć Agia Teriaki u ujścia zatoki, Orei na wyspie Eubea (Evia), a następnie skoczyć na Skiathos i – jak czas pozwoli – Skopelos.

Można też stanąć na pięknych południowo-wschodnich kotwicowiskach Zatoki Pagasyjskiej, tj. Milina, Horto i Kottes, czy na zachodnim brzegu zatoki w 3 x A, czyli w Almiros, Anchealos i Amaliapolis.

Do dyspozycji wszystkich chętnych na żeglowanie w tym rejonie są jachty różnej wielkości: od 3-kabinowych (jak Hanse 385) do 5-kabinowych (jak Sun Odyssey 519), a także różnej maści katamarany od 40-stopowych (Bali 4.1) do 45-stopowych (nowy Fountaine Pajot 45). To jak? Decyzja podjęta?

Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
“5 kluczowych pytań…”, które Ci ten wybór ułatwią.
↓↓↓

Agnieszka Olszewska

ekspert ds. niezapomnianych widoków

 

 

Copyright © 2022 Blue Sails